plan de lectie libertate si resposabilitate

19
P R O I E C T D I D A C T I C Şcoala : Școala nr. 2 Profesor: Costea Anca-Ioana, Pană Irina Disciplina: CULTURA CIVICĂ Clasa : a VIII –a A Data : 05.11.2012 Tema : LIBERTATE SI RESPONSABILITATE Titlul lecţiei : Libertate si respectarea legilor. Limite ale libertății. Privarea de libertate. Tipul lecţiei : mixtă Scopul lecţiei : - să înțeleagă și să explice raportul dintre libertate și respectarea legilor, să recunoască limitele libertății. Obiective operaţionale : O 1 – să înțeleagă și să explice comportamentul social O 2 – să definească normele O 3 - să definească normele morale și cele juridice O 4 – să explice în ce constă controlul social O 5 – să argumenteze necesitatea respectării legilor O 6 – să indice modalități de impunere a legilor O 7 – să dea exemple de pedepse aplicate in cazul nerespectării legilor O 8 – să înteleagă și să distingă între limitele legale și cele nelegale ale libertății

Upload: eu-green

Post on 13-Aug-2015

52 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

P R O I E C T D I D A C T I C

Şcoala : Școala nr. 2Profesor: Costea Anca-Ioana, Pană IrinaDisciplina: CULTURA CIVICĂClasa : a VIII –a AData : 05.11.2012Tema : LIBERTATE SI RESPONSABILITATETitlul lecţiei : Libertate si respectarea legilor. Limite ale libertății. Privarea de libertate.Tipul lecţiei : mixtă

Scopul lecţiei : - să înțeleagă și să explice raportul dintre libertate și respectarea legilor, să recunoască limitele libertății.

Obiective operaţionale :O1 – să înțeleagă și să explice comportamentul socialO2 – să definească normeleO3 - să definească normele morale și cele juridiceO4 – să explice în ce constă controlul socialO5 – să argumenteze necesitatea respectării legilorO6 – să indice modalități de impunere a legilorO7 – să dea exemple de pedepse aplicate in cazul nerespectării legilorO8 – să înteleagă și să distingă între limitele legale și cele nelegale ale libertățiiO9 – să înțeleagă și să explice privarea legală de libertateO10 – să definească prezumția de nevinovăție

Strategia didactică :1. Mod de abordare al învăţării : mixt2. Metode şi procedee : lucrul in echipa, conversaţia euristica, explicaţia, observaţia,

exemplificarea, descoperirea, problematizarea, studiul de caz, munca individuala3. Forma de organizare : frontală şi individuală4. Evaluare : formativă5. Material didactic : - Manualul de « Cultură civică », clasa a VIII-a, Autori : Dakmara

Georgescu,

Page 2: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

Doina Olga Stefanescu, Editura HUMANITAS EDUCATIONAL

- Constituţia României- Declaraţia Universală a Drepturilor Omului- Text analiza, fise de lucru, fise de autoevaluare

6. Durata orei: 45 minute7. Locul de desfăşurare : Sala de clasă

Momentele lecţiei

Obiective

Unităţi de conţinut

Desfăşurarea metodică a lecţieiEvalu

areActivitatea

propunătoruluiActivitatea

elevilor

1. Momentul organizatori

c

- stabilesc climatul socio-afectiv necesar desfăşurătrii lecţiei, pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei, notez absenţii.

- îşi pregătesc materialele necesare desfăşurării lecţiei în bune condiţii, ascultă şi sunt atenţi.

2.Reactualizarea cunoştiinţelor dobânditae anterior

- adresez întrebări pentru a aprecia modul în care şi-au însuşit cunoştiinţele dobândite anterior, din lectia :Libertate personala, polica si economica- ce este libertatea ?- cand spunem despre o persoană că este liberă ?-când spunem despre o persoană că nu este liberă?- ce înțelegem prin libertate?- care este cadrul legal care apară libertatea?- care sunt cele trei tipuri de libertate?- ce este libertatea personala?- forme și exemple ale libertății personale- forme și exemple ale

- răspund la întrebări :

chestionare orală şi individuală. Se apreciază corectitudinea răspunsurilor prin adresarea de calificative

