matematica

8
CLASA : pregătitoare INVATATOARE: DUDAU OANA SCOALA: PLANETA COPIILOR DATA:17.03.2014 ARIA CURRICULARĂ : Matematica si explorarea mediului TEMA ACTIVITĂŢII : „Roboţelul ” MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare – verificare FORME DE ORGANIZARE : Activităţi de grup şi activităţi individuale SCOP : Dezvoltarea capacităţii de a rezolva probleme prin achiziţia de strategii adecvate OBIECTIVE OPERAŢIONALE : a) Cognitiv – informaţionale: - să cunoască semnificaţia simbolurilor operaţiilor de adunare ( + ), scădere ( - ) şi egal ( = ); - să utilizeze corect simbolurile matematice în rezolvarea de probleme; - să efectueze operaţii aritmetice de adunare şi scădere cu 1 – 5 unităţi, în concentrul 1 – 31; - să compună şi să rezolve probleme prin raţionament ipotetico-deductiv, având ca suport o imagine, o operaţie matematică sau o situaţie dată; - să transforme problemele de adunare / scădere în exerciţii şi invers; - să aplice şi să transfere, în situaţii practice concrete, cunoştinţele matematice dobândite: - să utilizeze corect conceptele matematice; b) Psiho – motorii: 1

Upload: oana-alexandra

Post on 27-Dec-2015

8 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

proiect de lectie

TRANSCRIPT

Page 1: MateMaticA

CLASA : pregătitoareINVATATOARE: DUDAU OANASCOALA: PLANETA COPIILORDATA:17.03.2014ARIA CURRICULARĂ : Matematica si explorarea mediuluiTEMA ACTIVITĂŢII : „Roboţelul ”MIJLOC DE REALIZARE : Joc didacticTIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare – verificareFORME DE ORGANIZARE : Activităţi de grup şi activităţi individuale SCOP : Dezvoltarea capacităţii de a rezolva probleme prin achiziţia de strategii adecvateOBIECTIVE OPERAŢIONALE : a) Cognitiv – informaţionale:

- să cunoască semnificaţia simbolurilor operaţiilor de adunare ( + ), scădere ( - ) şi egal ( = );

- să utilizeze corect simbolurile matematice în rezolvarea de probleme; - să efectueze operaţii aritmetice de adunare şi scădere cu 1 – 5 unităţi, în

concentrul 1 – 31; - să compună şi să rezolve probleme prin raţionament ipotetico-deductiv,

având ca suport o imagine, o operaţie matematică sau o situaţie dată;- să transforme problemele de adunare / scădere în exerciţii şi invers;- să aplice şi să transfere, în situaţii practice concrete, cunoştinţele matematice

dobândite:- să utilizeze corect conceptele matematice;

b) Psiho – motorii: - să mânuiască şi să folosească corect materialele puse la dispoziţie; - să opereze rapid cu materialul primit, cifrele şi simbolurile matematice; - să îşi coordoneze mişcările oculo – motorii spre centrul de interes propus;

- să formeze grupuri de lucru în funcţie de cerinţa educatoarei;- să rezolve independent şi în grup itemii propuşi pe fişe.

c) Afective:- să coopereze în cadrul grupului;- să participe activ la soluţionarea sarcinilor de lucru;- să respecte regulile ce decurg din joc;- să lucreze în echipă dând dovadă de fair – play.

1

Page 2: MateMaticA

SARCINA DIDACTICĂ : rezolvarea, compunerea de probleme cu şi fără suport intuitiv, transformarea problemelor în exerciţii de adunare şi scădere şi invers.

ELEMENTE DE JOC : obiecte - surpriză, mânuirea materialului, întrecerea, aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor, bagheta magică, mişcarea organizată.REGULILE JOCULUI : copiii recunosc şi denumesc cifrele cuprinse între 1 şi 31, simbolurile matematice („+”, „-”, „=”), alcătuiesc şi transformă probleme cu şi fără ilustraţii, le rezolvă şi află rezultatul. Copiii primesc sarcinile de la educatoare, le rezolvă în grup sau individual, primesc recompense pentru rezultatele corecte.STRATEGII DIDACTICE :

a) Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, instructajul verbal, problematizarea, activitatea pe grupe, creioanele la mijloc, turul galeriei

b) Resurse materiale: : robot - jucărie, bagheta magică, panou, simboluri aritmetice („-”, „+”, „=”), cifrele de la 1 la 31, bile, mingi, flori, iepuri – jucărie, buline colorate diferit, fişe de muncă individuală, instrumente de scris.

