plan de lectie veniturile!!!!!!!!!!!!

13
PLAN DE LECŢIE Unitatea de invatamant:: COLEGIUL TEHNIC „MIHAI BACESCU” FALTICENI Profesor: Pandele Simona Liliana Data: 31.05.2013 Aria curiculara: Om si Societate Disciplina de studiu: Economie Unitatea de invatare: Piaţa - întâlnire a agenţilor economici Unitatea de continut: Creştere şi dezvoltare economica. Fluctuaţii ale activităţii economice Titlul lectiei: Veniturile Nr. de ore alocate: 1 ora Profil/Specializare: Turism si alimentatie Tipul lectiei : Dobandire de cunostinte Scopuri: - dezvoltarea limbajului economic; - formarea capacitatii de analiza si sinteza; - dezvoltarea memoriei de lunga durata. Competentele specifice vizate:• Compararea unor fenomene şi procese specifice dinamicii economice; 1

Upload: simona-liliana-pandele

Post on 27-Sep-2015

272 views

Category:

Documents


16 download

TRANSCRIPT

Plan de Lectie - Economie

PLAN DE LECIEUnitatea de invatamant:: COLEGIUL TEHNIC MIHAI BACESCU FALTICENIProfesor: Pandele Simona LilianaData: 31.05.2013

Aria curiculara: Om si Societate

Disciplina de studiu: EconomieUnitatea de invatare: Piaa - ntlnire a agenilor economiciUnitatea de continut: Cretere i dezvoltare economica. Fluctuaii ale activitii economiceTitlul lectiei: Veniturile

Nr. de ore alocate: 1 ora

Profil/Specializare: Turism si alimentatie

Tipul lectiei : Dobandire de cunostinteScopuri: - dezvoltarea limbajului economic;

- formarea capacitatii de analiza si sinteza;

- dezvoltarea memoriei de lunga durata.

Competentele specifice vizate: Compararea unor fenomene i procese specifice dinamicii economice;

Interpretarea rezultatelor evalurii unor fenomene economice din perspectiv micro i macroeconomic sau individual i social.Obiective operationale:

Pn la sfritul orei, elevii vor fi capabili:

O1. S exemplifice minim 2 metode de formare a veniturilor pentru fiecare factor de productie utilizand informatiile predate la clasa ;

O2. S distinga salariul net de cel real pe baza informatiilor predate la clasa,admitandu-se maxim 2 greseli de exprimare;O3. S clasifice profitul in functie de minim 3 criterii pe baza informatiilor din manual;

O4. S rezolve minim 3 probleme corect aplicand formulele predate despre rata dobanzii (reala si nominala,simpla,compusa);

O5. S enumere minim 3 functii ale profitului in economia de piata folosind cuvintele proprii.

Strategii didactice:

METODE DE INVATAMANT: conversatia,explicatia,demonstratia,exercitiul;

MIJLOACE DE REALIZARE: manual, slide-uri, fise de lucru;

FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala interactiva, lucru individual;

METODE DE EVALUARE: evaluarea sistematica a activitatii, notarea raspunsurilor , aprecieri verbale ;VALORI SI ATITUDINI: raionalitatea utilizrii resurselor

comportament economic activ i responsabil ; eficien economic.Locul desfasurarii lectiei: sala de clasa.

Bibliografie : MANUAL ECONOMIE CLS A XI-A Ed.Economica, 2003,BucurestiSCENARIU DIDACTICEtapele leciei

(evenimentele, momentele)Timp alocat

(n minute)Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i mijloace de nvmnt utilizateModaliti de evaluare

Moment organizatoric2 min-saluta elevii;

-aranjeaza materialele didactice in ordinea utilizarii lor;

-stabileste ordinea si disciplina;

-noteaza absentii.-raspund salutului profesorului;

-fac liniste

-isi pregatesc caietul de notite si manualul;

-raspund la prezenta.

-metoda: conversatia;

-mod de lucru: frontal;-mijloace: catalog, manual, caiet.Orala

Frontala

Captarea ateniei3minSe va verifica prin sondaj tema . Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.Raspund la intrebari-conversatia

-observatia didacticaOrala

Frontala

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale2 minSe anunta titlul lectiei:Veniturile si obiectivele urmarite in timpul lectiei.

Isi noteaza titlul in caiete-explicatia

Reactualizarea cunotinelor anterioare necesare nvrii care urmeaz (eventual, aprecierea i notarea rspunsurilor elevilor)3 minScurta recapitulare a cunostintelor dobandite anterior despre factorii de productie.Raspund la intrebarile profesorului.-conversatia

Comunicarea noilor coninuturi: organizarea i dirijarea nvrii (n funcie de situaiile de nvare construite)20 min

O1: metode de formare a veniturilor pentru fiecare factor de productie;O2:Salariul net-definire Salariul brut defimire

O3:Clasificarea profitului;

O4:Prezentarea ratei dobanzii (reala si nominala,simpla,compusa;

O5:Functiile profitului in economia de piata.Raspund;

Isi noteaza in caiete;

isi noteaza in caiete aceasta enumerare si formulele;

urmaresc explicatiile profesorului si cer lamuriri, noteaza daca e ceva ce este punctat de profesor ca fiind foarte important;

Il asculta pe profesor si noteaza in caiete ce considera profesorul ca este mai importantExplicatia, conversatia,Orala

Frontala

Obinerea feed-back-ului i realizarea de precizri, completri etc.10 minIntreaba elevii daca exista ceva ce nu au inteles.Raspund la intrebarile adresate sau formuleaza altele noi.-metoda: conversatia euristica, explicatia

-mod de lucru: individual

-mijloace: caietul, manualulOrala

Frontala

Fixarea cunotinelor4 minSe va face o scurta recapitulare a cunotintelor dobandite:

1. Care sunt principalele forme de venit?

(Raspuns: Salariul, profitul, dobnda si renta)1. Care sunt principalele forme de venit?

