initierea unei afaceri

6
Proiect didactic Grup Scolar Tudor Vladimirescu DISCIPLINA: Educatie antreprenoriala CLASA : a X-a TEMA :Initierea si derularea unei afaceri SUBIECTUL : Planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia TIPUL LECTIEI : Dobandirea de noi cunostiinte LOCUL DE DESFASURARE: Sala de clase DURATA: 4 lectii a cate 50 minute OBIECTIVE CADRU: Asimilarea de noi cunostiinte OBIECTIVE DE REFERINTA: - sa cunoască planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia - sa inteleaga planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia OBIECTIVE EDUCATIONALE: -Obiective cognitive: - sa cunoască fiecare planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia -Obiective afective: - sa aprecieze corect fiecare concept referitor la planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia -Obiective psihomotorii: - sa utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite OBIECTIVE ORERATIONALE - sa-si insuseasca noţiunile despre planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia STRATEGII DIDACTICE: 1.Principii didactice - principiul participării si invatarii active - principiul conexiunii inverse 2.Metode de invatare: - metode de comunicare orala: expunere, conversaţie - explicaţia in etapa de comunicare 3.Forme de organizare: - frontala - individuala

Upload: lupulescu-daniel

Post on 27-Jun-2015

570 views

Category:

Documents


13 download

TRANSCRIPT

Page 1: Initierea unei afaceri

Proiect didactic Grup Scolar Tudor VladimirescuDISCIPLINA: Educatie antreprenorialaCLASA : a X-a TEMA :Initierea si derularea unei afaceri SUBIECTUL :  Planul de afaceri si problemele aplicarii acestuiaTIPUL LECTIEI : Dobandirea de noi cunostiinteLOCUL DE DESFASURARE: Sala de claseDURATA: 4 lectii a cate 50 minuteOBIECTIVE CADRU: Asimilarea de noi cunostiinte OBIECTIVE DE REFERINTA:

-         sa cunoască planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia-         sa inteleaga planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia

OBIECTIVE EDUCATIONALE:     -Obiective cognitive:

- sa cunoască fiecare planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia    -Obiective afective:

- sa aprecieze corect fiecare concept referitor  la planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia

    -Obiective psihomotorii:              - sa utilizeze corect noţiunile teoretice însuşiteOBIECTIVE ORERATIONALE

- sa-si insuseasca noţiunile despre planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia STRATEGII DIDACTICE:              1.Principii didactice                            - principiul  participării si invatarii active                            - principiul conexiunii inverse              2.Metode de invatare:                            - metode de comunicare orala: expunere, conversaţie                            - explicaţia in etapa de comunicare              3.Forme de organizare:                            - frontala                            -  individuala              4 Forme de dirijare a invatarii: dirijata de profesor              5 .Resurse materiale:                            - material bibliografic: - manual de Educaţie antreprenoriala clasa a X - a              6 .Metode de evaluare :                            - evaluarea frontala : întrebări orale              7 .Desfesurarea lecţiei:                            - moment organizatoric:                                     - pregătirea lecţiei:- întocmirea proiectului didactic                                                                               - pregătirea setului de întrebări                                                                               - pregătirea temei                                     - organizarea si pregătirea clasei- verificarea prezentei                                     - anunţarea modului de desfăşurare a activităţii

Se face verificarea cunostiintelor asimilate de eleviLecţia se desfaoara frontal si se adresează elevilor următoarele întrebări:

1.    Ce intelegeti prin întreprinzător?Elevi raspund:

Page 2: Initierea unei afaceri

2.    Ce intelegeti prin spirit antreprenorial ?Elevi răspund:3.    Ce intelegeti prin abilitaţi manageriale?Elevi raspund:4.    Care sunt calitatiile întreprinzătorului de succes?Elevi raspund:

Captarea atenţiei clasei : anunţarea noii teme : ,, Planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia”              Anunţarea obiectivelor urmărite.              Prezentarea conţinutului lecţiei:              Definitie- reprezinta un instrumnt indispensabil intreprinzatorilor ce construiec o afacere sau cauta parteneri.              Un plan de afaceri :

       obliga intreprinzatorul sa-si defineasca ideile de afaceri       forteaza intreprinzatorul sa-si organizeze o gandire despre

fezabilitatea propriei  idei de afaceri afacere       impinge intreprinzatorul sa caute informatii pt a dfeschide si derula

o afacere       ii arata intreprinzatorului dreumul prin pregatirea unui document

scris, logic pt a dechid si derula o afacere       odata realizat devine un instrument operational prin care

intreprinzatorul poate conduce ,controla intregul proces de deschidere si derulare al afacerii

