plan dirigentie

6
Proiect Didactic Profesor diriginte: Cecilia Podoleanu Data: 27.11.2014 Clasa : a VIII-a B Disciplina: Consiliere şi orientare Componenta educativă: Cunoaşterea psihopedagogică, ,cunoasterea de sine vizand alegerea unei cariere. Tema :Cunoasterea de sine in contextul alegerii unei cariere. Durata :50 minute Obiective de referinta : Să constientizeze importanta cunoasterii si imaginii de sine in obtinerea profesiei mult dorite. Sa analizeze cu foarte multa meticulozitate citeriile logice care stau la baza alegerii unei meserii si sa fie familiar cu acestea. sa-si perfectioneze abilitatile de autoevaluare realista a propriilor caracteristici - sa observe reactiile celorlalti fata de propria persoana si caracteristicile spatiului personal . Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii positive fata de sine Obiective operaţionale: . sa exprime parerea pe care o are despre sine - sa se prezinte asa cum se vede fiecare - sa-si insuseasca perceptia pe care o au colegii/invatatoarea despre propria persoana - sa mediteze asupra solutiilor oferite de colegi pentru a remedia comportamentele negative, reactiile negative in relatiile cu ceilalti

Upload: andreea-dana

Post on 05-Sep-2015

226 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

plan

TRANSCRIPT

Proiect DidacticProfesor diriginte: Cecilia PodoleanuData: 27.11.2014Clasa: a VIII-a B

Disciplina: Consiliere i orientare

Componenta educativ: Cunoaterea psihopedagogic, ,cunoasterea de sine vizand alegerea unei cariere.Tema:Cunoasterea de sine in contextul alegerii unei cariere.Durata:50 minute

Obiective de referinta:

S constientizeze importanta cunoasterii si imaginii de sine in obtinerea profesiei mult dorite. Sa analizeze cu foarte multa meticulozitate citeriile logice care stau la baza alegerii unei meserii si sa fie familiar cu acestea. sa-si perfectioneze abilitatile de autoevaluare realista a propriilor caracteristici

- sa observe reactiile celorlalti fata de propria persoana si caracteristicile spatiului personal . Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii positive fata de sine

Obiective operaionale:

. sa exprime parerea pe care o are despre sine

- sa se prezinte asa cum se vede fiecare

- sa-si insuseasca perceptia pe care o au colegii/invatatoarea despre propria persoana

- sa mediteze asupra solutiilor oferite de colegi pentru a remedia comportamentele negative, reactiile

negative in relatiile cu ceilalti

Sa exerseze tehnici de ascultare active-cognitive,sa recunoasca.identifice caracteristicile violentei verbale Sa exerseze tehnici de autocontrol-afective

Obiective educative:

s adopte o conduita contient i responsabil fa de situatia problematica adusa in discutie.

Strategie didactica:

Metode i procedee: conversaia,explicatia, lucrul in piramida,cubul,jocul didactic,dezbaterea, problematizarea, discuii de grup.

Forme de organizare:activitate individual, frontal,pe grupe.Mijloace de nvmnt: fie individuale, chestionare, caietul de dirigenie, markere, calculatorul,plane, fie de lucru.Bibliografie: - Dirigenia i consilierea ghid metodologic, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2004; coordonator Daniela Clugru;

.DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE

ETAPELE ACTIVITIIACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILORSTRATEGIA DIDACTIC

1.ORGANIZAREA CLASEI

Pregtirea clasei i a materialelor corespunzatoare. Pe tabl este evidentiat un motto care se pliaza perfect cu tema aleasa: Cunoasterea de sine cheia succesuluiElevii se pregtesc pentru lecie.