(Raspuns: Salariul, profitul, dobnda si renta)

2. Cine obtine aceste venituri? (Raspuns:

Posesorii factorilor de productie.)

3. Care este factorul fundamental de care

depinde marimea veniturilor? (Raspuns:

Productivitatea)

Raspund la intrebarile adresate.

Evaluarea performantei elevilor10minSe prezinta testul pentru sistemati- zarea cunostintelor. Se verifica realizarea lui de catre elevi si se analizea za rezultatele obtinute.

Rezolva testul, comenteaza rezultatele.Exercitiul, conversatia/ mijloace : fise de lucruScrisa

Individual

Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independent a elevilor.1 min-stabileste tema pentru acasa (4 probleme din culegere)-isi noteaza tema pe caiet-metoda: conversatia de fixare

-mod de lucru: individual

-mijloace: caietul, manualul, culegerea

Nr crt.Obiective operationaleMomentele

lectieiTimp acordatActivitateMetode si mijloaceTip de evaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1-MOMENT ORGANIZATORIC 5min Trecerea absentelor in catalog;

Verificare existenta cretei, buretelui;

Verificare existentei pe bancile elevilor a caietului de clasa si a manualului de economie.Preiau sarcinile propuse de professorConversatiaOralaFrontala

2-

CAPTAREA ATENTIEI SI TREZIREA INTERESULUI PENTRU LECTIE

LECTIE

5minSe va verifica prin sondaj tema . Daca problemele din tema nu au fost rezolvate de mai multi elevi , se vor efectua la tabla.Raspund la intrebariConversatia OralaFrontala

3-PREZENTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR OPERATIONALE

2 minSe anunta titlul lectiei:Veniturile si obiectivele urmarite in timpul lectiei.

Noteaza in caiet titlul lectiei si retin obiectivele urmarite.ExpunereOralaFrontala

4-REACTULIZAREA CUNOSTINTELOR DOBANDITE ANTERIOR5minScurta recapitulare a cunostintelor dobandite anterior despre factorii de productie.Raspund la intrebari.ConversatiaOralaIndividuala

5O1...O5 *)

PREZENTAREA

NOILOR CONTINUTURI30minAnexa 1.Noteaza in caiet, asculta, urmaresc expunerea.

Sunt atenti si ajuta la deducerea formulelor.

Explicare, expunere/ mijloace:manual,slide-uri pentru formuleOralaFrontala

6-REALIZAREA FEEDBACK-ULUI SI A PRECIZA-

RILOR CE SE IMPUN5minIntreaba elevii daca exista ceva ce nu au inteles.Raspund la intrebarile adresate sau formuleaza altele noi.ConversatiaOralaFrontala

7FIXAREA CUNOSTINTELORSe va face o scurta recapitulare a cunotintelor dobandite:

1. Care sunt principalele forme de venit?

(Raspuns: Salariul, profitul, dobnda si renta)

2. Cine obtine aceste venituri? (Raspuns:

Posesorii factorilor de productie.)

3. Care este factorul fundamental de care

depinde marimea veniturilor? (Raspuns:

Productivitatea)

Raspund la intrebarile adresate.ConversatiaOrala Frontala

8-

EVALUAREAPERFORMANTEI

ELEVILOR10minSe prezinta testul pentru sistemati- zarea cunostintelor. Se verifica realizarea lui de catre elevi si se analizea za rezultatele obtinute.Rezolva testul, comenteaza rezultatele.Exercitiul, conversatia/ mijloace : fise de lucruScrisaIndividual

9-

STABILIREA TEMEI PENTRU ACASA3minDicteaza paginile din manual pentru rezolvarea temei.

Noteaza paginile din manual pentru tema.ConversatiaOralaFrontala

Fisa de lucru individuala1. Enuntati care sunt principalele metode de formare a veniturilor. 2pct (Raspuns :distribuirea si redistribuirea)

2. Enumerati modurile de remunerare a factorilor de productie cunoscuti. 2pct ( Raspuns: K- dobanda,profit ; L- salariu ; P- renta)

3. Definiti salariul real. 2pct ( Raspuns:cantitatea de bunuri materiale si servicii de consum personal ce se poate cumpara cu salariul nominal net,la nivelul existent al preturilor bunurilor de consum.)4. Care este diferenta intre dobanda pasiva si cea activa? 2pct ( Raspuns: Dobanda pasiva este acordata deponentilor,dobanda activa este platita de debitori,de cei carora le-au fost imprumutati bani.)

5. Ce importanta are salariul minim garantat la ora actuala ? (Raspuns: protectie sociala a angajatilor)

Timp acordat : 10 minuteTema pentru acasaManual Economie- Editura Economica

pag. 140- probleme de rezolvat

PAGE 1