goe4 (2)
DESCRIPTION
xzTRANSCRIPT
-
PROIECT DE LECIE coala cu clasele I-VIII INEU Clasa: a VI-a Profesor :Toma Florina Data:1.IV.2011 Obiectul: Limba i literatura romn Tema: Schia Domnul Goe de I.L. Caragiale Tipul leciei: predare-consolidare de noi cunotine Scopul leciei:consolidarea deprinderilor de analiz-schi a unui text epic COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare 2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n
situaii de comunicare monologat i dialogat 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse 4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n
diferite contexte de realizare
COMPETENE SPECIFICE: 1.1. nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena
ideilor exprimate
2.1. Construirea unui discurs oral pe o tem dat 3.1. Dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date 4.1. Redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaii de comunicare concret 4.3. Redactarea unui text argumentativ
Obiective de referin: - nelegerea coninutului leciei; - identificarea mijloacelor de realizare a comicului;
- familiarizarea cu structura schiei; -trsturile schiei.
-
Obiective operaionale: elevii vor fi capabili: O1 s rspund unor ntrebri legate de coninutul leciei; O2 s identifice mijloacele de realizare a comicului n lecie; O3 s defineasc opera literar schia; O4 s descopere trsturile schiei.
Mijloace de nvmnt:
- manualul; - plan cu speciile literare; - portofoliul personal.
Metode i procedee: conversaia, vizionarea unei casete, conversaia euristic, exerciiul, explicaia. Durata: 50 minute. Bibliografie:
- Metodica predrii limbii i literaturii romne, Valeriu Marinescu, editura Fundaiei Romnia de Mine;
- Manual de Limba i Literatura Romn pentru clasa a VI a, EDITURA DIDACTIC I PEDAGOGIC.
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
1 Moment organizatoric - Salutul;
- Notarea absenelor; - Pregtirea celor necesare pentru lecie.
- Salut; - i pregtesc materialele necesare desfurrii leciei
Conversaia
2 Verificarea temei a) cantitativ Profesorul verific dac elevii i-au efectuat tema. b) calitativ Profesorul verific prin sondaj modul n care elevii i-au efectuat tema i corecteaz eventualele greeli.
Elevii prezint profesorului caietul cu
tema efectuat. Elevii citesc modul n care au efectuat tema i i corecteaz eventualele greeli.
Conversaia
3 Captarea i orientarea ateniei
Profesorul ntreab dac i mai amintesc ce oper literar au studiat n anul trecut de acelai autor.
Elevii i amintesc de opera literar Vizit... de Ion Luca Caragiale.
Conversaia
4 Anunarea subiectului Profesorul anun pe elevi c i ei astzi vor
Elevii ascult cu atenie
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
studia schia D-l Goe de I.L. Caragiale i scrie titlul la tabl.
Scriu titlul leciei pe caiete.
5 Transmiterea/asimila
rea noilor cunotine
Are loc o conversaie orientativ.
- Care sunt personajele acestei opere literare?
-Care credei c este personajul principal?De ce?
-Care este ntmplarea relatat n oper?
-Profesorul le explic elevilor c opera literar D-l Goe este povestirea unei
Personajele din aceast oper literar sunt Goe, Mam-mare, Mamia i Tanti Mia. Goe pentru c apare n fiecare moment al subiectului.
-Cltoria cu trenul la Bucureti.
Se relateaz o singur ntmplare semnificativ din viaa unor personaje.
Vizionarea
casetei
Conversaia euristic
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
O1
ntmplri din viaa celor patru personaje.
- Despre ce ntmplare este vorba?
- Aceast ntmplare este de lung durat?
O alt trstur a schiei este:aciunea se petrece ntr-un interval de timp scurt,cel mult o zi i ntr-un spaiu restrns.
Darul oferit lui Goe are efectul ateptat? De ce?
- Este vorba despre cltoria cu trenul.
- ntmplarea nu este de lung durat, ea dureaz o zi.
Darul oferit lui Goe nu are efectul ateptat. Pentru c el nu ar fi trebuit recompensat
pentru c rmsese repetent i pentru boacnele fcute, ci
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
O2
-Care sunt dimensiunile schiei?
- Care este explicaia comportamentului
tnrului Goe?
- Cum explicai interogaiile din final: Cine? Cine a tras manivela?
cele trei dame ar fi
trebuit s gseasc o modalitate de a-l
pedepsi.
Schia are dimensiuni reduse,cu o aciune simpl,linear care se desafoar pe un singur plan.
- Tnrul Goe este un rzgiat, un needucat, el nu este certat sau dojenit niciodat pentru prostiile pe care le face, cu att mai puin pedepsit.
- Cltorii bnuiau cine a tras manivela
deoarece nu cu mult timp n urm din acelai vagon i zburase
Explicaia
Conversaia euristic
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
O3
O4
-Dai exemple de cuvinte,expresii,replici
comice din aceast oper literar!
- Din ce alte surse mai
provine umorul n aceast oper?
- Ce atitudine are autorul fa de personaje?
tnrului Goe plria pe geam.
- costum de marinel. - Mamio, nu i-am spus c nu se zice marinel. - Da cum?. - Marinal. - Vezi c suntei proaste amndou?. - Hai s-i dea mamia bieelului ciucalat!. - Ce treab ai tu urtule? etc. - Umorul n aceast oper mai provine i din situaiile comice pe care Goe le creeaz.
- Autorul are fa de personaje o atitudine
comic. Autorul
Exerciiul
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
-Cum e caracterizat
personajul principal?
-Care sunt modurile de
expunere prezente n text?
ironizeaz venic modul n care cele trei dame l educ pe Goe. Personajul e caracteri-
zat direct de narator i de cele trei dame i indirect prin trsturi ce reies din
comportament,fapte,n- tmplri,limbaj,relaiile cu celelalte personajei cu mediul n care triete. Modul de expunere
preponderent n text este naraiunea(oper epic)care se mpletete cu dialogul.Descrierea apare doar n prezenta- rea vestimentaiei(vor exemplifica din textul
operei).
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
Deci, copii, naraiunea (povestirea) scurt (ai spus voi c dureaz o zi) care prezint o singur ntmplare din viaa unor personaje,n care autorul i exprim n mod indirect sentimentele i gndurile prin interme- diul aciunii i al personajelor se numete schi.
Profesorul le arat elevilor o plan scris cu definiia schiei.
Elevii scriu i ei definiia pe caiete.
2-3 elevi citesc cu voce tare definiia scris pe plan.
6 Asigurarea transferului,
obinerea performanei
O5
Are loc pe parcursul dirijrii nvrii,ntri- rea fcndu-se treptat,prin aprecieri verbale.
conversaia
-
Nr.
crt.
Secvenele Leciei Ob. operaionale
CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor
0 1 2 3 4 5
7 Evaluarea final Face aprecieri privind participarea elevilor la lecie. Acord note.
Elevii ascult cu atenie aprecierile profesorului.
8 Intensificarea
reteniei i asigurarea transferului
Prezint tema pentru acas:ntr-o compunere de o pagin elevii s demonstreze c opera literar D-l Goe... este o schi.
Noteaz tema pentru acas, ascult explicaiile i, eventual cer explicaii suplimentare.
Explicaia