plan de lectie

8
Data: Şcoala: Gimnazială „Nicolae Russu” Sita Bzuzăului Clasa: a VI-a Detaliere de conţinut – titlul lecţiei: Cântecul de joc şi dansul popular Unitatea de învăţare: „Melodia” Tipul lecţiei: mixta Varianta: (Scopul lecţiei) Profesor Olteanu Ovidiu PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ LA EDUCAŢIE MUZICALĂ

Upload: ovidiu-olteanu

Post on 25-Nov-2015

36 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Data:

coala:Gimnazial Nicolae Russu Sita Bzuzului

Clasa:a VI-a

Detaliere de coninut titlul leciei: Cntecul de joc i dansul popular

Unitatea de nvare: Melodia

Tipul leciei: mixta

Varianta:(Scopul leciei)

Profesor Olteanu Ovidiu

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC LA EDUCAIE MUZICAL

I.PremiseI. 1. Cunotine teoreticeI.2. Deprinderi practice

1. elemente de limbaj muzical 1. orale si practice

2.2.

3.3.

II. Competenele specifice (C.S.)II.1. Obiective operaionale teoretice (obiective cognitive)- Taxonomia lui BloomIndicativProba corespunztoare

1. s fie capabil s recunoasc diferite piese muzicaleO.II.1.11. - oral i scris (fi ) pe grupe

2.O.II.1.22.

II.2. Obiective operaionale practice (obiective psihomotorii) -SimpsonIndicativProba corespunztoare

1. s fie capabili sa cnte corect piesele muzicale in care apar diferite nuane O.II.2.1.1. practic n colectiv, individual

2. O.II.2.2.2.

II.3. Obiective operaionale afective - KrathwohlIndicativProba corespunztoare

1.Interpretarea cntecelor de leagn cu micare i nuane potrivite O.II.3.1.1. practic n colectiv, individual

2. O.II.3.2.2.

III. Resurse educaionale:III.1 Resurse educaionale: III.1.1.- exerciii practice de cultur vocal (Vor fi indicate cu scriere pe portativ.) III.2. Strategii didacticeIII.2.1. metode didactice folosite/ resurse procedurale (M): M.1.DemonstraiaM.3.Exerciiul vocal i instrumentalM.5.SimulareM.7.

M.2.ExplicaiaM.4.DialogulM.6.Joc de rolM.8.

III.3.1. Resurse materiale (RM):RM1.RM2.

RM2.RM3.

III.3.2. Forme de organizare a clasei: F1 individual, F2 frontal, F3 grup III.3.3. Forme de evaluare (FE):FE.1. oralFE.3.scrisa

FE.2. practicaFE.4. observare sistematica

IV. Indicatori de performan (IP):IP.1.IP.3.

IP.2.IP.4.

V. Anex: V.1. Plane ; V.2. Fie de lucru; V.3. Fiiere tip mp3/audio (CD2 ; V.4. Fiiere tip video (DVD); V.5. Fiier tip power point (PPS1.

Secvena didacticEalonarea n timp a situaiilor de nvare i C.SActivitatea de nvareStrategia didactic

ProfesorEleviResurseForma de organi-zareEvaluare

ProceduraleMateriale

I.Moment organizatoric

5 min.

- pregtirea clasei conform cu activitatea propus- organizarea clasei i executarea exercitiilor de nclzire a vocilor- repertoriului de cntece

II.Verificarea cunotinelor anterioare

10 min.Cntecul propriu-zis

- profesorul propune intonarea cntecului Pe crare sub un brad nvat - --M3--F1F2F3-prob practic

-prob oral

III.Predare.

