fumatul un joc serios

8
Proiect didactic CSEI Tileagd Data: 12 01.2011 Clasa: a-VIIa A, DMM ŞI DMU Propunător: prof. psihoped . Tocuţ Maria Dorina Disciplina : Consiliere şi orientare vocaţională Tema activităţii: Fumatul, un joc periculos! Obiectiv cadru: Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata sănătos Obiective de referinţă: Să evalueze impactul unei vieţi vicioase asupra sănătăţii Obiectiv fundamental: Formarea deprinderilor de a evita comportamentele nesănătoase- a fumatului. Obiective operaţionale: Cognitive O1.Să enumere componentele toxice pentru organism ale ţigării. O2.Să enunţe componenta care produce dependenţă O3.Să enumere bolile ce pot fi provocate de fumat şi organele afectate. O4.Să enumere schimbări de ordin estetic ce se produc la fumători. Motorii: O5 Să decupeze şi să lipească imagini sugestive pentru a ceea un poster .

Upload: lilianaoana3400

Post on 04-Jul-2015

241 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Fumatul Un Joc Serios

Proiect didactic

CSEI TileagdData: 12 01.2011Clasa: a-VIIa A, DMM ŞI DMU Propunător: prof. psihoped . Tocuţ Maria DorinaDisciplina : Consiliere şi orientare vocaţională Tema activităţii: Fumatul, un joc periculos!Obiectiv cadru: Exersarea abilitatilor de management al unui stil de viata sănătosObiective de referinţă:Să evalueze impactul unei vieți vicioase asupra sănătății Obiectiv fundamental: Formarea deprinderilor de a evita comportamentele nesănătoase- a fumatului. Obiective operaţionale:CognitiveO1.Să enumere componentele toxice pentru organism ale țigării.O2.Să enunțe componenta care produce dependențăO3.Să enumere bolile ce pot fi provocate de fumat şi organele afectate.O4.Să enumere schimbări de ordin estetic ce se produc la fumători.Motorii:O5 Să decupeze și să lipească imagini sugestive pentru a ceea un poster .

Afective: O6. Să se implice motivat în activitateO7. Să prezinte pe grupe cu argumente proprii posterul cu tema: Fumatul , un joc periculos!

Strategii didactice: a)Metode şi procedee didactice:

conversaţia, observaţia, aplicaţia practică, demonstraţia jocul didactic

Page 2: Fumatul Un Joc Serios

b)Resurse materiale : instrumente concrete diverse, imagini, fişa de lucru, foarfece, lipici . Un desctop, un videoproiector, CD AEL Locul de desfăşurare: Sala de clasă Bibliografie:

***, CURRICULUM pentru şcolarizarea elevilor/ tinerilor cu deficienţe grave, profunde sau asociate prin ALTERNATIVA EDUCAŢIONALĂ DE PEDAGOGIE CURATIVĂ, MECT-CNCEIP, http://advancedelearning.com/

Desfăşurarea activităţii

Etapele

activităţii

Obiective

Activitatea educatorului Activitatea

elevilor

Moment organizatoric

Captarea atenţiei

O4

Se va pregăti clasa şi elevii pentru ora.

Vă rog să –mi daţi voie sa vă citesc o scrisoare pe care un băiat de vârsta voastră a ţinut să o publice:…… O să citesc scrisoarea lui Valentin

Discuţii pe marginea poveştii,exp:

Ce cumpăra Valentin pe banii de fructe?

Cum s-a schimbat Valentin?

Ce i-a atras lui Valentin boală ce l-a chinuit?

De la ce vârstă fuma?

Ce credeţi că ar fi trebuit să facă Valentin ?

Tu ce ai face să fii în locul lui?

Descrie gestul responsabil a lui

Elevii se vor pregătii de activitate.

…Ţigări

….Fumatul

..de la 12 ani

I s-au îngălbenit dinţii, mirosea urât…..

Elevii răspund pe rând

Valentin s-a lăsat definitiv de ţigări.

Page 3: Fumatul Un Joc Serios

Anunţarea temei

Conţinutul învăţării

O1

O2

O3

Valentin?

Dă un final poveştii!

Astăzi vom vorbi după cum aţi văzut despre ţigăril , efectele nocive ale fumatului asupra organismului şi implicaţiile ce decurg din acest obicei.

Tema se va numi: Fumatul, un joc periculos!

Toţi am văzut ţigări şi fumători. ţigările sunt făcute din frunzele unei

plante numite tutun.

