Download - Gradinita Mea Memorizare
PROIECT DIDACTIC
DATA: 30.09.2014
PROF. INV.PRESC.: Petrus Gabriela
GRUPA:Mijlocie TEMA ZILEI: “Gradinita mea”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul Limba si Comunicare – DLC TIPUL DE ACTIVITATE:Predare-invatare MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare FORMA DE REALIZARE: Frontal si pe grupuri DURATA: 20-25 min. LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa
SCOPUL ACTIVITATII:
Formarea deprinderii de a memora şi reproduce voluntar şi logic poezia si de a o reda nuanţat şi expresiv;
Intelegerea sensului cuvintelor noi si alcatuirea de propozitii cu acestea;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
;sa-si insuseasca textul poeziei ٭
sa recite expresiv, respectand intonatia, accentul, pauza, ritmul, tonul si٭ nuantarea vocii; sa respecte sarcina trasata pe fisa de lucru in functie de explicatiile date٭anterior;
;sa-si imbogateasca vocabularul cu cuvinte si expresii noi٭ ;sa se exprime corect si coerent in limba romana ٭
STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee : demonstratia , conversatia , explicatia ,exercitiul ,surpriza ;
Material didactic : planşe cu scene din poezie , fise, culori.
BIBLIOGRAFIE:
”Poezia „Gradinita mea ٭
,”Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar„٭
Ed. Humanitas , Bucureşti, 2005;
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de٭
copii,Bucuresti,2005.
DESFASURAREA ACTIVITATII
EVENIMENTE DIDACTICE
CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
Moment organizatoric
Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următorele măsuri:
aerisirea sălii de grupă; aranjarea mobilierului
sub forma de semicerc; pregătirea materialului
didactic necesar desfasurarii activitatii ;
intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
Captarea atentiei
O voi face prin prezentarea unor ghicitori despre gradinita.
Surpriza
Conversatia Explicatia
Copiii raspundAprecierea raspunsurilorObservarea comportamentului copiilor
Anuntarea temei si precizarea obiectivelor
Astazi, noi vom invata o poezie. Poezia se numeste “Gradinita mea”.
ExplicatiaCopiii asculta
Dirijarea invatarii
Anunt copiii ca poezia noastra are patru strofe si mai intai o voi recita eu model. Recit expresiv, nuantat poezia în întregime, astfel încât sa fiu ascultata cu interes de toti copiii , fiind ajutata de imagini sugestive pentru textul poeziei.Voi explica cuvintele noi: spaima,scarbit,isprava.Recit poezia de 2-3 ori. Apoi
Demonstratia
Explicatia
Observarea comportamentului
urmeaza invatarea poeziei pe strofe: voi recita prima strofa de 1-2 ori apoi voi solicita 2-3 copii sa repete; Apoi strofa a doua si in continuare urmatoarele strofe,reluand de fiecare data si pe cele anterioare .Le recit apoi poezia in intregime inca o data,apoi solicit 4, 5 copii sa repete si ei poezia cu ajutorul meu.
ExercitiulEvaluez capacitatea copiilor de a se exprima
Evaluarea activitatii
O voi realiza prin jocul “Continua tu! “
ExplicatiaExercitiul
Analiza raspunsurilor
Incheierea activitatii
Aprecieri generale asupra modului de comportare si participare al copiilor la activitate si voi imparti recompense.
Conversatia Aprecieri verbale