gradinita mea memorizare

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 30.09.2014 PROF. INV.PRESC.: Petrus Gabriela GRUPA:Mijlocie TEMA ZILEI: “Gradinita mea” DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Limba si Comunicare – DLC TIPUL DE ACTIVITATE:Predare-invatare MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare FORMA DE REALIZARE: Frontal si pe grupuri DURATA: 20-25 min. LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia si de a o reda nuanţat şi expresiv; Intelegerea sensului cuvintelor noi si alcatuirea de propozitii cu acestea; OBIECTIVE OPERATIONALE: ٭sa-si insuseasca textul poeziei; ٭sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si nuantarea vocii;

Upload: andreeagaina

Post on 22-Dec-2015

761 views

Category:

Documents


46 download

DESCRIPTION

memorizare

TRANSCRIPT

Page 1: Gradinita Mea Memorizare

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30.09.2014

PROF. INV.PRESC.: Petrus Gabriela

GRUPA:Mijlocie TEMA ZILEI: “Gradinita mea”

DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Limba si Comunicare – DLC TIPUL DE ACTIVITATE:Predare-invatare MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare FORMA DE REALIZARE: Frontal si pe grupuri DURATA: 20-25 min. LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa

SCOPUL ACTIVITATII:

Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia si de a o reda nuanţat şi expresiv;

Intelegerea sensului cuvintelor noi si alcatuirea de propozitii cu acestea;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

;sa-si insuseasca textul poeziei ٭

sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si٭ nuantarea vocii; sa respecte sarcina trasata pe fisa de lucru in functie de explicatiile date٭anterior;

;sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi٭ ;sa se exprime corect si coerent in limba romana ٭

STRATEGII DIDACTICE :

Metode si procedee : demonstratia , conversatia , explicatia ,exercitiul ,surpriza ;

Material didactic : planşe cu scene din poezie , fise, culori.

Page 2: Gradinita Mea Memorizare

BIBLIOGRAFIE:

”Poezia „Gradinita mea ٭

,”Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar„٭

Ed. Humanitas , Bucureşti, 2005;

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de٭

copii,Bucuresti,2005.

Page 3: Gradinita Mea Memorizare

DESFASURAREA ACTIVITATII

EVENIMENTE DIDACTICE

CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

Moment organizatoric

Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următorele măsuri:

aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului

sub forma de semicerc; pregătirea materialului

didactic necesar desfasurarii activitatii ;

intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

Captarea atentiei

O voi face prin prezentarea unor ghicitori despre gradinita.

Surpriza

Conversatia Explicatia

Copiii raspundAprecierea raspunsurilorObservarea comportamentului copiilor

Anuntarea temei si precizarea obiectivelor

Astazi, noi vom invata o poezie. Poezia se numeste “Gradinita mea”.

ExplicatiaCopiii asculta

Dirijarea invatarii

Anunt copiii ca poezia noastra are patru strofe si mai intai o voi recita eu model. Recit expresiv, nuantat poezia în întregime, astfel încât sa fiu ascultata cu interes de toti copiii , fiind ajutata de imagini sugestive pentru textul poeziei.Voi explica cuvintele noi: spaima,scarbit,isprava.Recit poezia de 2-3 ori. Apoi

Demonstratia

Explicatia

Observarea comportamentului

Page 4: Gradinita Mea Memorizare

urmeaza invatarea poeziei pe strofe: voi recita prima strofa de 1-2 ori apoi voi solicita 2-3 copii sa repete; Apoi strofa a doua si in continuare urmatoarele strofe,reluand de fiecare data si pe cele anterioare .Le recit apoi poezia in intregime inca o data,apoi solicit 4, 5 copii sa repete si ei poezia cu ajutorul meu.

ExercitiulEvaluez capacitatea copiilor de a se exprima

Evaluarea activitatii

O voi realiza prin jocul “Continua tu! “

ExplicatiaExercitiul

Analiza raspunsurilor

Incheierea activitatii

Aprecieri generale asupra modului de comportare si participare al copiilor la activitate si voi imparti recompense.

Conversatia Aprecieri verbale