modeldeproiect
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Data: 21.01.2010
Clasa: a XII-a D
Disciplina: Limba i literatura romn
Tema: Textul argumentativ
Tipul leciei: de fixare i consolidare a cunotinelor
Profesor: Cuceu Codrua
Locul de desfurare: Cabinetul de romn
Unitatea de nvmnt: Grup colar C.D. Neniescu
Competene generale:1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare.2. Folosirea instrumentelor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare.3. Argumentarea n scris sau oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare.Competene specifice:1.1 Identificarea particularitilor stilistice ale limbii n receptarea diferitelor tipuri de texte.1.2. Receptarea adecvat a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise.1.4. Redactarea unor compoziii despre textele studiate i alctuirea unor texte funcionale sau a unor proiecte.3.1. Identificarea structurilor argumentative n vederea sesizrii logicii i a coerenei mesajului.3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecii proprii.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s defineasc textul argumentativ
O2: sa cunoasc structura unui discurs argumentativ
O3: s recunoasc i s foloseasc conectorii unui text argumentativ
O4: s construiasc structuri argumentative pe teme date, respectnd cerinele aferente unui asemenea tip de text.O5: s cunoac unele criteriile dup care vor fi evaluai n cadrul examenului de bacalaureat.
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, metoda simulrii, metoda ciorchinelui
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupeMijloace de nvmnt: diverse fie , caietele de limba i literatura romn.DEMERSUL DIDACTICEvenimente instruirii
Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorStrategii didactice
1 Moment organizatoricNotez absenele i solicit elevilor s se pregteasc pentru lecie.i pregtesc cele necesare leciei.conversaia frontal
2. Verificarea temeiSolicit civa elevi s citeasc tema de cas, fcndu-se o evaluare calitativ a acesteia.Corecteaz tema. Se interevalueaz.Conversaia
Exerciiul
Invarea prin descoperire,
Metoda simulrii
3.Anunarea titlului leciei i a obiectivelor propuseSe anun titlul leciei i scopul acesteia.
Noteaz titlul pe tablSunt ateni.
Noteaz titlul n caiete.conversaia
frontal
4. Dirjarea nvrii i obinerea performanei
Li se cere s noteze n caiete ceea ce tiu despre textul argumentativ.Se sintetizeaz informaiile pe care le-au expus, legate de
structura textului
tipuri de conectori
Li se mparte o fi care sintetizeaz /completeaz informaiile expuse de ei.
-Li se mparte cte o fi cu un text argumentativ realizat i trebuie s identifice prile unui text argumentativ i tipurile de conectori.
-Li se cere s i aleag un citat din cele propuse si s realizeze un text argumentativ.
Li se atrage atenia asupra unor aspecte legate de elementele ce sunt punctate in cadrul examenului de bacalaureat.
Completeaz ciorchinele
Rspund la ntrebri.
Lucreaz cte doi.
Rezolv sarcina propus.
Identific tipurile de conectori utulizai.Explicaia, conversaia- findividual
Frontal
Exerciiul
Conversaia euristic
Exerciiul,
munca pe grupe.
Exerciiul,
individual
5.Obinerea performaneiSe poart discuii despre textul argumentativ dincolo de subiectul al II lea al examenului de bacalaureat.
Textul argumentativ nu e o tem rupt de realitate, dar nici de literatur.
Va trebui sa descoperii cum in spatele poeziei lui Blaga, Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, putem identifica structura unui text argumentativ.Gsesc exemple de situaii concrete n care vor folosi informaiile acumulate la leciile despre textul argumentativ.-
La un interviu de angajare, la diferite alegeri pe care le vor face de-a lungul vieii fie pe plan profesional, fie pe plan personal.
Colegii de banc, vor rezolva cte doi cerina.
nvarea prin descoperire
brainstor
mingul
Exerciiul
Pe grupe
6. Asigurarea reteniei i a transferului
7. ncheierea leciei.
Se noteaz elevii care au fost activi la lecie
Se fac aprecieri asupra modului n care s-a desfurat lecia
Tema de cas
S realizeze dou texte argumentative, pornind de la dou citate alese de ei, din cele prezentate pe fi.Conversaia
Materiale auxiliare
TEXTUL ARGUMENTATIVFia 1Textul argumentative este un text care are scopul de a convinge lectorul c o afirmaie este adevrat.
