joc cine stie cistiga

6
PROIECT DE ACTIVITATE Propunătoare: Elena Lupşan Nivelui II Tema: Cine şi cum planifică/organizează o activitate? Subtema: ”Cine ştie câştigă” Domeniul experenţial:DLC Mijloc de realizare: joc didactic Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe . Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii de a formula propoziţii dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical şi cu sens logic.Perfecţionarea capacităţii de analiză şi sinteză fonetică, a capacităţii de a efectua rapid ascociaţii. Educarea spiritului competitiv. Obiective operaţionale: O1. să formuleze cel puţin două propoziţii cu cuvintele : rândunică, cuc, pupăză, lup, vulpe. O2-să despartă corect în silabe cuvintele date. O3-să precizeze numărul silabelor din cuvintele:vacă, cal, găină O4-să precizeze primul sau ultimul sunet al cuvintelor: măr,pară, gutui, prune. Sarcina didactică: Alcătuirea de propoziţii cu cuvintele date, detreminarea numărului de cuvinte din propoziţie,despărţirea cuvintelor în silabe, precizarea sunetelor cu care încep sau se termină cuvintele date. Regulile jocului: Copilul indicat va formula propoziţii cu cuvintele date, apoi va preciza numărul de cuvinte din propoziţie. Se va trece apoi la despărţirea unor cuvinte în silabe, menţionându-se numărul silabelor. Copiii precizează primul sau ultimul sunet al cuvintelor date. Elemente de joc: surpriza, întrecerea, aplauze. Strategii didactice:

Upload: alexandra-cismas

Post on 14-Feb-2015

22 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

cine stie castiga

TRANSCRIPT

Page 1: Joc Cine Stie Cistiga

PROIECT DE ACTIVITATE Propunătoare: Elena LupşanNivelui IITema: Cine şi cum planifică/organizează o activitate?Subtema: ”Cine ştie câştigă”Domeniul experenţial:DLCMijloc de realizare: joc didacticTipul de activitate: consolidare de cunoştinţe . Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii de a formula propoziţii dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical şi cu sens logic.Perfecţionarea capacităţii de analiză şi sinteză fonetică, a capacităţii de a efectua rapidascociaţii. Educarea spiritului competitiv.Obiective operaţionale:O1. să formuleze cel puţin două propoziţii cu cuvintele : rândunică, cuc, pupăză, lup, vulpe.O2-să despartă corect în silabe cuvintele date. O3-să precizeze numărul silabelor din cuvintele:vacă, cal, găinăO4-să precizeze primul sau ultimul sunet al cuvintelor: măr,pară, gutui, prune.Sarcina didactică:Alcătuirea de propoziţii cu cuvintele date, detreminarea numărului de cuvinte din propoziţie,despărţirea cuvintelor în silabe, precizarea sunetelor cu care încep sau se termină cuvintele date.Regulile jocului: Copilul indicat va formula propoziţii cu cuvintele date, apoi va preciza numărul de cuvinte din propoziţie. Se va trece apoi la despărţirea unor cuvinte în silabe, menţionându-se numărul silabelor. Copiii precizează primul sau ultimul sunet al cuvintelor date.Elemente de joc: surpriza, întrecerea, aplauze. Strategii didactice: Metode şi procedee: surpriza,observaţia, demonstraţia, conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul, jocul.Material didactic:machete, imagini cu cele patru anotimpuri, jetoane cu animale şi fructe. Recompense –medalioaneForma de organizare: frontal şi individual.Durata 25-30 min.Bibliografie: 1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), Bucureşti 20082.Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010, Editura Arlequin/2012.3.Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2012Editura Arlequin/2012. 4. Metodica activităţiolr de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Florica Mitu, Ştefania Antonovici, Editura ProHumanitas,1999.5. Jocuri didactice pentru grădiniţa de copii, Maria Taiban, Maria Petre,EDP, 1976, 6.Jocuri didactice pentru educarea limbajului,Zoe Dogaru,Editura Aramis, 2000.

Page 2: Joc Cine Stie Cistiga

Evenimentul didactic/Dozarea

Conţinutul ştiinţific

Metode şi procedee

Evaluarea

1, Moment organizatoric:1-2min

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii

evaluarea globală

2.Captarea atenţiei:1 min

-se descoperă elementul surpriză: o macheteă cu anotimpul primăvara în parc. Ce anotimp vă sugerează această machetă? Unde(în parc). După ce cunoaşteţi că este anotimpul primăvara.? Se descoperă şi celelalte machete care sugerează: vara la ţară, toamna în livadă, iarna în pădure..

observaţia

conversaţia

explicaţia

descoperirea

se observă comportamen-tul nonverbal al copiilor.

3.Reactualizarea cunoştinţelor: 5”.

Copiii recunosc anotimpurile: denumiţi anotimpurile.

conversaţia observarea comportamen-tului copiilor

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor:1-2 min.

Deoarece cunoaşteţi anotimpurile vom desfăşura un joc –concurs: ”Cine ştie căştigă!”.Echipa câştigătoarea va primi câte un medalion, recompensă.

conversaţia

explicaţia

Se observă comportamen-tul copiilor.

5. Dirijarea procesului de învăţare:1-10 min.

Jocul se numeşte ”Cine ştie câştigă!”Copiii sunt organizaţi pe două echipe.- Se prezintă regulile jocului: recunoaşterea anotimpului;alcătuirea de propoziţii cu cuvintele date, determinarea numarului de cuvinte dintr-o propoziţie, despărţirea cuvintelor în silabe, menţionarea

explicatia

conversaşia

demonstraţia

problematizarea

Observarea comportamen-tului copiilor.

Aprecieri individuale

Aprecieri colective.

Page 3: Joc Cine Stie Cistiga

Itemi de evaluare I-Formulaţi propoziţii cu cuvintele: rândunică, cuc, pupăză, lup, vulpe, urs;

II-Despărţiţi în silabe cuvintele: vacă, cal, găină;

III- Spuneţi câte silabe au cuvintele! IV – Spuneţi cu ce sunet începe sau se termină cuvintele: măr, gutui, prune;

numărului silabelor, precizarea sunetului cu care începe/se termină cuvintele date. - Se fixează regulile jocului şi pe parcursul derulării acestuia. -Se efectuează jocul de probă.-Se dă semnalul de începere a jocului. Pentru fiecare răspuns corect şi complet echipa câştigătoare va primi un punct. Echipa care totalizează cele mai multe puncte este câştigătoarea jocului.-La anotimpul vara copiii denumesc animale domestice... la anotimpul toamna, copiii enumeră fructele din livadă: mere, pere, gutui, prune... la anotimpul iarna , animalele din pădure: urs, vulpe, lup. Procedeul este acelaşi pentru cele patru anotimpuri –denumesc ce observă pe machetă, determină numărul de cuvinte din propoziţie, despart în silabe, precizează sunetul iniţial şi final al cuvintelor.

explicaţia

conversaţia

demonstraţia

descoperirea

problema-tizarea

exerciţiul

obsrervarea comporta-mentului copiilor.

aprecieri individuale

6. Evaluarea performanţei

-Se fixeată titlul jocului : ”Cine ştie câştigă!”. -Se numără punctele şi se stabileşte echipa câştigătoare.

conversaţia explicaţia

aprecieri individuale, colective

7.Încheierea Fac aprecieri asupra conversaţia aprecieri globale şi

Page 4: Joc Cine Stie Cistiga

activităţii modului de implicare a copiilor la activitate

explicaţia aprecierea

individuale.