pdsd mediul terestru
DESCRIPTION
proiect didactic de scurta durata Ecosistemul terestru-aerianTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE
realizat în clasa a 12-a, profil realData _17.04.2015_
Tema: „Ecosistemul terestru-aerian”
Tipul lecţiei: de asimilare a cunostintelor noi Durata lecţiei:45 min
Metodologia formării competenţelor
Obiective operaţionale: O1-evidentierea particularitatilor ecosistemelor terestre-aerieneO2-definirea notiunilor consortii,sinuzii,productie primara ,productie secundaraO3-Analiza fenomenului de etajare la plate si animaleO4-stabilirea rolului solului in ecosistemul terestru Bibliografie:Curriculum pentru invatamin liceal(clasele a X-XII)Chisinau 2011Biologie ,Manual pentru clasa a XIIa-a(Nina Birnaz,Mihai Lesanu,,Gheorghe Rudic)http://www.academia.edu/10109859/Productia_primara_si_secundarahttp://www.scrigroup.com/geografie/ecologie-mediu/Rolul-solului-ca-factor-de-med92117.php
Competențe de bază in biologie
Competente de a comunica intr-un limbaj stiintific coerent
Competente de a dobindi si a stapini cunostinte fundamentale din domeniul Stiinte ale naturii
Competenta de a proiecta actiuni de ocrotire a
biodiversitatii si ecosistemelor
Etapa lectiei Obiective operationale
Activitatea profesorului Activitatea elevului Tehnologia didactica
evaluarea
Moment organizatoric
Profesorul saluta elevii ,asigura un climat favorabil pentru lectie,face apelul
Elevii pregatesc cele necesare lectiei
Verificarea cunostintelor
Verificarea temei pentru acasa(Ex 2 pag.141)Dragi Elevi ,atunci cind am clasificat ecosistemele dupa anumite criterii,am observant ca dupa criteriul Mediul,primul tip a fost ecosistemul,care?
Ecosistemul terestru,se formeaza pe uscat
conversatia Verificam cunostintele accumulate de la temele precedente
Comunicarea cunostintelor noi
Anunta tema lectiei:”Ecosisteme naturale” pagina 1338-140 Voi fara indoiala aveti idée ce reprezinta acest ecosystem,insa vreau sa evidentiem anumite particularitati
Va rog notati:1.poate fi reprezentat de paduri,deserturi,savane,cimpii,stepe2 viata plantelor si animalelor este intr-o strinsa legatura cu factorii de mediu3Animalele s-au adaptat la conditii de mediu,prin capatarea organelor ce le ajuta la deplasarePentru ce e importanta deplasarea in viata
Elevii noteaza tema in caiet
Deplasarea-pentru a-si capata hrana,partenerii de viata,pentru a ocupa un anumit teritoriu de trai
Deoarece prin asimilarea energiei solare se hranesc plantele ,care sunt prima veriga intr-un lant trofic
Activitate frontala
*activitate frontala
Fixam particularita-tile Ecosistemul-ui terestru
.
animalelor,nu doar miscarea?4 Sursa principala de energie o reprezinta lumina solara(cum credeti de ce oare?)
5E caracteristica etajarea vegetatiei(care sunt factorii care provoaca aceasta?),in cadrul animalelor cum se observa aceasta etajare si de ce e prezenta si in cadrul lor?6 E prezenta selectia naturala,factor important al evolutiei7 un factor important in viata plantelor este apa…Daca mai puteti completa cu idéi,atunci poftim,la tabla!