Page 3: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

libertății politice- forme și exemple ale libertății economice- verific tema pentru acasă

- 2,3 elevi prezinta tema

verbal

3.Captarea atenţiei

- scriu pe tablă un citat despre libertate ,,  Cu cât ne bucurăm de mai multă libertate, cu atât mai mare este responsabilitatea pe care ne-o asumăm față de ceilalți, precum și față de noi înșine”

-elevii citesc citatul și apoi își exprimă părerile

4. Anunţarea titlului noii lecţii şi scrierea pe tablă

- scriu pe tablă titlul - notează în caiet titlul lecţiei

5. Motivaţia învăţării

Crearea sentimentului utilităţii celor studiate

- întreb elevii despre cum își petrec timpul liber și cine hotărăște asupra acestui lucru

- ascultă, răspund, sunt atenţi

6. Comunicarea obiectivelor operaţionale ale lecţiei noi

- comunic elevilor obiectivele operaţionale ale lecţiei şi le scriu pe tablă- rog elevii să își imagineze ca în clasa lor nu ar fi nici o regulă și îi pun să prezinte cum ar arăta o astfel de situație.

- ascultă, sunt atenţi

7. Predarea noilor cunoştinţe

O1 Pentru ca o societate să funcționeze normal, oamenii trebuie să respecte anumite reguli sau norme.De exemplu,

Page 4: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

O2

O3

O4

normele de circulație. Astfel, pentru ca între oameni să existe armonie, aceștia trebuie să aibă un anume comportament social.Comportamentul social reprezintă totalitatea acțiunilor persoanei, în raport cu ceilalți. Acest comportament trebuie să se producă în cadrul stabilit de regulile și normele unei societăți.

Normele reprezintă acele reguli de conduită umană, care stabilesc ceea ce este normal si ceea ce nu, ceea ce asteaptă societatea de la noi, ce ne este permis si ce ne este interzis.

Normele sunt de două feluri :

1. norme morale2. norme juridice

Normele morale reprezintă reguli de conduită, nescrise, care ne arată diferența dintre bine si rău și pe care dacă nu le respectam nu ne pedepsește statul ci opinia publică.Normele juridice reprezintă regului scrise, obligatorii, cunoscute sub numele de legi, pe care dacă nu le

- notează pe caiete, analizează, disting ideile

Evaluare continuă

Page 5: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

O5

O6

O7

O8

O9

O10

respectăm ne pedepsește statul prin forța de coerciție pe care o are.Coerciția reprezintă ansamblul de măsuri folosite de stat pentru a ne obliga sa respectăm legile.

Observăm așadar că statul impune un control social în sensul că exercită presiuni, constrângeri asupra membrilor societății prin care îi determină să se comporte într-un anume mod. De aceeea, oamenii trebuie să cunoască legile și să le respecte. Un principiu de drept spune ca nimeni nu poate invoca necunoașterea legilor. Nemo censetur ignorare legem . De aceea legile sunt publicare în ziarul oficial al Guvernului numit Monitorul Oficial.

Impart elevilor fișe de lucru pe grupe (2a, 2b) .Discutăm, pe baza fișelor, despre necesitatea respectării legilor.

În fiecare societate este nevoie de respectarea legilor pentru a exista echilibru.

Elevii citesc cu atentie fisele de lucru, le completeaza si le prezinta clasei

- notează pe caiete, analizează, disting ideile

Observarea comportamentului elevilor

Page 6: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

Tot plecând de la fișele de lucru exemplificăm pedepsele în cazul nerespectării legilor.

Înmanez elevilor alte două fișe de lucru, cazul fetei căreia i se limitează libertatea ilegal, fiind sechestrat și al elevului care i se limitează libertatea legal. (fisa 3a si 3b)

Explic că libertatea nu poate fi încalcată fiind un drept absolut și natural, prevazută de Declaratia Universală a Drepturilor Omului și de Constitiția României, art. 23.

Totuși, poate exista o limitare nelegală (sechestrarea, răpirea, ținerea legat sau închis independent de voința persoanei), situații pe care legea le respinge si le incriminează.Există și limitarea legală, atunci când sunt încălcate legile și că pedeapsa se hotărăște cu închisoarea sau privarea de libertate.

