inspectie la clasa-domnul trandafir

8
PROIECT DIDACTIC DATA: 28.03.2013 CLASA: a V-a C ; DISCIPLINA: Limba şi literatura română; ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare; SUBIECTUL: ,, Domnu Trandafir”- caracterizarea personajului principal ; TIPUL LECŢIEI:de formare a priceperilor şi deprinderilor; OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului operei epice în proză OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: formarea competenţelor de identificare a trăsăturilor fizice şi moralale ale personajului principal şi caracterizarea acestuia OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - O1 – să definească procedeul de caracterizare a personajului şi să precizeze mijloacele de caracterizare - O2 – să stabilească trăsăturile caracteristice ale personajului principal - O3- să realizeze caracterizarea domnului Trandafir - O4 – să identifice modul de expunere şi figurile de stil folosite în realizarea portretului domnului Trandafir; - O5 -să-şi exprime propriile idei legate de personalitatea domnului Trandafir RESURSE: a) Materiale: fişe cu citate ,planşa ,,Planul caracterizării personajului ”,markere, b) Informaţionale: - definiţia personajului literar -diferenţa dintre caracterizare şi portret -caracterizarea directă şi indirectă c) De conţinut: -identificarea trăsăturilor personajului trăsături - identificarea modului de expunere şi a figurile de stil folosite în realizarea portretului domnului Trandafir

Upload: manea-gabriela

Post on 01-Dec-2015

523 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

Inspectie la clasa- Domnul Trandafir

TRANSCRIPT

Page 1: Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

PROIECT DIDACTIC DATA: 28.03.2013CLASA: a V-a C ;DISCIPLINA: Limba şi literatura română;ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare;SUBIECTUL: ,, Domnu Trandafir”- caracterizarea personajului principal ;TIPUL LECŢIEI:de formare a priceperilor şi deprinderilor;OBIECTIVUL CADRU: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referire specială asupra universului operei epice în prozăOBIECTIVUL FUNDAMENTAL: formarea competenţelor de identificare a trăsăturilor fizice şi moralale ale personajului principal şi caracterizarea acestuia OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- O1 – să definească procedeul de caracterizare a personajului şi să precizeze mijloacele de caracterizare

- O2 – să stabilească trăsăturile caracteristice ale personajului principal- O3- să realizeze caracterizarea domnului Trandafir- O4 – să identifice modul de expunere şi figurile de stil folosite în realizarea

portretului domnului Trandafir;- O5 -să-şi exprime propriile idei legate de personalitatea domnului Trandafir

RESURSE:a) Materiale: fişe cu citate ,planşa ,,Planul caracterizării personajului ”,markere, b) Informaţionale: - definiţia personajului literar

-diferenţa dintre caracterizare şi portret -caracterizarea directă şi indirectă

c) De conţinut: -identificarea trăsăturilor personajului trăsături - identificarea modului de expunere şi a figurile de stil folosite în realizarea portretului domnului Trandafir

d) Timp: 50 min

STRATEGIA DIDACTICĂ:1. Mod de abordare :învăţarea deductivă2. Metode didactice: conversaţia, lectura expresivă, brainstormingul, ciorchinele,

învăţarea prin descoperire 3. Mijloace de învăţământ:manualul, fişe cu citate , planşe, markere4. Forme de activitate: frontală , individuală

EVALUARE:formativă

SCENARIUL DIDACTIC

Cadrul de Timp de Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi

Page 2: Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

învăţare lucru procedee1. Evocarea 1’

6’

8’

2’

1. Moment organizatoric- organizarea clasei şi asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei;2. Reactualizarea cunoştinţelor

Solicită elevii să citească tema şi fac aprecieri asupra felului în care aceasta a fost rezolvată.

După citirea temei adresez elevilor întrebări despre viaţa şi activitatea lui M. Sadoveanu:- Când şi unde s-a născut M. Sadoveanu?- Ce opere literare a scris?- Ce puteţi spune despre naraţiunea Domnu Trandafir?-Ce înfăţişează acest text ? - Cum e realizat portretul ,în proză sau în versuri ? -La ce persoana e scrisă opera? - Ce fel de naraţiune avem? - Redaţi pe scurt conţinutul acestei opere?