c) Resurse de timp: 35 minuted) Resurse bibliografice: - „Programa activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii”, ediţia a II- a revizuită şi adăugită, Ed. V&I Integral, Bucureşti, 2005. - „Activităţi matematice în grădiniţă”, de M. Neagu, G. Beraru, Ed. As΄s, Bucureşti, 1995. - „Jocuri didactice matematice – îndrumător metodic”, A. Ana, S. Cioflica, Ed. Emia, Bucureşti, 2000. - „Metode interactive de grup – îndrumător metodic”, S. Breben, E. Gongea,

Ed. Arves, 2007.

SCENARIU DIDACTIC

Eveniment didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Se aeriseşte sala de clasa şi se aşează mobilierul în funcţie de rolul său în cadrul activităţii. Pe o măsuţă şi pe un panou este pregătit materialul necesar.

Instructaj verbal

Captarea atenţiei

Se va realiza cu prezentarea personajului surpriză: „Dragi copii, robotul Piticot nu e programat să rezolve probleme şi ar dori să-l ajutăm şi să-l învăţăm. Sunteţi aşezaţi în patru echipe şi echipa care va câştiga va primi diplomă de specială de matematician oferită de robotel”.

Explicaţia Observarea comportamentului copiilor

Reactualizarea cunoştinţelor

Astăzi vom juca jocul „Roboţelul Piticot”. El a aflat ca voi sunteţi foarte Descoperirea

2

Page 3: MateMaticA

Anunţarea obiectivelor

pricepuţi la numărat, la calcule matematice, stiţi să rezolvaţi şi să compuneţi probleme şi s-a gândit să înveţe de la voi şi să-şi creeze singur un program şi să vă premieze veţi răspunde corect. Ne-a adus cadou o baghetă magică care ne va ajuta să răspundem repede şi bine.Pentru început rolul de robot îl va juca invatatoarea, copiii fiind puşi în situaţia de a observa, număra, compune şi rezolva probleme cu ajutorul materialului intuitiv pregătit anterior.Ex. : Invatatoarea aşază robotul pe masă şi va atinge cu bagheta magică câte un copil din fiecare grupă şi va solicita să răspundă respectând cerinţa dată (numărare, adunare, compunere de probleme).Apoi, câte un copil din fiecare grupă va prelua rolul de roboţel, rezolvând problemele ilustrate expuse pe panou.

ProblematizareaAlgoritmizarea

ProblematizareaAlgoritmizarea

Exerciţiul

ProblematizareaAlgoritmizarea

Evaluarea formativ - continuă

Evaluarea formativ – orală

Abilitatea de a efectua operaţii logice şi de gândire

Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

Explicarea joculuiInvatatoarea va prezenta un panou pe care se află siluete grupate (fructe, legume, flori). Copiii intuiesc materialul expus şi sunt atenţi la explicaţiile educatoarei.- „Va trebui să denumiţi mulţimile de obiecte, să le număraţi şi să aşezaţi pe eticheta de sub mulţimi cifra corespunzătoare. Apoi, vom stabili ce operaţie matematică trebuie să efectuăm şi semnul corespunzător acesteia, pentru a afla totalul obiectelor.Jocul de probă:Pentru o mai bună înţelegere a algoritmului de rezolvare, va fi solicitat câte un copil din fiecare grupă, care – pe rând -va prelua rolul de roboţel, rezolvând cerinţele date. Fiecare acţiune va fi verbalizată de către copii.Desfăşurarea joculuiDupă rezolvarea problemelor de pe panou, copiii vor intui materialele din coşuleţe şi voi cere fiecărei echipe să

