macesul plan de lectie

14
PROIECT DE LECŢIE Profesor : Garcea Lavinia Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic “Sf. Nicodim” Tg.-Jiu Data : 6. 05. 2010 Clasa : a-V-a A Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Disciplina: Biologie Unitatea de învaţare: Principalele grupe de plante Tema: Angiosperme dicotiledonate-Măceşul Scopul lecţiei: Cunoaşterea principalelor caractere ale acestei plante, necesare înţelegerii relaţiei cu mediul de viaţă şi a corelaţiei dintre structura şi funcţiile plantei Competenţe specifice: Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plante (1.1.) Stabilirea relaţiei factori de mediu - plante ( 1.2.) Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori ( 1.4.) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare ( 4.1.) Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală (5.1.) Obiective operaţionale: O1: Să explice termenul de angiosperme dicotiledonate; O2: Să deducă, pe baza materialului didactic, principalele caracteristici ale măceşului; O3: clasifice plantele din această familie; 1

Upload: biologie-profesor

Post on 22-Oct-2015

116 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Macesul Plan de Lectie

PROIECT DE LECŢIE

Profesor : Garcea LaviniaUnitatea de învăţământ: Liceul Teologic “Sf. Nicodim” Tg.-JiuData : 6. 05. 2010Clasa : a-V-a AAria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDisciplina: BiologieUnitatea de învaţare: Principalele grupe de planteTema: Angiosperme dicotiledonate-MăceşulScopul lecţiei: Cunoaşterea principalelor caractere ale acestei plante, necesare înţelegerii relaţiei cu mediul de viaţă şi a corelaţiei dintre structura şi funcţiile planteiCompetenţe specifice:

Identificarea unor grupe şi specii din regnul Plante (1.1.) Stabilirea relaţiei factori de mediu - plante ( 1.2.) Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori ( 1.4.) Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii

de comunicare ( 4.1.) Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală (5.1.)

Obiective operaţionale:O1: Să explice termenul de angiosperme dicotiledonate;O2: Să deducă, pe baza materialului didactic, principalele caracteristici ale măceşului;O3: Să clasifice plantele din această familie;O4: Să argumenteze importanţa acestei plante.

Strategia didactică: a. Tipul de lecţie: combinată( mixtă) b. Resurse procedurale( metode şi mijloace didactice): - conversaţia euristică - explicaţia - observaţia dirijată - descrierea - problematizarea - învăţarea prin descoperire - metoda Gândiţi – Lucraţi în perechi – Comunicaţi!

1

Page 2: Macesul Plan de Lectie

c. Resurse materiale( mijloace didactice): manual, atlas botanic, miniplanşe, fişă de evaluare, fişă de lucru, laptop, videoproiector, prezentare Power – Point. d. Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.

e. Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala şi fişa de evaluareDurata: 50 minuteLocul desfasurarii: laboratorul de biologie

Bibliografie:1.Gheorghe Mohan - Biologie. Manual pentru clasa a V a, Editura ALL , Bucuresti ,1999 ;2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;3.Aurora Mihai – Atlas botanic, Editura ALL, 2007;4.Maria Eliza Dulamă – Metode , strategii şi tehnici didactice activizante”, Editura Clusium, 2002.

5. Garcea L., Studiul plantelor medicinale spontane din zona Târgu-Jiu în cadrul unei discipline opţionale, 2009; 6.Mohan Gh., Atlasul plantelor medicinale din România,Editura Corint, Bucureşti,2001.

2

Page 3: Macesul Plan de Lectie

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELELECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clase- conversaţie introductivă

-salutul-notez în catalog elevii absenţi şi verific dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei.-pregătesc materialul didactic.

Se pregătesc pentru lecţie

Reactualizareacunoştinţeloranterioare- conversaţie de verificare

ACTIVITATE FRONTALĂ

Prin chestionare orala verific lecţia “Angiospermele - caractere generale”.Le voi adresa elevilor întrebări din lecţia anterioară.-Ce sunt angiospermele?

-În câte clase se împart angiospermele? -De ce se numesc dicotiledonate?Dar monocotiledonate?- Ce rol au cotiledoanele?

-În câte regnuri este împărţită lumea vie?-Ce sunt procariotele?-Dar eucariotele?-Care sunt principalele grupe de plante?

-De ce muşchii se numesc plante avasculare?

