pac atul

17
Liceul Teoretic ,,Nicolae Jiga” Tinca Cercul Pedagogic de Religie Sectorul Salonta - Tinca 23 noiembrie 2007 Proiect didactic Prof. Dorel Leucea Tinca, 2007

Upload: ioana-ionita

Post on 26-Sep-2015

225 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

referat

TRANSCRIPT

  • Liceul Teoretic ,,Nicolae Jiga Tinca

    Cercul Pedagogic de Religie Sectorul Salonta - Tinca

    23 noiembrie 2007

    Proiect didactic

    Prof. Dorel Leucea

    Tinca,

    2007

  • 2

    PROIECT DIDACTIC

    A. Date de identificare

    coala: Liceul Teoretic ,,Nicolae Jiga Tinca

    Data: 23 noiembrie 2007

    Clasa: a VI-a C

    Propuntor: prof. Dorel Leucea

    Obiectul de nvmnt: Religie Ortodox

    Subiectul: Pcatul opusul virtuii

    Tipul de activitate: Mixt

    Forme de organizare: Individual i frontal

    Modaliti de evaluare: Verificare oral i verificare scris

    B. Componentele leciei:

    Obiectivul fundamental (scopul): Dezvoltarea capacitilor operaional-funcionale ale elevilor prin nsuirea unor cunotine referitoare la pcat i nsuirile lui, contientizarea gravitii pcatului n viaa cretinilor precum i dezvoltarea contiinei i conduitei religios-morale a elevilor.

    Obiectivele operaionale: O1: s defineasc noiunea de pcat, pe baza informaiilor primite pe parcursul leciei; O2: s precizeze originea pcatului, valorificnd cunotinele dobndite n cadrul leciei; O3: s clasifice pcatele pe baza conversaiei organizate n clas, avnd la dispoziie plana care ilustreaz principalele categorii de pcate; O4: s identifice cel puin dou urmri ale pcatului, n urma lecturrii unor texte biblice

  • 3

    O5: s argumenteze importana Sfintei Taine a Pocinei (Spovedaniei) n viaa bunului cretin, folosindu-se de informaiile primite.

    Obiectivul formativ-educativ: Elevii s contientizeze gravitatea pcatului pentru sntatea moral a cretinului, s preuiasc adevrurile de credin ale Bisericii dreptmritoare i s-i exprime dorina de a-i mrturisi pcatele preotului duhovnic ori de cte ori simt nevoia.

    C. Strategii didactice:

    Metode: M1: conversaia euristic M2: elemente de problematizare M3: lectura M4: explicaia M5: exemplul M6: rugciunea M7: argumentarea

    Mijloace didactice: m1: plane ilustrnd diferite pcate m2: testul docimologic m3: textul biblic m4: manualul m5: textul religios (pilda ,,Greutatea pcatelor i fragmentul din opera Sfntului Ioan Gur de Aur referitor la modul de comportament al adevratului cretin n faa oamenilor violeni) m6: plana ilustrnd clasificarea pcatelor m7: planele cuprinznd informaii generice despre pcatele capitale, pcatele mpotriva Duhului Sfnt i pcatele strigtoare la cer m8: fia cuprinznd Psalmul 50 m9: fia cuprinznd cugetri i maxime referitoare la ispit i pcat

    D. Resurse bibliografice:

    Biblia sau Sfnta Scriptur, Ed. Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1992.

    nvtura de credin cretin ortodox (Catehism), Episcopia Ortodox Romn Oradea, 1996.

    Bria, Ion, Dicionar de Teologie Ortodox, Ed. Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1994.

    Magdan, Leon, Cele mai frumoase pilde i povestiri cretin-ortodoxe, Ed. Aramis, 2000.

  • 4

    Mircea, Ioan, Dicionar al Noului Testament, Ed. Institutului Biblic i de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romne, Bucureti, 1995.

    Mladin, Nicolae; Bucevschi, Orest; Pavel, Constantin; Zgrean, Ioan, Teologia moral ortodox, vol. I (Morala general), Ed. Rentregirea, Alba-Iulia, 2003.

    Muha, Camelia, Religie cretin-ortodox, caiet pentru elevi, cadre didactice i prini, clasa a VI-a, Ed. Sf. Mina, Iai, 2005.

