ferma de vaci
DESCRIPTION
consumul de apa la 150 capete de bovineTRANSCRIPT
UNIVERSITATEA DE TIINE AGRICOLE I MEDICINVETERINAR CLUJ-NAPOCAFACULTATEA DE AGRICULTUR
Instalatia de alimentarea cu apa a unei ferme de 300 vaci
Petra Razvan EMAIA III Instalatia pentru alimentarea cu apa a unei ferme de 300 vaci
Pentru o buna functionare a unei ferme zootehnice trebuie sa se aiba in vedere apa necesara pentru : adapatul animalelor , curatirea animalelor si adaposturilor, pregatirea hraei, nevoilor gospodaresti de igiena si confort pentru personal si stingerea incendilor.
In general sistemul de alimenatre a unei ferme e alcatuit din : -instalati pentru captarea apei -statie pentru tratarea apei -transportul-popmarea -inmagazionarea si distributia apei
Necesarul de apa
Necesarul de apa se stabileste in funtie de :-numarul de animale-normele de consum in 24 h -cantitatea de apa stabilita prin norme-alti consumatori-rezerva in caz de defectiuni
Consumatori : vaci , n= 300 Personal , n= 8Consum specific : q (l) = 120 Consum mediu : Qmed/zi = 36000
Qmediu=(qspecific x nr.animale) + (qspecific x nr.angajati)=120x300 + 55 x 8=36000 + 440=36440 l/zi=36,44 m3 /zi
Qmax = Qmediu x k =36,44 x 1,3=47,37 m3 /zi
k-coeficent de siguranta ; k=1,3
Qmax/h== 1,97 m3 /h
Qmax/s== 0,00054 m3 / s
Qpompa= ==3,38 m3 /h
Dimensionarea conductei (D)
D=
V=1 m/s
D= = = =0.014 m
Conducta va fi din plastic cu rugozitatea de 0,015 cu lungimea de 800 m
Pierderi de presiune (hp)Hpliniar= x x =0,015 x x =0,015 x 57142,85 x 0,05 = 42,85 mg=9,8Hplocal= 10% X hp liniar = 10 % x 42,85 = 4,28 m
= 42,85 + 4,28 = 47,13 m
Volumul bazinului (Vn)
Vfl-volumul fluctuant= 0,5 Vi-volumul de incendiuVr-volumul de rezervaVn = 0,5 x Qmax/zi = 0,5 x 47,37 = 23,68 m3Vi=5 l/s X 1h= 18.000 l=18 m3Vr=0,02 X(Vn+ Vi)= 0,02 X (23,68 +18) = 0,02 x 41,68 = 0,83 m3V total = Vn + Vi + Vr = 23,68 + 18 + 0.83 = 42,51 m3
Instalati pentru ridicarea apei
HR=Pn + hpliniar + hplocal + 1 = 5 +42,85 + 4,28 + 1 = 53,13 m HR inaltimea rezervorului Pn presiunea nominalal inaltimea geodezica
Hp = Haspirare+HR= 7 + 53,13 = 60,13
Hp - inaltimea de pompare Haspirare = 7 m
Puterea motorului care actioneaza pompa (Pm)
Pm= x K = x 1,5 = x1,5 = 3,59x 1,5= 5,38 KW
Qp debitul pompei Hr inaltimea rezervorului p - Randamentul pompeiK coeficent de siguranta (=1,5)