lectie vii civiliz la rascruce de secole

Upload: dorinmotohon2677

Post on 16-Oct-2015

12 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Nr

PROIECT DE LECIE

coala nr. 1 IndependenaProfesor: Mihaela MihilescuClasa: a VII-aTema: Civilizaia la rscruce de secoleTipul leciei: consolidare de cunotine

OBIECTIVE DE REFERIN:

S disting cauzele i consecinele pe termen scurt i lung ale unui fapt istoric S clasifice informaiile provenite din surse istorice diferite S identifice elementele comune i diferenele legate de mai multe fapte istorice. OBIECTIVE OPERAIONALE:

Elevii vor fi capabili:1. s identifice principalele elemente caracteristice ale civilizaiei la sfritul secolului al XIX-lea;2. s menioneze inveniile cu impact puternic asupra evoluiei societii omeneti;3. s menioneze cauze i consecine pentru progresele tiinifice i explozia demografic;4. s coreleze fenomenele istorice specifice aceleiai perioade.5. s interpreteze izvoarele istorice.6. s i dezvolte un comportament civic bazat pe colaborare, negociere i toleran.

RESURSE: procedurale: explicaia, conversaia euristic, bulgrele de zpad, ciorchinele revizuit, observaia, aprecierea verbal forme de organizare: frontal, individual, n perechi, pe grupe neomogene materiale: manualul, fie de lucru independente, postere, markere.

BIBLIOGRAFIE:

Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a, Aria curricular Om i societate, Bucureti, 1999 Metodica predrii istoriei n nvmntul preuniversitar, Editura Gheorghe Alexandru- Craiova, 1999 Predarea interactiv centrat pe elev, Module pentru dezvoltarea profesional a personalului didactic, Ministerul Educaiei i Cercetrii, Bucureti, 2005

Nr. crt.Etapa lectiei Ce face profesorul Ce fac elevii Observaii

1. Captarea ateniei

5Propune un exerciiu de spargere a gheii: solicit elevilor, pe rnd, s se prezinte i s menioneze printr-un cuvnt, sau o expresie, ce anume l-a impresionat din lecia predat anterior.Se prezint, pe rnd, respectnd cerina.Elevii care nu pot meniona un cuvnt sau o expresie, spun pas.

2. Fixarea cunotinelor

Metoda ciorchinele/ bulgrele de zpadPas.1. mparte elevilor fie de lucru individuale, precizndu-le c vor exersa impreun o metod nou de lucru, ciorchinele. Le prezint elevilor fia de lucru: este schiat un ciorchine pe care l vor completa, nscriind n csue informaiile care au legtur cu cuvintele-cheie subliniate.Monitorizeaz activitatea elevilor.Individual, elevii completeaz ciorchinele; utilizeaz,dup caz, informaiile din manual8

3. Pas.2. Schimbul de idei; Precizeaz elevilor c, n pereche cu colegul de banc, discut i completeaz ciorchinele individual. Indic elevilor s utilizeze o alt culoare pentru a identifica ce a nvat fiecare de la colegul su. Precizeaz timpul de lucru.Monitorizeaz activitatea elevilor.n perechi, elevii discut, completeaz ciorchinele individual 5

4. Pas.3. Cere elevilor s se grupeze cte 4. Distribuie grupelor cte o coal mare de hrtie i un marker.Explic elevilor pasul 3: n noua formaie, elevii discut, completeaz ciorchinii individuali i realizeaz un poster cu produsul final: ciorchinele grupei; n grup, elevii au o sarcin suplimentar: s stabileasc relaii cauzale ntre cuvintele-cheie, trasnd sgei ntre acestea. Posterele vor fi afiate pe tabl. Fiecare grup i va alege un lider care va prezenta produsul grupei n faa celorlali. Precizeaz timpul de lucru.Monitorizeaz activitatea elevilorExecut sarcina; realizeaz produsul grupei, un afi pe o coal mare. Produsele finale se afieaz. 15

5. Pasul 4. Precizeaz elevilor c fiecare lider de grup are la dispoziie 3 pentru prezentarea produsului, solicitnd elevilor s insiste pe prezentarea legturilor cauz/ efect existente ntre fenomenele istorice indicate prin cuvintele-cheie.Face aprecieri punctuale.Fiecare lider de grup va prezenta posterul, indic legturile de tip cauz/ efect redate n poster prin sgei. Fac observaii punctuale.15

6. Evaluarea activitiiDistribuie elevilor fie de autoevaluare; face precizri legate de completarea fiei: pe o scal de la 4 la 10, elevii vor ncercui cifra care corespunde fiecrei afirmaii. Completeaz fia de autoevaluare.2

Fisa de lucru - tiina i tehnica

Civilizaia la rscruce de secoleEmigrareTehnic MedicinProgrese tiinificeExplozia demografic

Schimbri / mediul urbanSchimbri/mediul ruralTransporturile

Sarcina de lucru: Individual, fiecare elev completeaz ciorchinele, scriind n csuele goale informaii legate de temele date. Se poate utiliza manualul /text, hart, grafice, tabele. timp de lucru: 5

Numele i prenumele Clasa a VII-a TEST DE EVALUARE Civilizaia la rscruce de secole

I. Citii afirmaiile de mai jos i stabilii valoarea de adevr a propoziiilor, notnd -pe spaiile punctate- cu A pe cele adevrate i cu F pe cele false. 6x 5p

.....1. Progresele n medicin i igien constituie una din cauzele creterii demografice de la sfritul sec. al XIX-lea...... 2. Primele maini agricole sunt inventate n Australia...... 3. La sate, locuitorii sunt conservatori i accept cu greu schimbarea...... 4. Prima cltorie cu trenul a fost efectuat n Rusia...... 5. Explozie demografic nseamn scderea rapid a populaiei...... 6. n orae triesc muncitorii i burghezi. II. Completai spaiile libere cu rspunsul corect: 5x5p1. Cel mai nalt ritm de cretere a populaiei ntre 1800 -1900 s-a nregistrat n ........................2. Cel mai lung sistem de cale ferat din Rusia s-a numit ..........................3.ara european n care se realizeaz cele mai multe progrese tehnologice la sfritul sec.XIX a fost ..........................4. Charles Darwin a lansat curentul de gndire numit..........................5. A descoperit vaccinul mpotriva turbrii

III. Citii cu atenie textul:Murdria este o neglijen mereu n cretere, n timp ce buna ntreinere, ordinea, simetria n toate lucrurile i demnitatea sunt consecine imediate ale cureniei.Pielea bine ntreinut i curat funcioneaz i respir mai bine, cci pielea respir ca plmnii. Pornind de la text, rspundei cerinelor:1. Identificai n text consecinele imediate ale cureniei. 4 p2. Menionai dou progrese din domeniul medicinei. 5p3. Precizai dou consecine, n viaa oamenilor, a descoperirilor din domeniul medicinei. 6p