logica

8
PROIECT DE LECTIE Data: 2.12. 2004 Clasa: a IX-a Obiectul: Logica Subiectul: Propozitii categorice Tipul de lectie: transmitere si insusire de noi cunostinte Obiective de referinta: - Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente si relatiilor dintre acestes; - Folosirea corecta a unor forme si operatii logice. Obiective operationale: O1: sa stabileasca structura propozitiilor categorice (subiect logic, predicat logic, cuantor), pe baza explicatiilor date; O2: sa identifice tipurile de propozitii categorice (dupa cantitate si dupa calitate), cu ajutorul schemei din manual; O3: sa exemplifice tipurile de propozitii categorice (cel putin un exemplu pentru fiecare tip), fara a avea acces la manual; O4: sa reprezinte grafic propozitiile categorice cu ajutorul diagramelor Euler (minimum 50%); O5: sa aduca propozitiile categorice din limbaj comun in limbaj standard (cel putin un exemplu), fara a face apel la manual.

Upload: popa-gabriela

Post on 07-Aug-2015

47 views

Category:

Documents


10 download

DESCRIPTION

proiect

TRANSCRIPT

Page 1: logica

PROIECT DE LECTIE

Data: 2.12. 2004Clasa: a IX-aObiectul: LogicaSubiectul: Propozitii categoriceTipul de lectie: transmitere si insusire de noi cunostinteObiective de referinta:

- Identificarea structurii unui argument, a elementelor componente si relatiilor dintre acestes;- Folosirea corecta a unor forme si operatii logice.

Obiective operationale:O1: sa stabileasca structura propozitiilor categorice (subiect logic, predicat logic, cuantor), pe baza explicatiilor date;O2: sa identifice tipurile de propozitii categorice (dupa cantitate si dupa calitate), cu ajutorul schemei din manual; O3: sa exemplifice tipurile de propozitii categorice (cel putin un exemplu pentru fiecare tip), fara a avea acces la manual;O4: sa reprezinte grafic propozitiile categorice cu ajutorul diagramelor Euler (minimum 50%); O5: sa aduca propozitiile categorice din limbaj comun in limbaj standard (cel putin un exemplu), fara a face apel la manual.

OA: stimularea interesului pentru disciplina logica.Strategii didactice:

Metode: explicatia, convorbirea, exercitiul, problematizarea, munca in grup;Mijloace: plansa, manual.

Modalitati de organizare a activitatii cu elevii: frontal si individual.Bibliografie:

Cazacu Aurel - “Logica fara profesor”, Ed. Corint, Bucuresti, 2000Ministerul Invatamantului si Cercetarii - “Programa de logica”, 2001.

Page 2: logica

Anexa 2

Aducerea propozitiilor din limbaj cotidian

in limbaj standard

Limbaj cotidianLimbaj standard

Mamiferele sunt vertebrate.

Un elev care absenteaza 60 de ore nemotivat este exmatriculat. Tot patitul e priceput.

Nimeni nu lipseste. Nimeni nu este nemuritor. Cei sinceri nu sunt lipsiti de curaj.

Nu exista cai inaripati.

Exista si masini de culoarea roz. Printre muzicieni sunt si filosofi.

Nu toate mustele fac miere. Nu toate schimbarile sunt bune.

Toate mamiferele sunt vertebrate. Toti elevii care absenteaza 60 de ore nemotivati sunt exmatriculati. Toti oamenii patiti sunt priceputi.

Nici un elev nu este absent. Nici un om nu este nemuritor. Nici un om sincer nu este lipsit de curaj. Nici un cal nu este inaripat.

Unele masini sunt de culoarea roz. Unii muzicieni sunt filosofi.

Unele muste nu fac miere. Unele schimbari nu sunt bune.

Page 3: logica

Secventelelectiei

Obiec-tive

Elemente esentiale de continutTimp

Strategii Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace

1. Reactuali-zarea cu-nostintelor

Voi prezenta elevilor o serie de definitii.

Voi da elevilor un exemplu de diviziune.

Elevii stabilesc daca aceste defi-nitii sunt corecte si identifica regu-lile care au fost respectate (daca definitia este corecta) sau incalcate (daca definitia nu este corecta). Elevii identifica operatia logica(diviziunea), in comparative cu operatia logica inversa (clasifica-re).

10' Conversatia, proble-matiza-rea

Evaluare orala

2. Anuntarea temei

Aflarea titlului noii lectii se va realiza cu ajutorul unui aritmo-grif (anexa 1). Voi anunta elevii ca astazi vom invata despre propozitiile catego-rice:a) definitia propozitiilor catego- rice;b) structura propozitiilor catego- rice;c) tipuri de propozitii categorice.

Elevii rezolva aritmogriful. 5' Exerci-tiul,proble-matiza-rea

Plansa

3. Transmite-rea cuno-

Notiunile nu se folosesc in mod izolat, ci in propozitii; intre ele se stabilesc anumite raporturi.

30' Expu-nerea,conver

P

S P

S

Page 4: logica

stintelor

O2

O1

O3

Voi enunta definitia propozitieicategorice, ilustrand cu un exem-plu: “Toti elevii sunt prezenti”. Orice propozitie categorica are o valoare de adevar (1=adevarat, 0=fals, ?=plauzibil). Voi analiza structura propozitii-lor categorice (subiect logic, pre-dicat logic, cuantor, copula). Exista mai multe tipuri de pro-pozitii categorice:1) universale: enunta ceva

despre toata sfera lui S.a) afirmative: “Toti elevii din

clasa a IX-a sunt adolescenti”. SaP

b) negative: “Nici un om nu este nemuritor”.

SeP

2) particulare: se refera doar la o parte din elementele care for-

meaza sfera lui S.a) afirmative: “Unii elevi sunt sportivi de performanta”. SiP

Elevii dau exemple de propozitii categorice si identifica structura lor.

Elevii analizeaza schema din manual care prezinta clasificarea propozitiilor categorice si dau cate un exemplu pentru fiecare propozitie

satia

Exerci-tiul

Exerci-tiul,proble-matiza-rea, munca pe gru-puri

Manual

Page 5: logica

b) negative: “Unele pasari nu sunt rapitoare”.

SoP

Voi prezenta elevilor o lista cu mai multe propozitii categorice, atat universale, cat si particulare

Elevii stabilesc structura si tipul propozitiilor categorice

Exerci-tiul

Plansa

4. Obtinerea perfor-mantelor

O4 Voi da exemple de propozitii categorice in limbaj cotidian, asa cum apar ele in viata de zi cu zi (anexa 2).

Elevii transforma propozitiile din limbaj cotidian in limbaj standard.

5' Proble-matiza-rea

Evaluare orala

5. Aprecieri finale

Voi face aprecieri finale cu pri-vire la modul de desfasurare a lectiei.

S P

S P