    Popescu, Aurel; Mihai, Aurel; Popescu, Olga; Negre-Dobridor, Ion; Toader, Dan, Proiectarea pedagogic a nvrii religiei n coal, Ed. Aramis, Bucureti, 2002.

    ebu, Sebastian; Opri, Monica; Opri, Dorin, Metodica predrii religiei, Ed. Rentregirea, Alba-Iulia, 2000.

    Timi, Vasile, Misiunea Bisericii i educaia atitudini, convergene, perspective, Ed. Presa Universitar Clujean, Cluj-Napoca, 2004. www.crestinortodox.ro, la 21 noiembrie 2007. www.ioanguradeaur.ro, la 21 noiembrie 2007.

  • 5

    Scenariul didactic

    Evenimentele instruirii / Secvenele didactice O

    biec

    tive

    ope

    raio

    na

    le

    Activitatea profesorului Activitatea elevilor

    1.Organizarea clasei

    Salutul Rostirea rugciunii Notarea absenelor Asigurarea condiiilor igienice Crearea climatului afectiv-emoional Pregtirea materialului didactic

    Elevii rostesc rugciunea Elevul de serviciu anun absenii

    2.Reactualizarea cunotinelor nvate

    Se va verifica cantitativ i calitativ efectuarea de ctre elevi a activitii suplimentare pentru ora curent. Reactualizarea cunotinelor elevilor dobndite din leciile anterioare se va realiza printr-un test docimologic. Voi prezenta pe scurt sarcinile de lucru prevzute n test i voi transmite indicaii elevilor pentru rezolvarea corect a testului.

    Elevii prezint caietele. Un elev citete tema.

    Elevii ascult indicaiile profesorului, apoi rezolv cerinele testului

    3.Pregtirea pentru lecia nou

    Voi citi elevilor povestirea ,,Greutatea pcatelor. Pe baza textului povestirii voi purta cu elevii o conversaie care s ne conduc spre tema propus pentru aceact lecie.

    Elevii ascult textul lecturat. Elevii particip activ la conversaie.

    4.Enunarea subiectului i a obiectivelor leciei

    Vom vorbi astzi despre pcat, vom ncerca s precizm ce este pcatul, care este originea lui, cum se nate pcatul, cine i cum pedepsete nclcarea voii i a poruncilor lui Dumnezeu, vom ncerca s facem o clasificare a pcatelor. Voi nota pe tabl titlul leciei i voi verifica dac toi elevii noteaz n caiete titlul leciei.

    Elevii ascult cu interes titlul temei i momentele ce vor fi dezbtute n continuare. Noteaz n caiete titlul leciei.

  • 6

    5.Comunicarea noilor coninuturi

    O1

    O2

    O4

    Pe baza cunotinelor anterioare ale elevilor, n urma unei conversaii, se va ncerca extragerea unei definiii a pcatului, din partea elevilor. Pe tabl va fi scris definiia pcatului: ,,Pcatul este clcarea cu deplin tiin i cu voie liber , prin gnd, cuvnt sau fapt, a voii lui Dumnezeu. Le vor fi prezentate elevilor o serie de plane care ilustreaz anumite pcate, ei avnd datoria de a recunoate pcatul ilustrat n fiecare imagine.

    Se va iniia o conversaie pentru a compara pcatul cu virtutea, noiune asimilat n leciile anterioare.

    Vom vorbi apoi despre originea pcatului, fcnd apel la cunotinele dobndite de ctre elevi n clasele mai mici: Care a fost primul pcat svrit de ctre un reprezentatnt al neamului omenesc? Considerai voi c acesta a fost primul pcat care a fost svrit n lume? Dar unii ngeri nu au pctuit? n ce au constat pcatele lor (cel al ngerilor, ct i cel al oamenilor)? De ce credei voi c Dumnezeu a ngduit pcatul? Care au fost urmrile pcatului adamic? Se va face o analogie ntre viaa omului i litera Y, pentru a reliefa libertatea de aciune cu care Dumnezeu l-a nzestrat pe om. Vor fi notate pe tabl informaii sumare cu privire la originea pcatului i la coninutul primelor pcate . Voi prezenta apoi elevilor modul n care se nate pcatul, ce este ispita, de unde izvorte ea, cum poate fi ea biruit, care sunt mijloacele pe care cretinul le are la ndemn pentru a

    Elevii particip activ la conversaie.

