proiect didactic mem definitivat.doc

Upload: deac-raluca

Post on 07-Jul-2018

290 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    1/21

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    2/21

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    3/21

    OBIECTIV FUNDAMENTAL:

    Dez!oltarea capacită.ii de exprimare prin intermediul cunoştin.elor despre anotimpul iarna9Dez!oltarea capacită.ilor intelectuale re+eritoare la adunarea şi scăderea numerelor naturaconcentrul ; - 00, +ără trecere peste ordin

    OBIECTIVE OPERAŢIONALE:MEM O.+să e+ectueze corect adunări şi scăderi +ără trecere peste ordin cu numere naturaconcentrul ; - 009 O., să opereze cu terminolo"ia matematică, speci+ică opera.iilor de adunare şi scădere

    O.- să "ăsească termenul necunoscut $n adunări si scăderi9O. să rezol!e, să compună pro%leme9

    CLR O./ să se exprime correct $n propozi ii9țO.0să compună corect o in!ita ie9ț

    AVAP.O.1 2ă coloreze laleaua4zam%ila4"8iocelul4!ioreaua9

    ele!i'

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    4/21

    IV.Bi9$i%3&a ice:• oficiale:

    ??? Pro"rama şcolară pentru disciplina Matematică şi explorarea mediului, Apro%ată prin orministrului @r' ;) 4 '0;'60 ;

    Căut Anca eronica,Caiet de aplicaţii , clasa

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    5/21

    D*E F (RAR*A A#C<

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    6/21

    3.Captareaatenţiei

    + mi8.

    #IR ') H

    Dupa cum !edeti , J&na Primă!ară

    a re!enit la !oi cu mici cadouri, dar pentru a primi cadourile !oi tre%uie sătrece i de ni te pro%e' Pentru că este unț șanotim al rena terii i printer primeleș școrpuri !ii care re!in la !ia ă sunt +lorile,ț!-a adus "8iocei, lalele i zam%ile să leșcolora i i să realiza i un cola7 pentru aț ș țcele%ra sosirea acestui +rumos anotimp'Ce ziceţi, vreţi să aduce i primăvara i înț ș

    clasa noastră?

    Ce alte fenomene mai au loc odată cu

    venirea anotimpului primăvara? !in păsările călătoare, !remea se $ncălze te,ș

    re!in din amor ire insectele, pomiiț$n+runzesc3Ee !a prezenta o planşă acoperită cu8&rtie creponată !erde, pe care se !ora eza +lorile colorate, doar dacă aușrezol!at corect i exerci iul scris pe !erso'ș ț

    or +i scrise exerci.ii cu adunări şi scăderi,cu numere de la ; la 00'

    Ascultă*xplicatiaH%ser!atia”"rădini a”,ț+lori de coloratKoc didactic :”Grădini a cuț flori de

    primăvară!”

    rontal '

    4. Pornindu-se de la 7ocul descoperit la Ascultă cu aten.ie *xplicatia rontal

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    7/21

    Anuntareatemei şi a

    obiectivelor

    min'

    captarea aten.iei, se !a aduce la cunoştin.ăele!ilor că astăzi !or participa la lec.ia deconsolidare a cunoştin.elor anterioare cusu%iectul : Adunarea şi scădereanumerelor naturale în concentrul 3 "",

    fără trecere peste ordin ' Ee explică de către $n!ă.ătoare , pe$n.elesul ele!ilor, o%iecti!ele lec.iei'

    H%ser!atia

    5.Diri areacon!oli"#ri

    i5 min' M*M

    '

    HH6

    H

    H;

    H)

    H5

    #opiii !or +i $mpăr.i.i $n ) "rupe GrupaG8ioceilor, Grupa Ialelelor, GrupaJam%ilelor, Grupa iorelelor3'Rezol!&nd corect sarcinile de lucru, las+&rşitul orei, !or primi recompense de laJ&na Primă!ară 'Ee reactualizează cunoştin.ele ele!ilor

    despre terminolo"ia speci+ică opera.iilor de adunare şi scădere cu pornind de lametoda ciorc8inelui i continu&nd cușa7utorul următoarelor $ntre%ări:#um se numesc numerele care se adună L

    termeni3-#um se numeşte rezultatul adunării L

    sumă 3

    Ascultă re"ulileconcursului

    #&ntă

    Răspund la$ntre%ărileadresate '

    exerci.iulexplica.ia

    işa de lucru

    con!ersa.ia

    rontal

    Aprec

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    8/21

    #IR ')

    6'