Pe baza cunoştinţelor din lecţiile anterioare, elevii răspund individual întrebărilor adresate de profesor frontal:

-...plante cu seminţe închise în fruct-…di- şi monocotiledonate

-…sămânţa are 2 cotiledoane / un cotiledon

- …conţin substanţe de rezervă care vor hrăni embrionul în timpul încolţirii şi plăntuţa răsărită până aceasta îşi dezvoltă frunzele

-... cinci regnuri

-...nu au nucleu complet individualizat-...protiste, fungi, plante, animale-...plante avasculare- muşchii plante vasculare-ferigi - gimnosperme -angiosperme-...nu au vase conducătoare

3

Page 4: Macesul Plan de Lectie

problematizarea

- Ce fel de plante sunt ferigile?

-Ce sunt gimnospermele?- Unde se întâlnesc coniferele?

- Care sunt coniferele cele mai cunoscute?

-Care este alcătuirea coniferelor?

-De ce se mai numesc conifere?

-Care sunt caracterele de superioritate ale ferigilor faţă de muşchi?-Care sunt caracterele de superioritate ale gimnospermelor?-Care sunt caracterele de superioritate ale angiospermelor?Angiospermele se impart în două clase.Care sunt caracterele generale ale celor două clase?

-...plante superioare cu organe vegetative adevărate, străbătute de vase conducătoare

-... plante care au conuri şi seminţe neînchise în fruct.- ...sunt răspândite în regiunile de munte.

- ...cele mai cunoscute sunt:molidul, bradul, pinul, jneapănul, ienuparul, zada,tuia, tisa.

- Sunt alcatuite din:1. radacina lemnoasa sau ramuroasa;2.tulpina formata din : trunchi si coroana;3.frunzele au forma de ace ceruite si cu o singura nervura, rămân verzi pe timpul iernii

-... florile sunt grupate în conuri , sunt unisexuat monoice

-...au toate organele vegetative şi au vase conducătoare

-...au flori şi seminţe

-...şi-au perfecţionat structura florii, au fructe şi seminţe închise în fruct

-...di- flori pe tipul 4,5 , nervaţiunea frunzei palmată şi penată

4

Page 5: Macesul Plan de Lectie

-...mono- flori pe tipul 3, nervaţiunea frunzei paralelă

Captarea atenţiei

-Cu ajutorul miniplanşelor prezint elevilor imagini cu plante din familia Rosacea şi îi încurajez să deducă ce observă.

-Urmăresc imaginile şi identifică reprezentanţii acestei familii: pomi fructiferi, arbuşti, plante ierboase.

Anuntarea temei şi a obiectivelor

-Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

Transmiterea şi însuşirea noilor cunoştiţe

-conversaţia euristică ca mijloc de aprofundare a cunoştinţelor-observaţia dirijată-explicaţia

Dirijez activitatea de OBSERVARE a imaginilor prezentate la videoproiector şi pun întrebări elevilor în scopul deducerii de catre aceştia a principalelor caracteristici ale măceşului.[O1] – Prezint faptul că măceşul face parte din clasa dicotiledonate, familia Rosacea.[O2]-Ce fel de plantă este măceşul?-Unde se întâlneşte măceşul?-Cum este rădăcina?Dar tulpina?-Cum sunt frunzele? Dar florile?

-Care este structura unei flori hermafrodite?

Precizez faptul că nu toate plantele au flori astfel

Elevii observă materialul didactic, ascultă explicaţiile şi deduc componentele structurale ale măceşului.

-...arbust ghimpos

-...de la câmpie până la munte-...rămuroasă, tulpina lemnoasă

-…imparipenat-compuse, florile hermafroditePe baza cunoştinţelor dobândite la lecţia floarea, consultând materialul didactic, deduc srrrrrtructura florii:-pedicel, receptacul, înveliş floral, gineceu , androceu

5

Page 6: Macesul Plan de Lectie

- învăţarea prin descoperire

Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor-conversţia euristică pt fixarea şi consolidarea cunoştinţelor

Evaluare

Încheierea lecţie

alcătuite.Ele diferă în funcţie de aşezarea pe tulpină, culoare, parfum, forma sepalelor, petalelor, nr.,stamine egale sau diferite. Oricare ar fi forma, staminele cu polen şi gineceul care conţine ovule sunt mereu prezente.Acestea sunt organe reproducătoare ale plantelor cu flori. Dacă au flori colorate, cum este polenizarea?[O3]-Pe baza materialului didactic, prin observaţia dirijată, elevii descoperă plantele înrudite cu măceşul.[O5]- Care este importanţa acestei plante? Enumeraţi cel pu’in 2 domenii de utilizare?