Aceste frunze uscate şi tocate fac conţinutul ţigărilor.

Ca la orice ardere ,aprinderea ţigării se degajă un fum pe care fumătorii îl inhalează!

Ce conţine acest fum ?

Vom analiza un filtru de ţigară fumat şi un filtu nefumat. Ce observaţi?

Oare filtru poate purifica fumul astfel încât să nu fie dăunător?

Pe lângă substanţele ce râmân în filtru fumul mai conţine substanţe solide numite gudroane.

Un alt filtru pentru substanţele solide numite gudrane sunt plămânii fumătorului.

Anexa flash

Se va discuta despre ce au observat.

S-a făcut bine , început să facă sport…….

….filtrul de ţigară nefumată este alb.

Filtrul folosit este galben, urât mirositor, ceea ce înseamnă că fumul are particule ce rămân şi

în filtru.

Nu , filtrul reţine doar o parte din particulele periculoase.

Elevii vizionează flash ul ce prezintă modul în care plămânii funcţionează şi reţin aceste substanţe nocive, ei se transformă din plămâni curaţi şi sănătoşi în plămâni îmbâcsiţi şi apoi se îmbolnăvesc.

Page 4: Fumatul Un Joc Serios

Fixarea cunoştinţelor

Evaluarea activităţii

O3

O5

O6

O7

Pe lângă substanţele solide fumul mai conţine nicotina care este acea substanţă periculoasă ce provoacă dependenţa. O altă substanţă şi mai periculoasă este monoxidul de carbon , substanţă ce se combină cu hemoglobina din sânge şi astfel este transportat în fiecare celulă .

Oare numai plămânii sunt afectaţi de fumat? Mai cunoaşteţi alte organe care suferă din cauza fumului şi a nicotinei .

Activitatea 2.

Vă propun un exerciţiu. Clasa va fi împărţită în două grupe.

Fiecare grupă va primi materiale, imagini tematice, foarfece, un carton , marcher pentru scris, lipici.

Sarcina de lucru va fi: Cu ajutorul materialelor primite , întocmiţi un poster ce va avea ca temă: Fumatul, un joc periculos!

Împreună vom sumariza câteva motive pentru care nu merită să fumăm!

Creierul cu sistemul nervos este cel maiafectat de lipsa de oxigen, astfel memoria, gândirea sunt mult încetinite.

Inima şi vasele de sânge sunt afectate de fumat.

Ficatul, pancreasul….

Elevii cu ajutorul materialelor primite vor întocmi câte un poster , vor scrie sloganuri antifumat sau ce vor crede ei şi liderul de grup îl va prezenta în faţa clasei.

Page 5: Fumatul Un Joc Serios

Se vor completa diplomele pentru cele două echipe, precizându-se ca ambele echipe au câştigat un pas important în cunoaşterea efectelor nocive ale tutunului.

Anexa flesh

Poveste lui Valentin

Sunt Valentin am 14 ani, şi am avut norocul să vă pot povesti azi ce tare am fost când am pus prima dată ţigara în gură! Am vrut să le arăt prietenilor că sunt pe cale de a deveni bărbat( asta am crezut că o să ma facă barbat). Aveam un prieten care mi-a întins o dat o ţigară zicând : IA ŞI TU!, şi

Page 6: Fumatul Un Joc Serios

nu l-am putut refuza . Apoi încet banii pe care-i primeam pentru dulciuri şi fructe îi dădeam pe ţigări. Primul pachet l-am cumpărat pe 2 kg de banane, ei şi! Nu mai mănânc banane!

Colegul meu de bancă deşi mi-a spus de câteva ori: ptiu…! ce urât miroşi, ce se întâmplă cu tine, mai,mai să mă dea de gol, într-o zi mi-a zis în faţă , tu fumezi, ţi s-au îngălbenit dinţii, degetele şi tuşeşti tot mai rău, nu mai poţi alerga, nu mai ai poftă de joacă . Aşa era!

Şi mai rău , m-am îmbolnăvit, plămânii mei refuzau să ma mai suporte, astfel doctorul îi spuse mamei totul!

Abia atunci am făcut primul gest responsabil, am spus mamei ce făceam cu banii pe care ea îi muncea din greu.

Mama m-a îndemnat să fiu responsabil până la capăt să dau o adevărată dovadă de resonsabilitate şi voinţă pentru sănătatea mea ce era pe cale să o pierd definitiv!