2. CAPTAREA ATENIEI Profesorul distribuie elevilor fise individuale care contin distincte caricaturi care sugereaza si transmit anumite stari emotionale(entuziasm,ingrijorare,suparare).Elevii bifeaza imaginea corespunzatoarea starii lor sufletesti. Lucrul individual

3. LEGTURA CU TEMA I MOTIVAIATema orei de dirigenie Cunoasterea de sine in contextul alegerii unei cariere,vizeaza in mod concret, modul in care personalitatea complexa a fiecarui elev are un aport semnificativ in alegerea unei cariere.De asemenea ea are drept scop cunoasterea de sine i a punctelor tari care pot determina o alegere corect a carierei. Se aduce in discutie faptul ca alegerea liceului se apropie si prioritatile trebuie stabilite corespunzator.Elevii ascult cu atentie i contientizeaz importana alegerii unei carier,punand in balanta avantajele si dezavantajele in cauza.Expunerea

4. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR La ora de dirigenie vom analiza.domeniile specifice fiecarei profesii. Vei rspunde la ntrebrile unui interviu care vizeaza cunoasterea de sine,a aptitudinilor precum si a intereselor. n final vei completa ntrebrile unui chestionar referitoare la calitile pe care le are fiecare. Rspunsurile voastre vor fi in concordanta cu tema noastra de astazi deoarece interesele si aspiratiile noastre noastre tebuie s fie n conformitate cu realitatea. care ne vizeaza.Elevii ascult cu atenie.Expunerea

5. DESFURAREA ACTIVITIIAre loc conceperea de ctre elevi a unor seturi de ntrebri (chestionar) referitoare la meseria preferat.Apoi se desfasoara in fata clasei/joc de rol care are in vedere sarcinile si responsabilitatile in profesia preferata Chestionarul are drept obiective:cunosterea caracteristicilor domeniilor de activitate; identificarea responsabilitatilor care vizeaza profesiile alese,stabilirea unei legaturi intre abilitatile necesare profesiei alese si abilitatile de care dispune fiecare elev.. De multe ori i lsm pe alii s ia decizii n viaa noastr. De multe ori ne lsm acaparai de prerile celorlali i mnai de sfaturile lor. Nu este greit, dar ce trebuie s tim din asta este ca orice decizie pe care o facem are consecine, pe care DOAR noi le suportm, nu i ceilali.Este aa de uor s dai sfaturi. Dar nu totdeauna aceste sfaturi sunt benefice

Trebuie s contientizezi c TU ETI SINGURUL care tie secretul despre tine. Tu eti singurul care mergi pe drum, singurul care va suporta consecinele alegerilor pe care le-a fcut.Domeniile de activitate sunt distincte,iar voi trebuie sa va cunoasteti bine calitatile pentru a-l alege pe cel corect.Spre exemplu daca sunteti pasionati de literatura,sunteti creativi profilul umanist vi se potriveste cel mai bine.Daca alegeti acest profil va veti putea dezvolta mult mai bine creativitatea.Da sunteti mai rationali si va place sa ganditi si sa faceti corelatii logice,profilul real este recomandat,Materii precum matematica,fizica,chimia se vor plia perfect pe gandirea voastra rationala.Veti putea lucra in IT,finante.

Elevii particip la discuii, apoi i completeaz interviurile i chestionarele. Rspunsurile marcheaza cunoaterea informaiilor despre domeniile caracteristice fiecarei profesii.Elevii pot veni cu informatii legate de diverse domenii de cariera facandu-se paralele.Dezbaterea

Discuiile de grup

Problemati-zarea

6. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI I EVALUAREAProfesorul se asigura ca toti elevii au inteles notiunea de autocunoasteresi verifica raspunsurile elevilor la chestionarele si fisele de lucru date.Le expune faptul ca aspiratiile lor referitoare la o posibila profesie aleasa se pot schimba in timp in mod semnificativ.Ramane insa la fel de importanta ideea cunoasterii de sine si dezvoltarea personalitatii. La ultima cerin a chestionarului comparnd rspunsurile date, elevii bifeaz varianta pe care ei o consider corect i anume: Pot deveni ce mi-ar plcea sau Nu am calitile necesare pentru meseria la care m-am gndit. Astfel ei pot s mediteze asupra drumului pe care i-l doresc n via, asupra a ceea ce doresc s profeseze. Dorinele lor se pot schimba pe parcursul vieii dar este important s-i cunoasc posibilitile fizice i intelectuale, aptitudinile i talentele lor astfel nct aspiraiile s se apropie de realitate.

Elevii sunt atenti la concluziile pe care profesorul le expune ,iar acesta le noteaza modul activ de care au dat dovada pe parcurl orei Expunerea

Conversaia