Observaţia

Explicaţia

Demonstraţia Algoritmizarea Explicaţia

Lucru în echipăAlgoritmizarea Explicaţia Recompensa

Evaluarea formativ – orală

Evaluarea formativ - continuă

Abilitatea de a efectua operaţii logice şi de gândire

3

Page 4: MateMaticA

alcătuiască o problemă in funcţie de materialul primit (căţei, păpuşi, cuburi, pitici). Pe fişa primită vor efectua operaţia corespunzătoare şi când vor termina toate echipele, vor alege un şef care să prezinte problema şi operaţia efectuată. Pentru fiecare sarcină rezolvată corect, echipa va fi recompensată cu un steguleţ în dreptul semnului simbolic.Variante de joc :1) În prima variantă de joc, un copil – roboţel va împărţi pentru fiecare grupă câte un plic în care se află câte două probleme ilustrate şi două exerciţii de adunare şi scădere. Şeful grupului va împărţi sarcinile de lucru şi fiecare echipă când îşi va termina tema va pune creioanele la mijloc. Fiecare copil îşi va prezenta rezolvarea temei, iar echipa va primi steguleţul în funcţie de rezolvările corecte.2) În a doua variantă, fiecare copil din echipă va compune o problemă cu indicarea operaţiilor matematice, pe care o va rezolva prin desen pe fişa primită şi la urmă oral în faţa grupei.Ex. : 3 + 2 = 5 ; Rezolvare:3 copiii se joacă în parc. Au mai venit 2 copii. Câţi copii se joacă în parc ?

Lucru în echipăExerciţiul Problematizarea Creioanele la mijlocCompetiţia

Lucru individualExerciţiul ProblematizareaDemonstraţia Creioanele la mijloc

Studiul pe echipe.

Abilitatea de a efectua operaţii logice şi de gândire

Evaluarea formativă continuă

Obţinerea performanţeiFeedback - ul

Un copil – roboţel va împărţi fişe pentru fiecare copil cu sarcini diferenţiate pentru fiecare grupă. Se va realiza intuirea fişei de către copii. Invatatoarea va specifica enunţurile date, iar copiii vor trece la rezolvarea treptată a sarcinilor de lucru. Lucrările se vor expune pe un spaţiu special amenajat, apoi vor fi analizate şi comparate cu propriile lucrări.

Problematizarea

Explicaţia Exerciţiul Turul galeriei

Evaluarea formativă continuă diferenţiată

Autoevaluarea

Asigurarea feedback - ului

Invatatoarea va prelua rolul de roboţel şi va recita pentru fiecare grupă probleme – ghicitori:1) Dorinel e pus pe treabăFrunzele le-a strâns grămadă.Măturatul nu-i uşorÎnsă-i vin în ajutor

ExerciţiulEvaluarea formativă continuă

4

Page 5: MateMaticA

Maria şi Florinel.Câţi copii harnici acumAu strâns frunzele din drum? (2+1=3)

2) 6 raţe sunt pe lac,Incă 2 sub copac.Dacă le numeri pe toate,Câte fac, ghiceşti nepoate ? (6+2=8)

3) 10 albe tufănele Au crescut în stratDouă dărui din ele,Câte am păstrat ? (10-2=8)

4) 5 broscuţe stau pe lac,Si tot cântă : oac, oac, oac.2 au plecat pe mal Câte cântă-n apă iar ? (5-2 =3)

Problematizarea

Recompense Abilitatea de a efectua operaţii logice şi de gândire

Aprecieri verbale

Retenţia Copiii vor preciza titlul jocului şi cu ajutorul conversaţiei vor enumera obiectivele urmărite în joc.Invatatoarea va număra steguleţele pentru fiecare echipă şi va înmâna diploma echipei câştigătoare, iar pentru ceilalţi copii diplome de participare la joc .Se vor face aprecieri verbale la adresa intregii grupe de copii asupra modului cum s-au comportat şi cum au participat la activitate.

Conversaţia

Recompensa

Evaluarea formativă continuă

Aprecieri verbale

Transferul Voi enunţa sarcina de lucru: „-Pentru mâine, fiecare copil să aducă câteva fructe cu ajutorul cărora să alcătuiască o problemă, iar apoi, în cadrul activităţii alese vom prepara împreună o salată de fructe”.Încheierea activităţii:„Înainte de a-şi face programul de matematician robotul Piticot să-i cântăm cântecul „Roboţel”.

Instructaj verbal

5

Page 6: MateMaticA

.

6