3. Captarea atenţiei:Anunţ elevii că mulţi scriitori au realizat în operele lor portrete memorabile ale dascălilor lor.Printre aceştia se află Ion Creangă, I.L. Caragiale, M. Sadoveanu. Aceştia au creat portretul model al dascălilor. Tot portretul unui învăţător l-a creionat şi Barbu Delavrancea în opera ,,Domnul Vucea”, dar acesta portret este atipic deoarece învăţătorul său nu mai este dascălul model.

Elevii se pregătesc pentru lecţie

Elevii citesc tema.

Răspund la întrebări

Ascultă

Conversaţia

Conversaţia

Explicaţia

Spargerea gheţii (gândirea activă)

Realizarea sensului 1

Anunţ titlul lecţiei şi obiectivele. Scriu titlul pe tablă.

Elevii scriu titlul lecţiei în caiete.

Page 3: Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

18Discut cu elevii despre personaj şi întreb ce înseamnă a caracteriza un personaj literar.

Le reamintesc elevilor cum trebuie redactată caracterizarea unui personaj şi care este structura unei astfel de compuneri (Anexa 1)

Urmărind planul compunerii prin intermediul conversaţiei se identifică trăsăturile personajului şi se completează ciorchinele ( Anexa 2)

Solicit elevii să citească citatele reprezentative pentru caracterizarea personajului(Anexa 3), să identifice trăsăturile acestuia şi să completeze ciorchinele.

Răspund: A caracteriza un personaj înseamnă a evidenţia trăsăturile fizice şi morale ale acestuia aşa cum se desprind din opera literară respectivă.

Ascultă, notează

Completează ciorchinele:- Personaj

principal,- Fostul

învăţător al scriitorului- Personaj

real

Citesc citatele, identifică trăsăturile personajului.Trăsături fizice:

ochi blajini zambet linistit înalt , bine legat cu mustăcioară

neagra pe care si-o tundea scurt

Trăsături morale: dăruire sufletească modest înţelegător iubitor de copii talentat sensibil devotat meseriei ospitalier

Conversaţia

Explicaţia

Conversaţia

Explicaţia Conversaţia

Exerciţiul

Conversaţia

Page 4: Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

Reflecţia14

După identificarea trăsăturilor întreb elevii cum au fost acestea prezentate, direct sau indirect , le cer să dea exemple de trăsături prezentate în mod direct şi să identifice figurile de stil folosite în redactarea portretului domnului Trandafir.

Solicit elevii să redacteze un text în care să prezinte sentimentele autorului şi atitudine acestuia faţă de personaj explicând şi citatul În locul acela odată a trăit un om...

Nominalizez doi copii să citească ce au scris.

Fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii , anunţ tema pentru acasă şi închei activitatea citând cuvintele lui Nicolae Manolescu: Cine nu-şi aduce aminte de Domnul Trandafir? Nefericiţi aceia dintre noi care n-au întâlnit în copilăria lor de şcolari un Domnul Trandafir. Cu alte cuvinte, un dascăl adevărat.

statornicCompletează ciorchinele.

Răspund

Identifică

Realizează caracterizarea domnului Trandafir.

Anexa 1 PLANUL CARACTERIZĂRII UNUI PERSONAJ LITERAR

Page 5: Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

Introducere Ce loc ocupă personajul în operă Ce fel de personaj este (raportat la realitate) Cine este personajul În ce împrejurări este înfăţişat el

CuprinsCare sunt însuşirile fizice şi morale ale personajului, aşa cum se desprind din text:

a) Din prezentare directă:- De către autor- De către alte personaje - De personaj însuşi (autocaracterizare)

b)din prezentare indirectă: -prin faptele personajului -prin comportare, gândurile şi frământările lui -prin aspectul fizic şi vestimentar al personajului -prin relaţia cu celelalte personaje -prin încadrarea lui într-un anumit mediu -prin punerea personajului într-o situaţie limită - prin nume şi felul de a vorbi

Încheiere: Care este atitudinea scriitorului faşă de personajul prezentat Ce categorie tipologică mai largă reprezintă Ce modalităţi (procedee) de caracterizare foloseşte scriitorul

ANEXA 2

Personaj principal personaj real

(Mihai Busuioc)

Învăţătorul lui M. Sadoveanu

Page 6: Inspectie la clasa-Domnul Trandafir

DOMNUL TRANDAFIRDascăl

adevărat

,,Om deosebit”

Trăsături morale Trăsături fizice