plan de lectie

4
Unitatea de învățământ: Scoala Generala nr.16 Data:21.12.2014 semestrul 1 saptamana 10 Clasa: 6 Profesor: Ghita Andreea Carina Anlll Facultatea de Arhitectura Politehnica Timisoara Disciplina:Educatie plastica Aria curriculară:Arte Titlul lectiei: Compozitia inchisa si deschisa Categoria de lecție/ Tipul de lectie: Lectie mixta formare si deprindere Timpul alocat desfăsurării lectiei: 50 minute Locul de desfasurarea al lectiei: sala de clasa, Obiectivele operationale: La sfirsitul lectiei elevii trebuie să fie capabili : Să deosebeasca sa deosebeasca diferite tipuri de compozitie-inchisa/deschisa- statica/dinamica, identificandu-le pe imagini; Sa analizeze obiectiv lucrarile proprii si pe cele ale colegilor, in functie de urmatoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei compozitii deschisesau ănchise, aspect estetic, utilizarea contrastului in evidentierea centrelor de interes….etc Sa explice termenul de “centru de interes”, mentionand modurile prin care acesta poate fi scos in evidenta (contraste); Sa reuseasca sa puna in evident modalitatile invatate pana in prezent Sa realizeze o compozitie închisă sau deschisă, utilizand la alegere pete decorative sau picturale; Sa utilizeze un limbaj artistic adecvat,conform nivelului de varsta ,utilizand termini specifici artei ca: ritm plastic ,pata picturala, contrast cromatic, centru de interes….etc Strategia didactica: Sistemul mijloacelor de învățământ utilizate în cadrul lecției manual de Educaţie Plastică pentru clasa a VI – V. Dima , ed. Teora, instrumente de desen (liniar,compas .acuarele, pensule, creioane colorate), planse, tabla, creta, marker, imagini cu exemple Sistemul metodologic utilizate în cadrul lectie: , lucru individual creativ conversatia, expunerea,descrierea, demonstratia, ,munca pe echipe in cazul unei colaborari constructive,metoda studiului de caz Forme de organizare a lectiei: individual

Upload: carina-ghita

Post on 19-Jan-2016

329 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

plan de lectii

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie

Unitatea de învățământ: Scoala Generala nr.16

Data:21.12.2014 semestrul 1 saptamana 10

Clasa: 6

Profesor: Ghita Andreea Carina Anlll Facultatea de Arhitectura Politehnica Timisoara

Disciplina:Educatie plastica

Aria curriculară:Arte

Titlul lectiei: Compozitia inchisa si deschisa

Categoria de lecție/ Tipul de lectie: Lectie mixta formare si deprindere

Timpul alocat desfăsurării lectiei: 50 minute

Locul de desfasurarea al lectiei: sala de clasa,

Obiectivele operationale: La sfirsitul lectiei elevii trebuie să fie capabili :

Să deosebeasca sa deosebeasca diferite tipuri de compozitie-inchisa/deschisa- statica/dinamica, identificandu-le pe imagini;

Sa analizeze obiectiv lucrarile proprii si pe cele ale colegilor, in functie de urmatoarele criterii: respectarea temei, realizarea unei compozitii deschisesau ănchise, aspect

estetic, utilizarea contrastului in evidentierea centrelor de interes….etc

Sa explice termenul de “centru de interes”, mentionand modurile prin care acesta poate fi scos in evidenta (contraste);

Sa reuseasca sa puna in evident modalitatile invatate pana in prezent

Sa realizeze o compozitie închisă sau deschisă, utilizand la alegere pete decorative sau picturale;

Sa utilizeze un limbaj artistic adecvat,conform nivelului de varsta ,utilizand termini specifici artei ca: ritm plastic ,pata picturala, contrast cromatic, centru de

interes….etc

Strategia didactica:

Sistemul mijloacelor de învățământ utilizate în cadrul lecției manual de Educaţie Plastică pentru clasa a VI – V. Dima , ed. Teora, instrumente de desen

(liniar,compas .acuarele, pensule, creioane colorate), planse, tabla, creta, marker, imagini cu exemple

Sistemul metodologic utilizate în cadrul lectie: , lucru individual creativ conversatia, expunerea,descrierea, demonstratia, ,munca pe echipe in cazul unei

colaborari constructive,metoda studiului de caz

Forme de organizare a lectiei: individual

Page 2: Plan de Lectie

Documente curriculare: manualul scolar, catalogul

Bibliografia: reproduceri ,alte lucrări ale elevilor,Albume cu exemple,internetul

PLAN DIDACTIC – PLAN DE LECTIE

Nr. Crt.

Evenimetele didactice ( momentele lectiei)

Ob. Op.