Cu ajutorul elevilor întocmesc schiţa lecţiei pe tablă.Pun la dispoziţia elevilor fişe de lucru pe grupe de căte 3 şi le cer completarea lor.Asigur feed-bach-ul pentru corectarea acestora.

Sunt apreciaţi prin note elevii cu contribuţii deosebite la lecţie.Prin întrebări se trec în revistă noţiunile cheie învăţate.

Indic lecţia din manual şi modalităţi de studiu acasă.Precizez tema din manual.

-...entomofilă, cu ajutorul insectelor

-...pomi fructiferi, arbuşti, plante ierboase

-...alimentară, medicinală

Întocmesc schiţa lecţiei în caieteSe gândesc şi rezolvă fişa, lucrează în perechi, comunică.Urmăresc răspunsurile şi identifică greşelile pe care le-au făcut.

Formarea deprinderilor de utilizare a manualului şi a altor surse.

6

Page 7: Macesul Plan de Lectie

SCHIŢA TABLEI

AngiospermeAngiosperme dicotiledonate

Măceşul – Familia Rosaceae

Angiospermele cuprind plantele cele mai evoluate şi cele mai numeroase; cuprind plante care au sămânţa închisă în fruct.Clasificarea angiospermelor:

- monocotiledonate= seminţele au un singur cotiledon; - dicotiledonate=seminţele au doua cotiledoane.

- Denumirea ştiinţifică: Rosa canina

- Alte denumiri: rug, mărăcine, moşmon, răsură, trandafir de câmp, tufă de rug.

-Caractere generale:

- arbust ghimpos, înalt până la 3 m;

- rădăcina lemnoasă sau ramuroasă;

- tulpina lemnoasă, ramificată de la bază şi cu mulţi ghimpi curbaţi;

- frunze imparipenat-compuse ;

- florile sunt solitare,bisexuate, o floare este formată din: peduncul, receptacul, 5

sepale, 5 petale, mai multe stamine şi mai multe pistile;

- polenizarea se face prin insecte;

- fructul =măceaşă

= uscat (pseudofruct) şi provine din peretele cărnos al receptaculului

=are culoare roşie, în interior sunt numeroase fructe (achene) cu peri aspri;

- Plante înrudite cu maceşul:

- plante erbacee: fragul şi căpşunul;

- arbuşti: trandafirul, zmeurul, murul, porumbar,păduc păducel

- arbori(pomi fructiferi): mărul, părul, caisul,cireş, vişin, gutui, etc..

-Importanţă: 1. alimentară: dulceţuri, siropuri, compoturi 2. medicinală : pseudofructele - datorită conţinutului ridicat în vitamina C are un rol important în răspunsul imunitar la stres şi la infecţiile bacteriene şi virale; - se recomandă şi în afecţiunile hepatice şi renale;

7

Page 8: Macesul Plan de Lectie

Test de evaluare

Nume:

Clasa:

Autoevaluare:

1. Asociază carcateristicile macesului din coloana A cu organele acestuia din coloana

B:

A B

1. penat-compusă; rădăcina;

2. uscat; tulpina;

3. lemnoasă şi ramificată; frunza;

4. ramuroasă; fructul.

2p

2. Completaţi spaţiile punctate :

Pseudofructele de măceş datorită conţinutului ridicat în ...................... au un rol

important în tratarea unor boli ........................................................................... .

2p

3.Enumeraţi alte plante medicinale înrudite cu măceşul:………………….………………….………………….………………….………………….

+1p din oficiu

Total 10p

8

Page 9: Macesul Plan de Lectie

Gândiţi – Lucraţi în perechi – Comunicaţi! 1.Alege răspunsul corect :

Măceaşa este un fruct fals deoarece :a. provine din ovarele aflate în receptaculb. este uscatc. se formează din peretele receptacululuid. în interiorul său se află mai multe seminţe

2.Grupeză plantele întrudite cu măceşul după felul tulpinii:

Pomi fructiferi Arbori Plante ierboase

3. Dă cel puţin căte un exemplu de plante din familia Rosacea folosite:

a. în scopuri decorative...................................................................b. în industria parfumurilor.............................................................c. ca plabte medicinale....................................................................d. ca plante alimentare....................................................................

4. Acrostich „Măceşul”.

M -A -C -E -S -U -L -

9

Page 10: Macesul Plan de Lectie

10