omonime.docx

Upload: anonymous-og0vpl2y

Post on 08-Mar-2016

236 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

.......useful

TRANSCRIPT

COALA PROIECT DE LECIEPROFESOR: CLASA: a VIII-a DATA: 10.XI.2015DISCIPLINA: Limba romnARIA CURRICULAR: Limb i comunicareUNITATEA DE NVARE: Genul liricSUBIECTUL LECIEI: Categorii semantice. OmonimeleTIPUL LECIEI: recapitulare i sistematizareLOCUL DE DESFURARE: Sala de clasTIMP: 50 min

COMPETENE SPECIFICE:1.3 sesizarea adecvrii elementelor lexicale utilizare la scopul mesajului ascultat;2.2 utilizarea n mod nuanat a categoriilor lexicale ntr-un mesaj oral;3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a vocabularului i a categoriilor semantice studiate;

OBIECTIVE OPERAIONALE: La sfritul leciei elevii trebuie:a. Cognitive:O1:s defineasc corect noiunile de :polisemie,omonimie,cuvinte omofone i omografe;O2:s identifice n vorbire cuvinte omonime,omofone,omografe i polisemantice;O3:s recunoasc sensurile unui cuvnt n diferite situaii de comunicare;O4:s foloseasc aceste cuvinte n enunuri proprii;O5:s cunoasc principalele categorii semantice ale vocabularului.b. Afective:O1:s recepteze noile informaii ca relevante i folositoare;O2:s manifeste interes pentru o exprimare ngrijit i nuanat

STRATEGIA DIDACTIC: mixta) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, descoperirea inductiv, nvarea prin cooperare;b) Resurse: - materiale: rebus, fi de lucru, fi de evaluare,culegere de exerciii; - umane: colectivul de elevi, capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele nsuite anterior de ctre ei despre vocabular.c) Forme de organizare: - activitate frontal combinat cu activitatea independent individual i pe gruped) Evaluare: curent, oral i scris.e) Mijloace de nvmnt: texte lingvistice, testul de evaluare f) Bibliografie: 1. Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Marin Iancu, Editura Corint, Bucureti, 2007; 1. Limba i literatura romn n gimnaziu, Structuri didactice deschise, Alina Pamfil, Ed. Paralela 45, 2008;1. Exerciii practice de limba romn-competene i performan n comunicare clasa a VIII-a, Mina-Maria Rusu, Ed. Paralela 45, 2009.

Scenariul didactic

Secvenele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didacticeEvaluare

1.Moment organizatoric

(1 min)Voi avea grija ca elevii s-i pregteasc materialele necesare orei de limba i literatura romn i voi nota absenii.Voi asigura linitea i disciplina clasei pentru o bun desfurare a activitii didactice.Elevii scot pe bnci cele necesare bunei desfurri a oreiConversaia

2. Actualizarea unor cunotine anterioare (3 min)

Profesorul pune ntrebri elevilor cu referire la lecia anterioar:Ce ai avut de pregtit pentru astzi? Ce sunt sinonimele?Ce sunt antonimeleElevii rspund selectiv la ntrebrile profesorului.ConversaiaExplicaia

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

Verificarea temei

(5 min)

Profesorul verific tema att cantitativ ct i calitativ. Se intervine unde este cazul.

Elevii citesc tema selectiv.ConversaiaExplicaiaAprecierea verbal a rspunsurilor corecte

3.Captarea ateniei

(4 min)

Elevii vor scrie la tabl textul urmtor i vor sublinia verbele: De din vale de Rovine,Grim,Doamn, ctre tine,Nu din gur,ci din carteC ne eti aa departe.Munii notri aur poart,Noi cerim din poart-n poart.Textele se scriu pe tabl i se cere sensul cuvintelor:carte,poart.

Elevii explic sensul cuvintelor carte, poart.ConversaiaExplicaiaExerciiul gramatical Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

4.Anunareasubiectului i enumerarea obiectivelor(1 min)Profesorul anun tema i obiectivele leciei.Titlul se scrie pe tabl i n caiete.

Elevii noteaz titlul leciei n caieteExplicaia

5.Dirijarea nvrii

(35 min)

Profesorul le comunic elevilor definiia omonimelor, omofonelor i omografelor:Omonimele sunt cuvinte care au form identic, da sens total diferit.Exemple:Poart (u); poart (a duce)Lac (de unghii); lac (ap)Omofonele-sunt cuvinte care se scriu diferit dar se pronun la fel: s-a/sa; sau/s-au; la/l-a.Omografele sunt cuvinte care se scriu la fel dar se pronun la fel:Acele/acele; hain/hain.

Se vor rezolva exerciiile 1,2,3,4,5 de la pagina 77, din manual.Elevii vor primi o fi cu exerciii pentru fixarea noiunilor. 1. Alctuii propoziii prin care s demonstrai omonimia cuvintelor: noi, fiu, mai.

2. Construii enunuri cu omofonele cuvintelor: noi, mai, deal.

1. Indicai sinonime potrivite pentru urmtoarele cuvinte/ uniti frazeologice:tristee, a da nval, a da ortul popii, cu scaun la cap , numai piele i os, ciudat. 2. Alctuiete enunuri n care s foloseti sinonimul neologic al urmtoarele cuvinte:amnunt =..cite =..folositor =..3. Organizeaz n serii de antonime cuvintele:bucurie, curajos, cinstit, desfrunzit, a iubi, fricos, ncredere, nfrunzit, tristee, nencredere, lene, harnic, necinstit, a ur.4. Scrie antonime obinute prin derivare cu prefixe de la urmtoarele cuvinte de baz:corect =. stabil = politee = util = sincer =5. Alctuiete enunuri pentru a ilustra omonimia cuvintelor de mai jos:

lac

banc

cer

mil

poart

Elevii noteaz n caiete.

Elevii rezolv exerciiile.

ExplicaiaConversaiaDialogul

Aprecierea verbal a rspunsurilor corecte

Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului

Are loc permanent pe parcursul leciei i se concretizeaz prin aprecieri verbale fcute de profesor. ConversaiaSe fac aprecieri verbale cu privire la rspunsurile corecte

Asigurarea reteniei i a transferului(1 min)

Elevii au ca tem exerciiile 5,6,7 din fi.

Noteaz tema.Conversaia

Schia tableiOmonimele. Cuvinte polisemanticeDe din vale de Rovine,Grim,Doamn, ctre tine,Nu din gur,ci din carteC ne eti aa departe.Munii notri aur poart,Noi cerim din poart-n poart.Omonimele sunt cuvinte care au form identic, da sens total diferit.Exemple:Poart (u); poart (a duce)Lac (de unghii); lac (ap)Omofonele-sunt cuvinte care se scriu diferit dar se pronun la fel: s-a/sa; sau/s-au; la/l-a.Omografele sunt cuvinte care se scriu la fel dar se pronun la fel:Acele/acele; hain/hain.