Continutul didactic Metode didactice

Mijloace didactice

Evaluare

1. Momentul organizatoric (1-3 min)

- stabilirea climatului socio - afectiv necesar desfăşurării lecţiei, pregătirea materialelor necesare desfăşurării lecţiei, notarea absenţilor.

conversatia

2. Stimularea reactualizării și verificarea cunoştiinţelor didactice dobândite anterior 5 min

- adresarea întrebărilor Pe margine imaginii din manual- compoziţia deschisă , profesorul pune întrebări: -Căte centre de interes are compoziţia? - Ce puteţi spune despre tablou în general? -Care este diferenta dintre compozitia statica sau dinamica si cum se identifica centrul de interes? Notarea elevilor ce au raspuns la lectia evaluata.

Conversatia euristica, explicatia, exercitiul Analiza Lucru cu manualul Deducerea

Antrenarea intr-un dialog dinamic

chestionare orală şi individuală. Se apreciază corectitudinea răspunsurilor prin adresarea de calificative verbale

3. Captarea atenţiei (1-2 min)

Se realizeaza prin discutarea unor imagini,tablouri legate de noua lectie incercandu-se introducerea elevilor pe baza deducerii titlului

Discutii expunerea

4. Anunţarea titlului noii lecţii, prezentarea obiectivelor operationale şi scrierea lor pe tablă (1min)

Se scrie pe tabla titlul lectiei expunerea

5. Comunicarea noilor cunostinte / Prezentarea noilor informatii didactice (10 min)

Compozitii inchise sau deschise:dupa modul in care centrul de interes conduce privirea catre interiorul sau exteriorul tabloului. Compozitia inchisa are de regula un singur centru de interes,principalele elem sunt dispuse in centrul lucrarii; Compozitia deschisa are mai multe centre de interes indreptand privirea spre exterior.Acest aspect da impresia unui detaliu dintr-un ansamblu.

Se detemină asupra subiectului şi încep lucrul. Tot acum ei pu intrebarile

Manualul Acuarela sau tempera Blocul de desen

Page 3: Plan de Lectie

Exercitiu (in functie de mai multi factori tot timpul ramas lasand loc de 2 minute la sfarsit pentru concluzii)

Compozitia este o creatie artistica prin care se valorifica creativitatea.Pentru asta trebuie studiate formele naturale,istoria arelor ,al stilurilor pentru a se contura un limbaj. Astfel de compoziţie, spunem este închisă. Se solicită subiecte pentru compoziţia închisă Se fac unele precizări: compoziţia deschisă poate fi continuată în afară, în orice direcţie, lăsînd privitorului dreptul de a intuit ce va urma, ce s-ar putea întîmpla. Compoziţii deschise: Van Gogh- La poalele Alpilor August Renoir – Umbrelele Deasemenea sunt prezentate lucrări ale elevilor: “Primăvara”, “Cireada”, ”Pe plajă”etc. Se anunţă subiectul lecţiei :

la dorinţă se va realiza o compoziţie plasticăă închisă sau deschisă, utilizînd pata picturală sau ces decorativă.

Profesorul va demonstra atat etapele de lucru,cat si modurile de obtinere a petelor picturale sau decorative. Se va insista asupra faptului că, fiind o tema creativă, elevii vor trebui să compună spatiul plastic intr-un mod cat mai original.

legate de aspectele pe care poate ca nu le-au inteles Explicaţia Demonstraţia

Sunt atenţi la explicaţii, analizează tabloul propus, identifică centrele de interes, gama de culori utilizată şi faptul că, lucrarea reprezintă un fragment dintr-un tot întreg. Lucrul individual creativ

Page 4: Plan de Lectie

6. Fixarea noilor cunoștinte didactice / Intensificare procesului de retenție si transfer

Are loc prin formularea intrebarilor de catre cadrul didactic din noua lectie. Cum credeţi care ar fi schema unei compoziţii deschise? Pe margine imaginii din manual- compoziţia deschisă , profesorul pune întrebări: -Căte centre de interes are compoziţia? - Ce puteţi spune despre tablou în general?

Conversatia didactica Brainstorming

Evaluare orală continuă

7 8

Incheierea lecției (2min) Reflectie

- fac aprecieri referitoare la modul de desfăşurare a lecţiei şi scot în evidenţă elevii care au avut o prestaţie bună şi foarte bună la oră. - dau tema pentru acasă Se va realiza o expozitie cu lucrarile elevilor (schiţe, cel puţin), evidenţiindu-se cele mai reuşite lucrari.

Expunere

Manualul Analizează împreună cu colegii si profesorul lucrările la nivel de clasă.

Evaluare finală