La voi in manual ati vazut ca sunt asa notiuni :Consortii si Sinuzii,va rog sa le cititi in gind,va sunt clare aceste notiuni? Roaga elevii sa noteze definitiileConsortiu=Numit si biocharion sau microcenoza, este o grupare de indivizi din diferite specii determinata de conditiile temporare de adapost sau hrana.Sinuzia=Este alcatuita dintr-o populatie cu rol de nucleu central si care grupeaza in interiorul ei populatii din alte specii. Se poate spune ca sinuzia desemneaza un complex de plante si animale
La pagina 140 voi aveti asa notiuni ca Productia
Temperatura-umeditatea…Si pentru animale e caracteristica etajarea-deoarece,sunt animale care se hranesc cu resturi vegetale,sunt care se hranesc cu ierburi,sunt cat se hranesc cu frunzele copacilor...
Elevii completeaza informatia,daca
mai au de adaugat idei
Elevii noteaza definitiile in caiet
*activitate frontala
*dialogul
Explicam fenomenul etajarii la plante si animale
Fixam notiunile de consortiu ,sinuzie,productie primara bruta ,neta si productie secundara
prima si productia secundara,va rog sa dati citire si sa spuneti ce nu ati inteles!
Producţia primară este energia fixată de plantele verzi sub formă de substanţăorganică prin procesul de fotosinteză.este prima şi cea mai importantă formă de stocare a energiei în ecosistem.Pentru că plantele superioare verzi şi câteva specii de alge şi bacteriiabsorb energia solară şi o folosesc prin procesul de fotosinteză, în sinteza substanţelororganice din apă şi dioxid de carbon, au fost denumite producători primari.- ele transformă energia luminoasă în energie chimică antitatea totală de substanţă organică asimilată de plante prin procesul de fotosintezăreprezintă producţia primară brută(PPB).! parte din PP" este cheltuită de producătorii primari în propriulmetabolism, în procesele de menţinere şi reproducere. #eoarece energia necesară acestorfuncţii fiziologice se obţine de către organism prin respiraţie, energia care rămâne şi este stocată ca substanţă organică reprezintă producţia primară netăProducţia secundară reprezintă acumularea de energie de către organismeleconsumatoare animale sau descompunători cum sunt bacteriile şi ciupercile4 la fiecarenivel al lanţului trofic
*Activitate frontala
va rog sa cititi ceea ce e scris in zona albastra si sa o reprezentati schematic in caiete(Stratificarea-subteran,de la suprafata ,suprateran si distributia organismelor-uniforma aleatorie,contagioasa)
SD,cititi informatia de pe foi ,ca mai apoi vom face la tabla/caiete insemnari(Anexa 1)
Numeste elevii care sa dea cite o idee,pentru a o nota la tabla
Dupa completarea la tabla,intreaba elevii:Exista vreo legatura intre ceea ce ati citit si tema noastra de azi?
Cum credeti ,nisa ecologica pe care o ocupa un organism,are vre-un rol in supravetuirea acestuia?
Elevii analizeaza informatia ,fac
insemnari
Elevii raspund:factorii abiotici si
biotici prin interactiunea lor duc la
aparitia de diverse plante si animale cu
un grad sporit de adaptibilitate(la sursa
de hrana,umeditatea mediului,durata
zilei,temperatura)
*lucru cu textul*scheme*asalt de idei
Evidentiem functiile solului in ecosistemul terestru
Fixarea cunostintelor(realizarea feed-back-ului)
Pentru fixarea cunostintelor profesoara provoaca elevii la discutie/
Am ajuns la finalul temei si vreau sa ne aducem aminte ce am studiat astazi?
Numeste elevii care vor da definitia de consortiu,sinuzie,productie primara bruta si neta,productie secundara
Numeste alte elevi care ne va numi trasaturile mediului terestru
Numeste un alt elev care sa faca concluzia la tema de azi!
Elevii sunt atenti la ceea ce comunica colegii lor,astfel pun in miscare atentia si gindirea,ducind la realizarea unui feed-back reusit.
Concluzia o noteaza cu totii in caiete.
*Activitate individuala *conversa-tia
Verificam cunostintele assimilate la lectie
Tema pentru acasa
Tema pentru acasa,ex 10 pag 141 Elevii noteaza tema pentru acasa.