    -#um se numelte rezultatul scăderii L restsau di+eren.ă 3-#e opera.ii ne indică expresiile ”cu mai mare”, ”măreşte cu '''”, ”adună'' ”,”adau"ă”, ”mai mult” ' adunare 3- #e opera.ii ne indică expresiile ”cumai mic”, ”micşorează cu''”, ”scade'' ”,”luăm”, ”mai mic”, ”mai pu.in” '

    scădere 3' Anexa nr' 63iecare "rupă !a a!ea de rezol!at anumite

    sarcini pentru a parcur"e Ia%irintul'Rezol!area următoare depinde de ceaanterioară, daca nu sunt corecte solu iileț!e i răm&ne %loca i $n Ia%irint' Ia ie ireaț ț șdin Ia%irint !e i $nt&lni un !estitor alț

    primă!erii'

    Rezol!ă sarcinilede pe +işa de lucru

    '$bţinereaper%ormanţei

    M*M5'6#IR6'

    H iecare "rupă !a primi o +işă cu di+eritecerin.e propuse spre rezol!are' Rezol!&ndcorect sarcinile de lucru, la s+&rşitul orei,

    #ompun şirezol!ă

    pro%lemele'

    *xerci.iul*xplica.ia

    işa de lucru

    rontal H%ser!asistemati+rontală

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    9/21

    5 min!or primi recompense de la J&naPrimă!ară '

    Anexa nr' ;3

    &.'valuare

    5 min

    M*M')

    5'6 HHH

    Pentru a demonstra c&t de %ine !-a.i$nsuşit cunoştin.ele a!e.i de completat o+işă de e!aluare'Eunt explicate sarcinile de lucru' Anexanr' )3

    Rezol!ă sarcinile' *xplica.ia,*xerci.iul

    işa de lucru

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    10/21

    (.)emapentruaca!#

    min

    ? Ee !a indica tema pentru acasă @otează tema pentru acasă

    #on!ersa.ia#aietul deaplica.ii

    rontal H%sesistem

    +ron

    1*.Aprecierea

    activit#ţiielevilor

    min

    Ee !or +ace aprecieri "enerale şiindi!iduale asupra participării ele!ilor lalec.ie ' Ee acordă cali+icati!e ele!ilor' Eeo+eră recompense'

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    11/21

    ANE?A NR. +

    M(8c i8'e#e8'e8tOm($e($tat($ c%&ect:

    / * - , +

    , , + ,- ,,

    1 ) / 00 , 1-

    -+ 1/ 0 0

    +1 , + , +1

    +- ,- /0 -0

    * -+ 1+ + ,0

    + + , + +1

    + * + +/

    / 0 0

    1 ) +- 0+ 00

    - + /, - 0

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    12/21

    ANE?A NR. , Ci%&cGi8e$eHEpune ce tii despre ''ș

    ANE?A NR.-

    ADUNARE

    SCĂDERE

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    13/21

    FIŞĂ DE LUCRU EC7IPA 57IOCEILOR

    ' #alculează, apoi e+ectuează pro%a: ; 2 5; 1 O )1

    6' A+lă numărul necunoscut :a 2 ;; 1 5 - a 1 65 a O )5 1 5)

    a 1 a 1 a 1 a 1 a 1 a 1

    EC7IPA ZAMBILELOR

    ;' Eta%ileşte !aloarea de ade!ăr a e"alită.ilor A sau 3: ;6 2 6 1 66 2 5> O ) 1 56 2 ;0

    )' A+lă suma , apoi di+eren.a numerelor : >; şi 6 9 55 şi )) '

    EC7IPA LALELELOR

    5' A+lă numerele cu ) mai mari dec&t : ;6, 65, 5), ' ' A+lă numerele cu 5 mai mici dec&t : , >5, , ; '

    EC7IPA VIORELELOR

    >' Ia suma numerelor 5 şi ;) adună numărul 6'

    ' Din numărul > scade suma numerelor 6 şi ;)'

    ANE?A NR. FIŞĂ DE EVALUARE

    +. Sc&ie &e>($tat($ c%&ect :

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    14/21

    O 1 >) 2 6 15 2 1 ) O 66 1

    5) 2 6; 1 5> O 5; 15> O ;) 1 )> 2 ;6 1

    ,. S%&i8a a c($e2 ,- 'e $a$e$e i +, >am9i$e. C te $%&i a c($e2 @8 t%ta$Jș

    Di8 $%&i$e c($e2eK S%&i8a 'a ++ 9(8icii. C te $%&i i*a( & ma2 S%&i8eiJ

    EVALUARE FORMATIVĂ MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    15/21

    BAREM DE EVALUARE ŞI DE NOTARE +.DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ

    @r'item'

    HARC* B

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    16/21

    ANE?A NR. /

    ACTIVITĂŢI RECREATIVE

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    17/21

    ' #HIHR*AJF IAI*A(A4GQ

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    18/21

    6'Eania lui Moş #răciun este trasă de ''''''' Reni 3';'Anotimpul primă!ara !ine după anotimpul'''''''''

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    19/21

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    20/21

  • 8/19/2019 proiect didactic MEM definitivat.doc

    21/21