plan de lectie opera epica
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA:Limba si literatura romana
PROFESOR:Sandu Magdalena
CLASA:a V- a
SUBIECTUL: Când stăpânul nu-i acasă de Emil Gârleanu
TIPUL LECTIEI: de analiza a unui text epic
DATA: 10. 04. 2008
OBIECTIVE GENERALE:Utilizarea corecta si adecvata a limbii romane in receptarea si
producerea mesajelor in diferite situatii de comunicare.
Dezvoltarea competentelor de argumentare si gandire critica.
Argumentarea in scris sau oral a opiniilor proprii..
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
1. Să prezinte conţinutul textului studiat ;
2. Să identifice personajele din text ;
3. Să identifice în text trăsăturile operei epice.
VALORI SI ATITUDINI:
Stimularea gandirii autonome, reflexive si critice.
Interiorizarea noilor cunostinte in sistemul propriu de valori estetice.
1
RESURSE EDUCATIONALE:
1.Timp: 1 ora
2.Capacitatile receptive normale ale elevilor de clasa a V- a
3.Text-suport: Când stăpânul nu-i acasă de Emil Gârleanu
STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE:
- conversatia; - organizator grafic;
- explicatia; - lectura anticipativă
MIJLOACE DE INVATAMANT:
- fise de lucru, manualul, tabla;
FORME DE ORGANIZARE:
- activitate frontala, pe grupe.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Popa Marinela, Literatura română Ed. Niculescu, 2004
- Sandu Elena, Compunerile şcolare Ed. Polirom, 2005
2
3
SCENARIU DIDACTICSecventele lectiei Ob.
op.Activitatea de predare - invatare Metode
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1.Momentul organizatoric( 2 min)
2.Verificarea temei si reactualizarea cunostintelor( 10min)
3.Captarea atentiei( 2 min)
4.Prezentarea continuturilor si a sarcinilor de invatare( 25min)
Stabilirea ordinii in clasa, pregatirea clasei pentru lectie, inregistrarea absentilor.
Se realizează verificarea cunoştinţelor anterior dobândite de către elevi referitoare la caracteristicile operei epice:- autor - spaţiu- narator - personaje- timp - moduri de expunere
Profesorul anunta tema noii lectii si obiectivele acesteia: Când stăpânul nu-i acasă de Emil Gârleanu.Li se atrage atenţia elevilor că la finalul orei vor fi capabili să prezinte conţinutul textului, să identifice personajele şi să aplice noţiunile despre opera epică pe textul studiat.
Se vor parcurge urmatoarele etape:
- Li se împart elevilor fişe cu textul ce trebuie parcurs şi cu sarcinile de lucru.- Li se cere elevilor să citească atent textul; în momentul în care prima secventa este intreruptă, se formulează întrebări privitoare la cursul evenimentelor. Se procedează la fel până la finalul textului.
Elevii isi pregatesc cartile si caietele.
Elevii spun tot ce ştiu referitor la opera epică.
Elevii noteaza titlul lectiei in caiete.
- Elevii citesc textul şi formulează ipoteze care sunt notate în tabelul de pe fişa de lucru.
Organizator grafic
Conversaţia
Lectura anticipativă
4
5.Asigurarea feed back-ului (10 min)
6.Evaluarea
7. Tema pentru acasa( 1min)
- Între timp profesorul realizează şi el la tablă tabelul din fisa elevilor. În el notează toate ipotezele emise de elevi.
- Se rezolvă un exerciţiu prin care sunt identificate personajele din text, fiecăruia atribuindu-se câte o caracteristică şi câte o acţiune.
- Se realizează pe parcursul conducerii învăţării, făcându-se aprecieri verbale, sau corectându-se eventualele erori de exprimare, cunoaştere sau corectitudine ale răspunsurilor. - Se continuă ciorchinele cu noţiuni referitoare la textul studiat.
Se realizeaza prin aprecierea verbala sau notarea raspunsurilor formulate de catre elevi.
Se comunică tema pentru acasă:
- Să îşi imagineze un alt final al textului ( ce se întâmpla dacă nu venea stăpânul?)
- Se citesc pe rand secvenţele de text şi se confruntă cu ipotezele emise anterior citirii fiecăreia dintre ele.
- Elevii rezolvă sarcina de lucru.
Elevii sunt atenti la ora si dau raspunsuri bune, dovedind interes fata de notiunile invatate.
- Elevii aduc completările necesare.
Elevii noteaza tema pe caiete.
Exerciţiul
Conversaţia
Organizator grafic
5
Opera epică
Anexa 1
Ciorchine:
6
Anexa 2Lectura predictivă:
Ce crezi că se va întâmpla? Ce s-a întâmplat?
7
Anexa 3
Reteaua personajelor:
Însusire:Însusire: Însusire: Însusire:
Personaj:Personaj: Personaj:Personaj:
Acţiune:Acţiune:
Acţiune: Acţiune:
8