    Noteaz n caiete definiia pcatului.

    Urmresc cu atenie imaginile prezentate i dau rspunsurile corespunztoare. Particip la conversaia iniiat de profesor.

    Elevii rspund activ la ntrebrile provocate de profesor.

    Ascult cu interes explicaiile oferite.

    Noteaz n caiete.

    Ascult cu interes explicaiile profesorului, participnd activ la conversaie i

  • 7

    O3

    O5

    nvinge ispita. Elevii vor fi provocai s dea exemple din istoria biblic n acest sens. Se vor nota pe tabl, respectiv n caietele elevilor, informaiille necesare. Ca orice greeal sau neascultare, i pcatul ar trebui s fie pedepsit. Cine credei voi c pedepsete pcatul? Conversaia va fi canalizat spre descrierea strii sufleteti a celui care a svrit pcate, pentru a ajunge la rolul pe care contiina moral l are n judecarea faptelor fcute de fiecare dintre noi. Se vor nota pe tabl informaii sumare despre judecarea pcatelor, extrase n urma conversaiei cu elevii. Se va realiza o clasificare a pcatelor, n urma prezentrii planei omonime. Pentru a ilustra clasificarea pcatelor grele vor fi prezentate alte trei plane cuprinznd pcatele capitale, pcatele strigtoare la cer i pcatele mpotriva Duhului Sfnt. Elevii vor fi provocai s participe la conversaie, explicnd coninutul pcatelor prezentate. Ce credei voi c ar trebui s fac omul pentru a fi iertat de ctre Dumnezu pentru viaa sa pctoas? Se va scoate n eviden necesitatea rugciunii pentru apropierea de Dumnezeu, ilustrnd cu exemplul regelui David. Se vor mpri elevilor fiele cuprinznd Psalmul 50, ndemnndu-i s citeasc ct mai des aceast rugciune. Se va scoate apoi n relief mijlocul pe care Dumnezeu l-a lsat la ndemna oamenilor pentru a se curi de pcate: Sfnta Tain a Spovedaniei. Se va defini Taina Pocinei, necesitatea ei pentru asanarea moral a credincioilor, adresnd elevilor ndemnul de a se spovedi n faa preotului duhovnic atunci cnd i simt contiina ncrcat.

    notnd n caiete informaiile indicate.

    Sunt membri activi n conversaie.

    Noteaz n caiete informaiile indicate.

    Privesc cu atenie planele prezentate i explicaiile profesorului, intervenind activ n conversaie la provocrile lansate de cadrul didactic.

    Rspund la ntrebrile profesorului.

    Urmresc explicaiile profesorului, notnd n caiete cele indicate.

  • 8

    6.Obinerea performanei

    Fixarea cunotinelor se va face printr-un dialog pe tema leciei, profesorul completnd eventualele lacune ale elevilor n reproducerea sau nelegerea informaiilor predate.

    Elevii particip activ la conversaia provocat de profesor.

    7.Aprecierea, asocierea, generalizarea

    Se va lectura un fragment din opera Sfntului Ioan Gur de Aur, care vorbete despre cum ar trebui s se comporte cretinii n faa oamenilor violeni. Vom vorbi despre violen ca fiind pornirea impulsiv din care izvorsc o mulime de pcate. Se vor generaliza informaiile transmise n lecia curent prin sintagma: ,,Pcatul boal a sufletului.

    Ascult cu interes cele lecturate de profesor.

    Particip la conversaie.

    8.Evaluarea Voi face aprecieri generale i individuale referitoare la contribuia elevilor la desfurarea activitii. Voi nota elevii cei mai activi.

    9.Activitatea suplimentar

    Voi mpri elevilor cte o fi cuprinznd cugetri i maxime cu referire la ispit i pcat, ei urmnd s mediteze asupra lor acas i s memoreze, la alegere, cinci dintre ele pentru ora viitoare.

    Elevii urmresc indicaiile cu privire la tema pentru acas.

    10.ncheierea Rostirea rugciunii. Salutul

    Elevii rostesc rugciunea.