Algoritm de realizare a unui text argumentativ Ipoteza
n ipotez enunm succint ideea pe care intenionm s o susinem sau combatem, exprimndu-ne propria opinie. Argumentarea propriu zis sau Demonstraia
n demonstraie aducem argumente pro sau contra ideii afirmate, astfel nct s convingem c opinia exprimat n ipotez este adevrat.- prin explicri, comparaii, exemplificri, etc.
Concluzia
n concluzie relum nuanat i concretizat opinia personal exprimat n ipotez.Fia 2TIPURI DE CONECTORI Conectori care introduc o opinie, un punct de vedere: prerea mea este c, consider c, opinez c, cred c, etc.
Conectori cu rol argumentativ : deoarece, aadar, nct, etc.
Conectori care exprim cauzalitate/scopul: pentru c, fiindc, deoarece, cci, avnd n vedere, dat fiind c, din moment ce, de aceea, etc. Conectori care exprim consecina: deci, n consecin, ca urmare, ceea ce implic, de unde decurge,etc.
Conectori de ierarhizare a argumentelor: Conectori care introduc primul argument: n primul rnd, mai nti de toate, s ncepem prin, trebuie amintit mai nti c, prima remarc se refer la, s pornim de la, etc.
Conectori care introduc urmtoarele argumente: n al doilea rnd, n plus , n continuare, la fel, pe de o parte... pe de alt parte, nu numai... ci i, etc.
Conectori care introduc ultimul argument: n fine, pentru a termina, n ultimul rnd, nu n ultimul rnd, etc. Conectori care leag argumentele ntre ele: i, dar, ns, ci, sau, etc.
Conectori de exemplificare sau ilustrare: de exemplu, de pild, anume, un exemplu ar fi, etc..
Conectori de introducere a unei comparaii: la fel ca, spre deosebire de, etc. Conectori care marcheaz adeziunea: bineneles, fr ndoial, desigur,etc
Conectori care introduc concluzia: deci, n concluzie, aadar, iat de ce, ei bine, prin urmare etc.Model de text argumentativ
Redacteaz un text argumentativ, pornind de la afirmaia: Fiecare dintre noi este un nger cu o singur arip. i nu putem zbura dect mbrindu-ne. Luciano de Crescenzo (scriitor ilalian)
Consider c afirmaia scriitorului italian Luciano de Crescenzo , conform creia fiecare dintre noi este un nger cu o singur arip, i nu putem zbura dect mbrindu-ne unul pe altul pe altul, exprim un adevr.
Cu toate c se exprim metaforic, ideea scriitorului italian e clar- omul are nevoie de iubirea unui partener pentru a se simi mplinit.
Un argument evident prezint n acest sens Biblia. Dup ce Dumnezeu l-a creat pe Adam, a vzut c nu e bine s fie omul singur. i apoi a creat-o pe Eva
Un alt exemplu care susine aceeai idee ar fi mitul hermafroditului, acel monstru neles ca unitate a doi indivizi de sex opus. La un moment dat, aceast unitate a fost rupt n dou. Mitul spune c de atunci, fiecare om i caut jumtatea pentru a reforma ntregul. n esen, pentru a-i regsi sufletul pereche sau ngerul pe care s l mbrieze i alturi de care s urce spre cea mai nalt treapt a fericirii.
Aadar, pe baza argumentelor aduse, pot concluziona c afirmaia lui Crescenzo e ct se poate de adevrat- avem nevoie de iubirea unui partener pentru a ne simi nite ingeri care pot zbura.
APLICAII
Realizeaz texte argumentative pornind de la ciatatele: Cine i nchipuie c toate fructele se coc odat cu cireele, nu tie nimic despre struguri. Paracelsus ( filozof elveian) Frumuseea se refer la ceea ce simi n interior i este o atitudine care i se reflect n ochi. Nu are nimic de-a face cu fizicul. Sofia Loren (actri italianc)
Ceea ce e admirabil la fericirea altora e c este credibil. Proust (scriitor francez)
Dac s-ar construi casa fericirii, cea mai mare ncpere ar fi sala de ateptare. Jules Renard (scriitor francez)
Cel ce i nmulete tiina, i sporete suferina.
Ecleziastul( mprat al Israelului)PAGE 1