mem - 26 martie 2015
DESCRIPTION
Adunarea si scaderea in concentrul nr 0 - 10TRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: 26 martie 2015Unitatea de învățământ: C. T. E. Tc. „Gh. Mârzescu”, IașiClasa: pregătitoare BPropunător: Mirlescu EcaterinaAria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDisciplina: Matematică şi explorarea mediuluiUnitatea tematică: Țara meaSubiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 2 unităţi, prin numărareTipul lecţiei: recapitulare și consolidare Forma de realizare: activitate integratăDiscipline integrate: DPCompetenţe specifice :
1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0 -10;1.2. Compararea cardinalelor unor multimi având cel mult 10 obiecte; 5.1. Sortarea/clasificarea pe baza unui criteriu dat;5.2. Rezolvarea unor situații problemă în care intervin operații de adunare și scădere cu 2 unităti în concentrul 0-10;3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;3.3. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural si social; 3.6 Observarea corpurilor, fenomenelor, evenimentelor din realitatea imediată.
Competenţe integrate:DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite
Competenţe specifice: Matematică şi explorarea mediului
1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 10, folosind poziţionarea pe axa numerelor5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0 – 10, cu ajutorul obiectelor.
Comunicare în limba română1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar.
Dezvoltare personală2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolarăObiective operaţionale:
O1 – să precizeze vecinii unui număr dat, din concentrul 0-10;O2 – să numere crescător şi descrescător în concentrul 0-10;O3 – să compare perechi de numere naturale mai mici decât 10;O4 – să identifice operația de adunare și scădere care rezolvă situația problemă în concentrul 0 – 10;O5 – să alcătuiască probleme orale după imagini date;O6 – să participe activ la lecţie.
Strategia didactică Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
problematizarea, munca independentă. Mijloace didactice: imagini,material distributiv pentru fiecare copil, fişă de muncă independentă,
cariocă, numărători; Forme de organizare:
Resurse: umane: 15 elevi; temporale: 35 minute + 15 minute activitate recreativă;
Bibliografie:1. M.E.C.T.S., Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului – clasa
pregătitoare, Bucureşti, 29.03.2012;2. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa
pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012;3. Dumitru, Alexandrina, Dumitru, Viorel-George, Activităţi transdisciplinare pentru grădiniţă şi
ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
Desfășurarea activității
Nr. crt.
Etapele lecțieiOb. Op.
Conținut instructiv – educativ
Timp
Strategii didactice
EvaluareMetode și procedee didactice
Mijloace didactice
Forme de organizare
1.Moment
organizatoric
Aerisirea sãlii de clasã şi pregătirea materialului didactic necesar pentru buna desfăşurare a lecţiei.
2.Reactualizarea cunoştinţelor
- Ce temă a avut lecţia noastră de săptămâna trecută?
conversația
3.Captarea atenţiei
Voi lipi pe tablă câteva planșe. (ANEXA 1) Joc:
« De versuri ne ajutăm, probleme rezolvăm, adunare si scădere învătăm! »
jocul didactic
fișe de lucru frontal
4.Anunţarea
conţinutului şi a obiectivelor
Se anunţă titlul lecţiei: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10 cu 2 unităţi, prin numărare.Se prezintă elevilor obiectivele lecţiei: veţi preciza vecinii unui număr dat, veţi număra crescător şi descrescător în concentrul 0-10, veţi compara perechi de numere naturale mai mici decât 10, veţi efectua adunări şi scăderi cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10 compunând probleme după imagini și exerciții participând activ la lecţie.
conversația frontal
5.Dirijarea învăţării
Voi împărți elevilor o fișă de lucru, pe care o vom rezolva împreună. (Anexa 2.
conversațiaexercițiul
fișe de lucru frontal
6.Obținerea
performanțeiElevii vor lucra exercițiilede pe fișa de lucru. (Anexa 3) exercițiul fișă de lucru individual
7.Activitate recreativă
Le împart elevilor fise de lucru (ANEXA 4) conversațiaexplicațiaexercițiul
fișe de lucru individual
8.Încheierea activității
Se fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate în general.Elevii vor primi buline.
conversația buline frontal
Anexa 1
Dis de dimineață ,9 vrăbii concertează .
2 iată au zburatCâte triluri n-au uitat?
Facem tumbe, ne jucăm, Ia să-mi spuneți de ghiciți Pe Mitică îl salvăm, Câți arici au fost aici ?
Căci Ciuperca lacomă,Să coboare-l împiedică
La poarta Reginei Mari,Stau de pază 2 bondari.Pentru toamnă, pentru iarnă, 8 albine aduc hrană.
Ia ghicește daca știi,Câte albine în stup vor fi?
Șoricioaica și cinci pici,Zburdă veseli pe aici.2 se ascund în găurici,Câți rămaseră ghiciți?
In grădina primăverii Erau 7 zambiluțe.Din pământ, Florina scoate2 zambile pătate.Câte flori mai sunt acu’ ?Haide, socoteste, tu !
ANEXA 2
1. SCRIE CIFRELE CARE LIPSESC:
6 8 5 3 0 2 3 1
9 7 2 0 10 8 3 5
2. SCRIE VECINII NUMERELOR:
4 7 1 8
3 9 5 2
ANEXA 4
Colorează respectând codul:
ANEXA 3 Numele şi prenumele: ________________________________ Data: _____________
FISA DE LUCRU5 + 3 = 2 + 7 = 6 + 1 = 4 + 5 =
3 + 5 = 7 + 2 = 1 + 6 = 5 + 4 =
8 - 5 = 9 - 2 = 7 - 6 = 9 - 4 =
8 - 3 = 9 - 7 = 7 - 1 = 9 - 5 =1. Calculaţi:
1 + 2 = 3 + 6 = 4 + 3 = 2 + 5 =
2 + 1 = 6 + 3 = 3 + 4 = 5 + 2 =
3 - 1 = 9 - 3 = 7 - 4 = 7 - 2 =
3 - 2 = 9 - 6 = 7 - 3 = 7 - 5 =
2. Uniţi picătura de ploaie cu norul potrivit:
3. Completaţi cu semnul + sau – , pentru ca egalităţile să fie adevărate:
7 3 = 10 7 5 = 2 1 1 = 2
8 4 = 4 4 2 = 6 2 2 = 2
3 5 = 8 6 5 = 1 7 4 = 3
10 0 = 10 2 8 = 10 9 5 = 4
2 6 = 8 5 4 = 1 5 5 = 10
66
9 - 39 - 3 1 + 91 + 9 3 + 63 + 6
2 + 12 + 1
6 - 56 - 5
4 + 14 + 1
10 - 210 - 2 9 - 19 - 1
101088
55 22 99
1 - 1 1 - 1
5 - 35 - 3
11 3388
00