Intocmirea unui plan de afaceri necesita parcurgerea urmatoarelor trei etape:1.    culegerea informatiilor2.    planificarea activitatii respective- alegerea strategiei potrivite si gasirea

cailor de atingere a obiectivelor stabilite3.    redactarea planului

Functiile planului de afaceri:1.   cristalizarea si dez ideilor privitoare la modalitatea de a conduce o afacere2.   realizarea unei evaluarii a performantelor unei afacerii de- lungul timpului3.   evaluarea unei noi idei de afaceri4.   sa obtina finantare

Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca ,, Elementele planului de afaceri

Elementele planului de afaceri:1.sinteza planului  : reprezinta prezentarea planului de afaceri

       istoricul firmei si activitatea sa prezenta       conceptul si oportunitatea afacerii – de c se considera ca planul ar fi

deosebit       descrierea produsului sau a serviciului       piata        echipa manageriala       olicitarile financiare  si beneficiile oferite- reprezinta un punct forte

in rezumatul documentului       alte informatii de impact

2. cuprinsul lucrarii –  reflecta modul de organizare  si forma de prezentare a acesteia, prezinta capitolel planului de afaceri. El va fi completat dupa ce planul este finalizat

Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca 3. Descrierea afacerii- cu ajutorul datelor si informatiilor disponibile

Page 3: Initierea unei afaceri

1.    datele reprezinta cifrele brute , nepreluate , valori absolut

 2.    informatiile se obtin in urma proceselor de prelecrare

Orice afacere se sprijina pe o strategie didactica care are drept obiectiv obtinerea unui echilibru intre  riscurile proiectului, cond de mediu, reursele disponibile, concurenta, perspective pe termen lung

Structura planificarii:ii.           precizarea clara a scopuluiiii.         identificarea obiectivelor ce trebuie atinseiv.         fixarea sarcinilor ce urmeaza sa fie realizate si a

responsabilitatiilorv.           precizarea actiunilor planificatevi.         identificarea riscurilor

4. Planul de marketing- reprezinta scopul de a arata in ce fel afacerea planificata intentioneaza sa stisfaca cererea si de a demonstra  capacitatea ei de adaptare la cond pietei. El trebuei sa porneasca de la cerintele manifestate pe piata pana la satisfacere  nevoilor clientilor

Elementele  planului de marketing:1.    descrierea pietei2.    identificarea segmentului de piata-tinta( motivarea

clientului, trendul pietei)3.    concurenta si alte influente( gradul de concurenta ,

surse de concurenta viitoare, bariere de intrare pe piata)

4.    strategia de marketing( vanzari si distributie, pret, promovare si relatii publice, amplasament si amenajari. feedback)

Lectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca ,, Planul operational ”5 . Planul operational- modul de transpunere in practica a strategiei afacerii. El va

cuprinde urmatoarele elemente:-  forta de vanzare- modul in care intreprinzatorul abordeaza vanzarile, precum si organizarea acestui domeniu

   - productia -     - personalul – reprezint elementul cheie intr-o afacere   - protectia impotriva riscurilorLectia se va incheia cu o evaluare frontala urmand ca in ora urmatoare sa se faca ,,

Managementul si organizarea afacerii ,  planul financiar si anexele planului”6. Principala cauza a falimentelor afacerilor o reprezintea lipsa de compretenta si

experienta a  managementului( ansamblul activitatiilor de organizare, conducere si gestionare a intreprinderi)

Echipa manageriala:       intreprinzatori        directori –persoane care poate nu au investit intr-o afacere, dar al

carol talent este apreciat        corpul consilierilor        consultantii cheie ( avocati , contabili, etc)

7. Planul financiar – reprezinta partea cea mai flexibila a planului, el trebuie sa asigure o imagine completa a afacerii

Obiective financiare:       reducerea riscurilor financiare

Page 4: Initierea unei afaceri

       rezolvarea situatiilor  neprevazute( intreruperea productirei, introducerea unui produs superior de un concurent, disparitia unui concurent)

       reducerea costului finantarii( dobanzile, dividendele)       obtinerea surselor de finantare externe

Structura unui plan financiar:       analiza existentei anterioare a afacerii- daca este cazul       prezentarea ipotezelor pe care se bazeaza previziunile       intocmirea situatiilor financiare( bilant, cont de profit si pierderi)       identificarea riscurilor asociate

8 . Anexele planului- injtreprinzatorul trebuie sa alcatuiasca planul afacerii propriiPentru a ne asigura ca elevii au asimilat cunoştinţele predate se adresează următoarele

întrebări:1.   Ce intelegeti prin întreprinzător?Elevi raspund:2.    Ce intelegeti prin plan de afaceri ?Elevi raspund:3.    Care sunt functiile planului de afaceri?Elevi raspund:

Se fac aprecieri asupra modului cum elevii au asimilat noile cunostiinte.Tema pentru acasă presupune ca elevii sa revadă cunoştinţele privind ,,Individul ca

întreprinzător”              Lecţia s-a desfăşurat frontal cu răspunsuri individuale.              Evaluarea cunostiintelor s-a făcut frontal