plan de lectie

4
PROIECT DIDACTIC PROFESOR : Botezatu Elena DATA : 2.05.2011 OBIECTUL : Limba şi literatura română CLASA: 7C TITLUL LECŢIEI : Interjecţia TIPUL LECŢIEI : Predare-Învăţare (mixtă) COMPETENŢE GENERALE: 1. Îmbogăţirea cunoştinţelor despre interjecţie; 2. Recunoşterea valorilor expresive ale categoriilor morfologice şi a relaţiilor sintactice dintr-un text dat. COMPETENŢE SPECIFICE: a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: - să definească interjecţia; - să identifice interjecţiile dintr-un text/enunţ dat; - să clasifice interjecţiile după sens şi structură; - să inducă topica şi punctuaţia interjecţiei; - să precizeze rolul interjecţiei în comunicare; - să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un enunţ. b) FORMATIV-EDUCATIVE: - să dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie; - să dezvolte gândirea şi limbajul; - să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă; - să formeze deprinderi de lucru cu fişe. STRATEGIA DIDACTICĂ a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire ,conversaţia euristică, explicaţia, exercitiul, lucru cu fişe, prezentare power point. b) Forme de organizare a învăţarii: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă şi individuală,

Upload: drug-elena

Post on 13-Aug-2015

191 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Plan de Lectie

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : Botezatu ElenaDATA : 2.05.2011 OBIECTUL : Limba şi literatura română CLASA: 7CTITLUL LECŢIEI : InterjecţiaTIPUL LECŢIEI : Predare-Învăţare (mixtă) COMPETENŢE GENERALE:

1. Îmbogăţirea cunoştinţelor despre interjecţie;2. Recunoşterea valorilor expresive ale categoriilor morfologice şi a relaţiilor sintactice dintr-un text dat.

COMPETENŢE SPECIFICE: a) COGNITIVE: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: - să definească interjecţia; - să identifice interjecţiile dintr-un text/enunţ dat; - să clasifice interjecţiile după sens şi structură; - să inducă topica şi punctuaţia interjecţiei; - să precizeze rolul interjecţiei în comunicare; - să precizeze funcţia sintactică a interjecţiei dintr-un enunţ. b) FORMATIV-EDUCATIVE: - să dezvolte atenţia concentrată şi spiritul de observaţie; - să dezvolte gândirea şi limbajul; - să formeze deprinderile de comunicare orală şi scrisă; - să formeze deprinderi de lucru cu fişe.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode şi procedee: învăţarea prin descoperire ,conversaţia euristică, explicaţia, exercitiul, lucru cu fişe, prezentare power point.

b) Forme de organizare a învăţarii: activitate frontală, alternativ cu activitatea independentă şi individuală, lucrul pe perechi;

c) Resurse : fişele de lucru, , manualul, videoproiectorul, tabla interactivă.

d) Bibliografie : Limba română pentru clasa a –VII-a, Ed.Humanitas Educational.

Gramatica limbii române, vol.I Cuvântul, Ed. Academiei Române.

Page 2: Plan de Lectie

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

1.ORGANIZAREA CLASEI Stabilirea ordinii şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei .

2.VERIFICAREA TEMEI Profesorul verifică tema prin sondaj şi corectează eventualele greşeli.

3.CAPTAREA ATENŢIEI Cadrul didactic propune elevilor o ghicitoare gramaticală. Rezolvarea se va citi cu voce tare în clasă.

4.ANUNŢAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A COMPETENŢELOR OPERAŢIONALE Elevii sunt informaţi că astăzi vor învăţa despre interjecţie, după care se vor anunţa obiectivele urmărite.La sfârşitul orei elevii vor trebui să definească interjecţia, să ştie clasificarea acesteia, să recunoască rolul interjecţiei în comunicare şi să ştie ce funcţii sintactice poate ocupa aceasta într-un enunţ.

5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:Profesorul împarte fişe de lucru care conţin diverse desene ce exprimă: stări sufleteşti, senzaţii,

îndemnuri. Elevii sunt solicitaţi să rezolve individual cerinţele (anexa 2,ex1). După timpul afectat acestei activităţi se constată prin conversaţie rezultatele la care au ajuns. Pornind de la cele spuse mai înainte aceştia vor formula singuri definiţia interjecţiei, pe care o vor nota pe fişele de lucru(anexa 2,ex2).

În continuare, profesorul le va oferi elevilor o prezentare power point, din care aceştia vor afla care e definiţia interjecţiei şi cum se clasifică aceasta în funcţie de structură dar şi in funcţie de sensul pe care îl poate avea. Pe parcursul prezentării profesorul va sublinia diferenţele dintre interjecţiile simple repetate şi interjecţiile compuse, precum şi diferenţa dintre interjecţiile afective şi cele apelative, privind claritatea sensului.

Se va face pe tablă o schemă complexă care va cuprinde : definiţia interjecţiei, clasificarea acesteia în funcţie de sens dar şi în funcţie de srtuctură. La această clasificare profesorul va oferi şi exemple pentru o bună înţelegere. Toate acestea vor fi notate de către elevi în caiete, după care se va realiza o altă schemă din care va rezulta valorile sintactice pe care interjecţia le poate îndeplini. Pe măsură ce profesorul scrie la tablă, elevii completează informaţiile cu exemplele proprii, care după ce sunt discutate şi analizate în clasă, sunt scrise şi în caiete.

6. FIXAREA CUNOŞTINŢELOR:În continuare, elevii vor avea de rezolvat exerciţiul 3 de pe fişa de lucru, în urma căruia ei vor identifica

interjecţiile din textul dat, pe care le vor clasifica în funcţie de sensul şi de structura pe care o au. Astfel, profesorul poate verifica dacă elevii au inţeles noţiunile exemplificate cu ajutorul prezentării power point.

Pe baza exerciţiilor din fişa de lucru şi pe baza exemplelor oferite pe parcursul orei, elevii vor avea de identificat semnele de punctuaţie care insoţesc interjecţiile. Rezolvând exerciţiul 4, se concluzionează că după interjecţii se pot folosi virgula sau semnul exclamării. Se precizează că o interjectie precedată de un substantiv în vocativ nu se desparte prin virgulă sau alt semn de punctuaţie şi că de obicei onomatopeele sunt urmate de semnul excalmării. Cu ajutorul exercitiului 4, elevii află că interjecţiile pot avea rol de funcţie sintactică şi în acest caz ele nu se despart prin virgulă, iar următorul exerciţiu de pe fişa de lucru(ex.5) duce la stabilirea funcţiilor sintactice ale interjecţiei.

Page 3: Plan de Lectie

7. ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI: are loc pe parcursul conducerii învăţarii, întărirea facându-se treptat. După realizarea fiecărei sarcini, profesorul va face aprecieri în legătură cu calitatea şi nivelul activităţii.

8. ASIGURAREA performanţei:Se dă elevilor , ca activitate independentă rezolvarea exerciţiilor 6 şi 7. Se discuta rezolvarea exerciţiilor.

9. ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI: Se stabileşte şi se explică tema pentru acasa: 1.2/ 167.