Dirijarea nvrii

25min.momentele III i IV.Se trce la nvarea cntecului Ca la noi la Flticeni pag 81.(Petron) sau Tragei hora pag.85.(Teora) .Melodia popular nvat este un cntec de joc.Se numete aa deoarece melodia nsoete jocul popular.Se va cnta cntecul invat n tempo mai moderat (hor) i pe urm tempo mai rapid (srb),dup care 4 elevi vor executa pai de hor i de srba. Cele mai multe melodii instrumentale de joc apar far text cntat fiind nsoite uneori de strigturi.Melodiile instrumentale cele mai cunoscute i rspndite n toat ara sunt hora i srba.- hora este cel mai vechi dans popular romnesc,se joac de ctre femei i brbai, n cerc mare dansatorii inndu-se de mni.Ritmul este binar (n masura de 2/4) i tempoul potrivit.- hora mare (btneasc sau boiereasc) este o variant mai nou cu un ritm specific (ternar) ,legnat (Hora unirii pag.8-Teora)- srba este un dans mixt (de femei i barbai),are o micare rapid i ritm binar.n afara acestor jocuri populare rspndite n toat ara, exist i jocuri populare specifice anumitor zone geografice.Cteva exemple din cele 3 provincii istorice:- n Muntenia: Brul pe 6 sau pe 8, Ciuleandra (este i un roman scris de Liviu Rebreanu), Chindia Ciobnaul, Alunelul, Rustemul etc.- n Moldova: Btuta, Huulca, Arcanul, Leasca , Gleanca etc.- n Transilvania: Haegana, Brbuncul , arina, nvrtita, Iedera, Csardas, Jocul din Oa etc.- n Dobrogea: Geamparalele, Ghimpel, irimboiul, chioapa etc.Caracteristici specifice cntecului de joc i ale melodiilor instrumentale de joc:- ritmul dominant este binar (n msura de 2 ptrimi) - forma melodiei se bazeaz pe fraze ptrate (de 4,8, sau 16 msuri)- tempourile sunt micate Cei mai cunascui interprei instrumentiti de cntece i melodii instrumentale de joc sunt: Fnic Luca (nai), Grigora Dinicu (vioar), Dumitru Frca (taragot), Gheorghe Zamfir (nai) etc.- prob prin observare- prob vocal individual-prob practic instrumental- prob practic cu aprecieri prin calificative

IV. Aplicarea practic a subiectului leciei (Consolidare)Jocuri recapitulative

- prob pt. activitate interactiv apreciat cu calificative

V.ncheiere i evaluare10 min.

MATRICE DE EVALUARE

Obiective dereferinObiectiveoperaionaleInstrumente de evaluare

ProboralProbpracticObservaresistematic

O.R. 1.1.O.O. 1XX

O.O. 3X

O.R. 1.2.O.O. 2XX

O.O. 1X

O.R. 3.1.O.O. 3XX

X

DESCRIPTORI DE PERFORMAN

PENTRU PROIECTUL DE LECIE Cntecul propriu-zis

Obiective de referin:1.1. s interpreteze vocal, fluent i expresiv, la unison i n diferite aranjamente armonico-polifonice, cntece aparinnd diferitelor genuri de muzic;1.2. s mbogeasc cntarea vocal cu intervenii instrumentale.

Nota 5Nota 7Nota 10

s intoneze n grup sau individual,cu ajutorul susinut al profesorului, cntecele, matricele melodice ale subiectul propus; s realizeze un acompaniamentritmic simplu, n durate egale, la cntecele nvate. s interpreteze n grupuri mici sau individual, cu un minim ajutor din partea profesorului, cntecele, matricelemelodice ale subiectul propus; s realizeze un acompaniamentritmic simplu (prin ncercri epetate), folosind formul s interpreteze individual, cu acuratee, n tempo i nuana adecvat, temele muzicale, cntecele nvate; s acompanieze ritmic liber, respectnd specificul cntecelor, n tempo i nuane indicate.

Obiective de referin:3.1. s descifreze cntece scrise n tonaliti majore i minore cu o alteraie la cheie.

Nota 5Nota 7Nota 10

s recunoasc, cu ajutorul susinut al profesorului, elementelede limbaj muzical n cntecele nvate. s recunoasc, cu un minim ajutor din partea profesorului, elementele de limbaj muzical nsuite i s le aplice n cntecele nvate. s descifreze cu uurin, fr ajutorul profesorului, un fragment propus, ntr-o tonalitate major-minor, s coreleze execuia cu elementele metro-ritmice.