Tocmai pentru că este legală aceasta se dispune doar de către un judecător, în urma unui proces.

Page 7: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

Fiecare persoană se bucură așadar de prezumția de nevinovăție, adică este considerată nevinovată până printr-un proces se demonstrează contrariul. Procesul trebuie să fie corect, echitabil, persoana are dreptul la aparare si la un apărator.

8. Fixarea cunoştinţelor

- adresez elevilor întrebări prin care evaluez gradul de înțelegere a cunoștințelor noi primite.

- elevii răspund la întrebări

Evaluare orală continuă

9. Încheierea lecţiei

- fac aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a lecţiei şi scot în evidenţă elevii care au avut o prestaţie bună şi foarte bună la oră.- dau tema pentru acasă

- ascultă aprecierile făcute şi îşi însuşesc observaţiile

- notează pe caiete tema pentru acasă

Evaluare finală

Page 8: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

FISA DE LUCRU2. a

Aspecte pozitive

(Care sunt avantajele faptului că suntem liberi? De ce este bine să fim liberi?)

Aspecte negative

(Care sunt dezavantajele faptului că suntem liberi? De ce ar fi bine să nu fim liberi?)

Oportunităţi

(Care din acţiunile pe care le facem zilnic favorizează libertatea noastră şi a altor oameni?)

Ameninţări

(Care din acţiunile pe care le facem zilnic pun în pericol libertatea noastră şi a altor oameni?)

Page 9: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

FISA DE LUCRU2. b

Nicolae este elev in clasa a VIII-a. invata foarte bine si este cunoscut drept un coleg generos si un prieten de nadejde. Nimeni nu stie insa ca, uneori el patrunde noaptea in casele celor despre care a auzit ca fac comert ilegal cu bauturi alcoolice si le sustrage diferite bunuri de valoare, pe care le vinde prin satele invecinate si din banii incasati cumpara alimente familiilor nevoiase.

Raspundeti :

1. Procedeaza corect Nicolae ? De ce ? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________2. Ce poate sa i se intample lui Nicolae ? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________3. Cum ar fi trebuit sa procedeze Nicolae ? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Page 10: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

FISA DE LUCRU3. a

Mihai are 38 de ani si dupa ce a lucrat ca director vanzari aproape 12 ani la firma unui miliardar, a fost dat afara fara un motiv anume. Trezindu-se dintr-o data fara servici, Mihai s-a gandit ca daca ar rapi pe fiica patronului l-ar putea forta pe acesta sa-l reangajeze. Profitand de faptul ca era cunoscut la casa fostului sau sef, ca o persoana onesta si de incredere a ademenit-o pe fata acestuia si a rapit-o, tinand-o inchisa zile bune in sir.

Raspundeti :1. A procedat corect Mihai ? De ce?

______________________________________________________________________________________________________________

2. Ce legi a incalcat ? ______________________________________________________________________________________________________________

3. Ce risca sa i se intample lui Mihai ? ______________________________________________________________________________________________________________

Page 11: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

FISA DE LUCRU3. b

Alexandru a mers la discoteca sambata seara, cu prietenii sai. Acolo a inceput o cearta, care a generat intr-o bataie si Alexandru a lovit atat de tare pe cineva incat cel din urma a decedat. A venit politia si i-a retinut pe toti. S-a facut o ancheta, iar Alexandru a ajuns la proces in fata unui judecator, care l-a gasit vinovat si l-a condamnat la 10 ani privare de libertate.

Raspundeti :

1. A procedat corect Alexandru ? De ce? __________________________________________________________________________________________________________________________

2. Ce i s-a intamplad lui Alexandru dupa a fost corect ? __________________________________________________________________________________________________________________________

3. Ce a pierdut Alexandru  ? ________________________________________________________________________________________________________________________

Page 12: Plan de Lectie Libertate Si Resposabilitate

FISA DE LUCRU1

Text captare atentie

“Cu cât ne bucurăm de mai multă libertate, cu atât mai mare este responsabilitatea pe care ne-o asumăm față de ceilalți, precum și față de noi înșine”. ( A. Sanchez).