  • 9

    Pcatul cu cugetul este reaua ntrebuinare a gndurilor; pcatul cu fapta este reaua ntrebuinare a lucrurilor. (Talasie Libianul)

    Dac poi i nu vrei, este pcat. (pr. Paisie Olaru) Degeaba tiem crengile pcatului n afara noastr, dac n noi ramn

    rdcinile care vor crete din nou. (Sfntul Grigorie Dialogul) Pcatul este nedreptate: cine pctuiete fie se nedreptete pe sine, fie

    nedreptete pe altul. (Sfntul Ioan Gur de Aur) Pcatul te stpnete nu prin puterea sa, ci prin delsarea ta. (Sfntul Ioan

    Gur de Aur) Cel mai primejdios lucru este ca cineva s fie bolnav i nici mcar s nu tie

    c e bolnav. (Sfntul Ioan Gur de Aur) Iubete-i pe pctoi, dar urte faptele lor! (Sfntul Isaac Sirul) A grei este omenete; a dezndjdui este diavolesc. (Sfntul Nil Sinaitul) Pcatul rupe comuniunea cu Dumnezeu. (Sfntul Grigorie Dialogul) Omului nu-i este cu putin s dezrdcineze pcatul cu propria putere, ci

    doar cu puterea dumnezeiasc. (Sfntul Macarie) Nimic nu se svete mai cu uurin i nu se nelege mai cu greutate ca

    pcatul. (Ilie Miniatis) S vedem grozvia nu n pedeaps, ci n pcat. (Sfntul Ioan Gur de Aur) Pcatul l mpiedic pe Dumnezeu s strluceasc n noi. (Sfntul Atanasie

    cel Mare) O cdere nu este att de rea ca o recdere. (Bernard de Clairvaux) Toat ispita este ngduit de Dumnezeu pentru vindecarea sufletului

    bolnav. (Sfntul Ioan Damaschin)

  • 10

    nd vedei un om ieit din fire, cu att mai mult nu-i facei mpotrivire. Nebunia lui de aceasta are nevoie, ca s se produc. Cu ct mai greu v batjocorete, cu att mai mult blndee artai-i

    Cu omul acesta e ca i cu cel prins de friguri, cruia trebuie s-i facem pe plac, cnd rul l zglie mai tare.

    Cnd o slbaticiune se pornete furioas, fugim cu toii, s facem tot aa cu acel pe care furia l frmnt. i s nu credei, cumva, c trebuie s ne purtm aa pentru a-i face cinste; cinstim, oare, pe slbticiunea nfuriat, pe nebunii furioi, cnd ne ferim de ei? - ctui de puin.

    Purtarea noastr e mai degrab o jignire - sau, mai bine zis, nu o jignire, ci un semn de mil i de omenie.

    Nu vedem, oare, pe corbieri cnd vntul sufl tare, destinznd pnzele, ca nu cumva, altfel, corabia s se nece?

    Sau pe clreul, al crui cal s-a pornit nebunete, lsndu-l n voia lui, pn ce-i pier puterile? S facem i noi la fel.

    Mnia e ca i un foc, ca i-o flacr care trebuie s mute din ceva. Dac acestei flcri nu-i dai nimic s mannce, repede ai deprtat acest flagel. Furia n-are putere prin ea nsi, dac nu vine cineva s-o hrneasc. Suntei fr acoperire.

    Omul acela care este prad furiei, nu mai tie ce face; tu, care-l vezi cum e, merii, oare, vreo ngduin, dac pici n aceeai tulburare i nu te nelepeti deloc la o asemenea vedere? Presupune c ducndu-te la un osp, ntlneti la intrare un om beat care face gesturi urte. Dac pici i tu n aceeai greeal, nu eti cu att mai de neiertat cu ct eti asemenea lui? Intmplarea este aici, aceeai. S nu credei c vom fi acoperii de vom zice: ,,N-am nceput eu. Aceasta este tocmai mpotriva noastr, ntruct ceea ce am vzut nu ne-a nelepit. Este ca i a zice: ,,N-am ucis eu cel dinti.

    Dac merii s fii pedepsit, este din pricina c, dei ai avut o ocazie s te nelepeti, totui nu i-ai inut firea.

