o furnica

6
PROIECT DE LECȚIE ȘCOALA: Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu”, Deleni Structura: Școala gimnazială Pietreni PROFESOR: Bîțu Georgiana DATA: 17.10.2012 CLASA: a V-a ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare DISCIPLINA: Limba și literatura română SUBIECTUL LECȚIEI: Textul și opera. ,,O furnică” de Tudor Arghezi (prima lecție de abordare a acestui text) TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe. COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare. 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de comunicare monologată și dialogată. 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse. 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. COMPETENȚE SPECIFICE: 1.1. identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului global al acestuia. 2.5. participarea la diferite situații de comunicare. 3.3. identificarea expresiilor și a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar. OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili: O 1 – să lectureze expresiv fragmente din poezie. O 2 – să exprime idei proprii legate de modul de înțelegere a acestora (interpretarea incipientă a textului).

Upload: georgiana-bitu

Post on 28-Apr-2015

132 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

O furnica de Tudor Arghezi - plan de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: O furnica

PROIECT DE LECȚIE

ȘCOALA: Liceul tehnologic ,,Nicolae Istrățoiu”, Deleni

Structura: Școala gimnazială Pietreni

PROFESOR: Bîțu Georgiana

DATA: 17.10.2012

CLASA: a V-a

ARIA CURICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

SUBIECTUL LECȚIEI: Textul și opera. ,,O furnică” de Tudor Arghezi (prima lecție de

abordare a acestui text)

TIPUL LECȚIEI: dobândire de noi cunoștințe.

COMPETENȚE GENERALE, SOCIALE ȘI CIVICE:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.

2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de

comunicare monologată și dialogată.

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.

4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite

contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului

global al acestuia.

2.5. participarea la diferite situații de comunicare.

3.3. identificarea expresiilor și a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să lectureze expresiv fragmente din poezie.

O2 – să exprime idei proprii legate de modul de înțelegere a acestora (interpretarea

incipientă a textului).

Page 2: O furnica

O3 – să descrie cu propriile cuvinte sensul cuvintelor nou întâlnite și să formuleze

propoziții cu ele.

O4 – să exprime în construcții coerente semnificația noțiunilor de ,,text integral”, ,,titlul

textului”, ,,autor”.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode și procedee: se vor folosi, alternativ sau combinat, metode și mijloace precum:

conversația euristică, lectura expresivă, lucrul cu manualul.

2. Mijloace de invatamant: manualul, tabla, creta.

3. Forme de organizare a învățării: activitatea frontală, alternativ cu activitatea

independentă individuală.

4. Resurse: capacitățile de învățare ale elevilor; cunoștințele lor anterioare.

5. Resurse de timp: 50 de minute.

6. Locul de desfășurare: sala de clasă.

7. Bibliografie:

CRIȘAN, Alexandru, DOBRA, Sofia, SÂMIHĂIAN, Florentina, Limba

română: manual pentru clasa a V-a, București: Humanitas Educațional, 2003.

DOBRA, Sofia, SÂMIHĂIAN, Florentina, Limba română: caietul elevului

clasa a V-a, București: Humanitas Educațional, 2012.

PARFENE, Constantin, Metodica studierii limbii și literaturii române în școală:

Ghid teoretico-aplicativ.

GOIA, Vistian, Didactica limbii și literaturii române pentru gimnaziu și liceu,

Cluj-Napoca: Dacia, 2008.

Page 3: O furnica

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimetele

lecţiei

Obiective Conţinutul Metode Materiale

didactice

Forme de

evaluare

Moment

organizatoric

1’

Voi avea grijă ca elevii să-și pregătească materialele

necesare orei de limba română și voi nota absenții.

Voi asigura liniștea și disciplina clasei pentru o bună

desfășurare a activității didactice.

Conversația

Verificarea temei

și reactualizarea

cunoștințelor

9’

Voi verifica studiul individual în mod frontal. Elevii

vor citii tema dată ora trecută, fiind solicitați, prin

sondaj, să citească și să motiveze, antrenându -se, prin

întrebări frontale întreaga clasă (corectare, observații,

concluzii, evaluare).

Discut liber cu elevii despre poeziile citite de ei, ce

exprimă ele și cum; le voi cere, dacă își mai

amintesc, să recite câteva versuri.

Conversaţia

Chestionare orală

Captarea atenţiei și

anunțarea

subiectului lecției

Le voi spune că mulți poeți ai literaturii noastre au

scris poezii inspirate de lumea necuvântătoarelor. Le

voi cere elevilor să-și amintească versuri pe această

temă, citite de ei în clasele anterioare.

Le voi prezenta câteva informații despre marele poet

Tudor Arghezi.

Expunerea

Page 4: O furnica

Voi spune elevilor titlul lecției, îl voi scrie pe tablă și

voi enumera obiectivele urmărie:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să lectureze expresiv fragmente din poezie.

O2 – să exprime idei proprii legate de modul de

înțelegere a acestora (interpretarea incipientă a

textului).

O3 – să descrie cu propriile cuvinte sensul cuvintelor

nou întâlnite și să formuleze propoziții cu ele.

O4 – să exprime în construcții coerente semnificația

noțiunilor de ,,text integral”, ,,titlul textului”,

,,autor”.

Dirijarea

procesului de

învățare

25ʼ

O1

O2

O3

O4

Voi citii textul expresiv, iar elevii mă vor urmării.

Elevii vor citii, prin sondaj, expresiv câte o strofă din

poezie.

Elevii sunt solicitați, apoi, să semnaleze cuvinte

eventual neînțelese. Se explică aceste cuvinte prin

participarea întregii clase, a profesorului sau prin

consultarea dicționarelor.

Pentru înțelegerea noțiunilor de ,,text integral”, ,,titlul

textului” și ,,autor”, voi apela la întrebări ca:

Activitate

frontală

Observarea și

aprecierea

Page 5: O furnica

Textul prezent în manual este integral sau

lipsesc fragmente?

Se dă definiția textului integral (Textul integral

reprezintă reproducerea completă, fără omisiuni, a

unei lucrări de mai mică sau de mai mare întindere.).

Care este titlul poeziei?

Dar autorul?

Asigurarea feed-

back-ului

1’

Feed-back-ul se realizează pe parcursul conducerii

învățării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri

verbale (E bine! Corect! Da! etc.).

Asigurarea

retenţiei

6’

Elevii vor avea ca activitate individuală rezolvarea

exercițiului: Alcătuiți patru enunțuri cu cuvinte și

expresii folosite în poezia ,,O furnică”, în care să vă

exprimați propriile impresii despre micuța făptură.

Munca

independentă

Chestionare orală

Evaluarea

rezultatelor

1’

Aprecieri finale.

Aprecieri ale

profesorului

Asigurarea

transferului

2’

Tema pentru acasădin secțiunea Vocabular liniuțele 3

și 4, pagina 47 din manual:

- Găsiți sensul din text al cuvintelor: înfiptă,

Page 6: O furnica

făptură, fărâmă, neștiut.

- Indicați sinonime pentru următoarele cuvinte

și expresii: a îmbuca, merinde, a lua drumul

îndărăt, degrabă, în zadar.