plan de lectie instrumente studiere a pietei 1

5
COLEGIUL DOBROGEA CASTELU COLEGIUL DOBROGEA CASTELU CATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTE CATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTE Proiect de lecţie Proiect de lecţie Disciplina/Modul:Economie aplicată Disciplina/Modul:Economie aplicată Clasa: a XII a A Specializarea: Tehnician în turism Titlul lecţiei: INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN STUDIEREA PIEŢEI Tipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderi DATA: 26 noiembrie 2015 Profesor: Gheonea Elena Laura UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ÎNTREPRINZĂTORUL ŞI FIRMA ÎNFIINȚAREA SI GESTIONAREA FIRMEI COMPETENŢE SPECIFICE: 2.2. Utilizarea instrumentelor de studiere a pieței pentru identificarea domeniului de activitate și pentru estimarea parametrilor de optimizare a activității COMPETENTE SPECIFICE DERIVATE La finalul lecţiei elevii vor fi capabili să identifice principalele categorii de instrumente utilizate în studierea pieţei. Obiectivul este considerat îndeplinit dacă elevii rezolvă corect aplicaţiile din fișa de lucru STRATEGII DIDACTICE: a) Metode și procedee: explicația, lucrul în echipă, învățarea prin descoperire b) Mijloace de învăţământ: fișa de documentare, fișa de lucru FORME DE ORGANIZARE: pe grupe BIBLIOGRAFIE: Elena Bălan, Mariana Iatagan- Economie aplicată- manual pentru clasa a XII a, editura Humanitas

Upload: laura-gheonea

Post on 30-Jan-2016

241 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

plan

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei 1

COLEGIUL DOBROGEA CASTELUCOLEGIUL DOBROGEA CASTELUCATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTECATEDRA DE ŞTIINŢE UMANISTE

Proiect de lecţieProiect de lecţie

Disciplina/Modul:Economie aplicatăDisciplina/Modul:Economie aplicatăClasa: a XII a ASpecializarea: Tehnician în turismTitlul lecţiei: INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN STUDIEREA PIEȚEITipul lecţiei: formare de priceperi și deprinderiDATA: 26 noiembrie 2015Profesor: Gheonea Elena LauraUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ÎNTREPRINZĂTORUL ŞI FIRMA ÎNFIINȚAREA SI GESTIONAREA FIRMEICOMPETENŢE SPECIFICE:2.2. Utilizarea instrumentelor de studiere a pieței pentru identificarea domeniului de activitate și pentru estimarea parametrilor de optimizare a activității

COMPETENTE SPECIFICE DERIVATELa finalul lecţiei elevii vor fi capabili să identifice principalele categorii de instrumente utilizate în studierea pieței. Obiectivul este considerat îndeplinit dacă elevii rezolvă corect aplicaţiile din fişa de lucruSTRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: explicaţia, lucrul în echipă, învățarea prin descoperireb) Mijloace de învăţământ: fișa de documentare, fişa de lucru

FORME DE ORGANIZARE: pe grupeBIBLIOGRAFIE:Elena Bălan, Mariana Iatagan- Economie aplicată- manual pentru clasa a XII a, editura Humanitas

Page 2: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei 1

Scenariu didactic

Nr crt

Eveniment organizatoric

Timp alocat

Detalierea etapelor şi a conţinuturilor

Dominante vizualeActivitatea elevului

EvaluareaForme Instrument

e

1 Moment organizatoric

2 min

Verifică prezența elevilor și crează un climat propice desfășurării lecției

2 Reactualizarea cunoştiinţelor

5 min

Conversaţie din Instrumente utilizate în analiza pieței

Precizează care sunt principalele categorii de instrumente utilizate în cercetarea pieței

Evaluare continua

Probă orală

3 Activitatea independentă a elevilor

5min

Împarte elevii în 3 grupe Studiază fişa de documentare şi stabilesc modul de rezolvare a exerciţiilor din fişa de lucru

Evaluare continuă (formativă)

Observare sistematicăProbă orală

20 min

Distribuie fişele de lucru Complează fişa de lucru

15 min

Comunicarea rezolvării fişelor de lucru

Comunică modul în care au rezolvat exercițiile din fișele de lucru

5 Conexiunea inversă 3min

Conversaţia pe marginea intregului conţinut

Precizează care sunt principalele categorii de instrumente utilizate în cercetarea pieței

Evaluare continuă

Probă orală

Page 3: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei 1

Fişa de lucru grupa nr 1

Titlul lectiei :INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN CERCETAREA PIEȚEITimp de lucru : 20 min.Loc de desfasurare : Sala de clasa.Momentul folosirii : Munca pe grupe a elevilor . Sarcina de lucru :

Sunteți agenția de turism turoperatoare SunnyTravel.Creați un chestionar care să conțină între 5 și 10 întrebări, prin care să testați

care sunt preferințele consumatorilor în ceea ce privește destinația de vacanță preferată și tipurile de turism practicate de către aceștia. La

alcătuirea chestionarului trebuie să folosiți toate categoriile de întrebări

Fişa de lucru grupa nr 2

Page 4: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei 1

Titlul lectiei :INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN CERCETAREA PIEȚEITimp de lucru : 20 min.Loc de desfasurare : Sala de clasa.Momentul folosirii : Munca pe grupe a elevilor . Sarcina de lucru :

Sunteți agenția de turism turoperatoare Miraj Travel.Creați un chestionar care să conțină între 5 și 10 întrebări, prin care să testați

locul pe care agenția îl ocupă față de concurenți. La alcătuirea chestionarului trebuie să folosiți toate categoriile de întrebări

Fişa de lucru grupa nr 3

Titlul lectiei :INSTRUMENTE UTILIZATE ÎN CERCETAREA PIEȚEI

Page 5: Plan de Lectie Instrumente Studiere a Pietei 1

Timp de lucru : 20 min.Loc de desfasurare : Sala de clasa.Momentul folosirii : Munca pe grupe a elevilor . Sarcina de lucru :

Sunteți agenția de turism turoperatoare Perfect Travel.Creați un chestionar care să conțină între 5 și 10 întrebări, prin care să testați

care sunt preferințele clienților agenției în materie de vacanță. La alcătuirea chestionarului trebuie să folosiți toate categoriile de

întrebări