    (Sfntul Ioan Gur de Aur)

    C

  • 11

    I. Pcate mpotriva credinei:

    mpotrivirea fa de adevrul dovedit al credinei cretine

    tgduirea credinei cretine, lepdarea de ea sau prigonirea ei

    II. Pcate mpotriva ndejdii:

    ncrederea nesocotit n harul lui Dumnezeu dezndjduirea n mila i buntatea lui Dumnezeu

    III. Pcate mpotriva dragostei:

    invidierea aproapelui pantru harul mprtit nendrumarea celor rtcii pe calea cea bun ura mpotriva lui Dumnezeu

  • 12

    uciderea svrit cu bun voie

    sodomia (homosexualitatea)

    asuprirea vduvelor, orfanilor i sracilor

    oprirea plii lucrtorilor

    batjocorirea, necinstirea i asuprirea prinilor

  • 13

    1) Mndria - este preuirea de sine peste msura i atitudinea de superioritate sau de dispre fa de ceilali oameni.

    2) Iubirea de argint - este pofta nenfrnat dup bunurile pmnteti, considernd ctigarea lor drept scopul principal al vieii.

    3) Desfrnarea - este lsarea cu totul n voia poftelor trupului, care se a n noi prin simurile noastre.

    4) Invidia sau pizma - prilejuieste prere de ru pentru binele aproapelui i bucurie pentru nenorocirea i suferina lui.

    5) Lcomia - este pofta nestpnit de a mnca i de a bea peste msura.

    6) Mnia - este suprarea cu uurin pentru orice lucru i pornirea de a ne rzbuna asupra celor care ne-au pricinuit vreun neajuns. Mnia este i o lips a dragostei.

    7) Lenea - este nepsarea fa de mplinirea datoriilor i dezgustul pentru munc, fie cu braele, fie cu mintea.

  • 14

    Miluiete-m, Dumnezeule, dup mare mila Ta i dup mulimea ndurrilor Tale, terge frdelegea mea. Mai vrtos m spal de frdelegea mea i de pcatul meu m curete. C frdelegea mea eu o cunosc i pcatul meu naintea mea este pururea. ie unuia am greit i ru naintea Ta am fcut, aa nct drept eti Tu ntru

    cuvintele Tale i biruitor cnd vei judeca Tu. C iat ntru frdelegi m-am zmislit i n pcate m-a nscut maica mea. C iat adevrul ai iubit; cele neartate i cele ascunse ale nelepciunii Tale, mi-ai

    artat mie.

    Stropi-m-vei cu isop i m voi curi; spla-m-vei i mai vrtos dect zpada m voi albi.

    Auzului meu vei da bucurie i veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite. ntoarce faa Ta de la pcatele mele i toate frdelegile mele terge-le. Inim curat zidete intru mine, Dumnezeule i duh drept nnoiete ntru cele

    dinluntru ale mele. Nu m lepda de la faa Ta i Duhul Tu cel sfnt nu-l lua de la mine. D-mi mie bucuria mntuirii Tale i cu duh stpnitor m ntrete. nva-voi pe cei fr de lege cile Tale i cei necredincioi la Tine se vor ntoarce. Izbvete-m de vrsarea de snge, Dumnezeule, Dumnezeul mntuirii mele;

    bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta. Doamne, buzele mele vei deschide i gura mea va vesti lauda Ta. C de ai fi voit jertf, i-a fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima nfrnt i smerit Dumnezeu nu o va

    urgisi.

    F bine, Doamne, ntru bun voirea Ta, Sionului, i s se zideasc zidurile Ierusalimului.

    Atunci vei binevoi jertfa dreptii, prinosul i arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tu viei.

  • 15

    Numele i prenumele ..........................................................

    I. Completai textul de mai jos (definiia virtuii) cu cuvintele potrivite:

    Virtutea nseamn ..................... i ..................... pe calea binelui, n svrirea ..................... bune i ..................... nencetat asupra rului.

    II. Completai textele scripturistice de mai jos cu virtutea teologic potrivit:

    1. ,,ntru aceasta s-a artat ..................... lui Dumnezeu ctre noi, c pe Fiul Su Cel Unul Nscut L-a trimis n lume, ca prin El via s avem.

    (I Ioan 4, 9) 2. ,,i Iisus i-a zis: Vezi! ..................... Ta te-a mntuit.

    (Luca 18, 42) 3. ,,Ci eu numai spre Domnul voi ainti privirea, n Domnul Dumnezeul

    meu mi voi pune ..................... i Dumnezeul meu m va asculta. (Miheia 7,7)

    4. ,,Cci precum trupul fr suflet mort este, astfel i ..................... fr de fapte, moart este.

    (Iacov 2, 26) 5. ,,Cea cu adevrat vduv i rmas singur are ..................... n

    Dumnezeu i struiete n cereri i n rugciuni, noaptea i ziua. (Timotei 5,5)

    6. ,,Dar Dumnezeu i arat ..................... Lui fa de noi prin aceea c, pentru noi, Hristoa a murit, cnd noi eram nc pctoi.

    (Romani 5, 8)

    III. Asociai personajele biblice enumerate mai jos cu virtuile pe care le considerai potrivite, apoi notai-le n careul de pe pagina urmtoare. Pe direcia A-B vei obine denumirea categoriei din care fac parte aceste virtui:

    1. Iov - ......................... 2. David - ..................... 3. Iisus Hristos - ..................... 4. Solomon - .....................

  • 16

    A

    B

    Soluia careului (A-B) este: ............................................................................

    Timp de lucru: 8 minute

    Barem de notare:

    Numrul subiectului Punctajul acordat Detalierea punctajului acordat

    I 20 puncte 4 cuvinte X 5 puncte fiecare

    II 30 puncte 6 cuvinte X 5 puncte fiecare

    III 30 puncte 4 virtui X 5 puncte fiecare 10 puncte soluia corect a careului Din oficiu 20 puncte

    Total 100 puncte

  • 17

    recnd prin sat, un preot s-a ntlnit cu un ran care nu prea venea la biseric. Oprindu-l, i-a spus: - Fiule, de ce nu ai venit ieri la slujb ? Ai avut vreun necaz, pot s te

    ajut cu ceva ? - Printe, nu am avut vreme, m-am luat cu una, cu alta i ... - Vai, fiule, nu se poate s nu-i faci timp s vii n biseric, s aprinzi o lumnare i s spui o rugciune ...! Dac tu nu te gndeti la Dumnezeu i nu caui ajutorul Su, cum ai vrea s-i poarte El de grij? Orice probleme ai avea, chiar dac nu le poi rezolva singur, chiar dac nimeni nu ar fi n stare s te ajute, Dumnezeu poate. El i d sntate, linite i spor n cas. Dac i faci pcate, ns, mai merii tu ajutorul Su? - Dar, printe, ce pcate am eu? - zise omul cu nedumerire. Nu am dect pacate mici. Sunt acestea att de grave? - Fiule - i-a mai spus preotul - orice pcat este grav, fiindc pcatul, orict de mic, i strecoar n suflet rutate. Poate nu par pcatele tale prea mari, dar ... ia adu-i aminte, ieri a plouat? - Da, printe, a plouat ceva, dar nu prea mult. - i azi, de ce ai putut s iei din cas? - E, printe, pentru c de diminea a ieit soarele i pmntul s-a uscat repede. - Pi, vezi, fiule? Anul trecut ii minte cnd au fost inundaiile? A plouat trei zile n ir. Am mai putut noi s ieim atunci din case?

    Pcatul, fiule, este la fel ca pictura de ap. Aa mic, ai impresia c nici nu-i poate face ru. Dac ai ceva pcate, dar caui s le ndrepi prin cin i buntate, prin rugciune n Sfnta Biseric, atunci imediat apare dragostea Domnului, care aduce iar linite sufletului, la fel ca i cldura i lumina soarelui, dup o zi cu ploaie. Dar, atunci cnd ploile se adun i curg unele dup altele, cnd mii i mii de picturi, ce par fr putere, se strng laolalt, atunci nimic nu le mai poate sta n cale. Tot astfel, dac se adun pcate peste pcate n sufletele noastre, nu le mai putem sta n cale i devenim tot mai ri i mai egoiti.

    Intr n Biseric, fiule, ct mai des. Roag-te i nchin-te n faa icoanelor i, atunci, sufletul tu nu va fi chinuit de greutatea pcatelor i viaa ta va fi un exemplu pentru cei din jur.

    ,,Nu se poate ca Dumnezeu s nu asculte rugciunile omului, dac omul ascult poruncile Domnului.

    T