factor comun

4

Click here to load reader

Upload: silvia-turcan

Post on 26-Oct-2015

38 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Factor Comun

PROIECT DIDACTIC

Data: _____________Clasa: a Va A,BDisciplina: MatematicăNr.lecției: 10.10Unitatea de invăţare: Numere naturale. Recapitulare și completăriSubiectul: Factorul comun. Tehnica de calcul la înmulţireTipul lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţeDurata: 4 5 minuteIndicatorii competenţelor specifice şi subcompetenţelor selectate din curriculumSubcompetențe :1.1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr natural în contexte variate.1.2. Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale.1.5. Estimarea rezultatelor unor calcule cu numere naturale.1.6. Completarea succesiunii de numere asociate după reguli identificate prin observare şi/sau indicate.1.7. Descrierea activităţilor, precizarea metodelor şi/sau a operaţiilor utilizate în rezolvarea unei probleme.1.8. Transpunerea unei situaţii reale şi/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute utilizînd mulţimi, operaţii cu mulţimi, ecuaţii, organizarea datelor şi interpretarea rezultatului.1.9. Comunicarea în cadrul activităţilor de învăţare în grup

Obiective operaționale:La sfarşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1) să cunoască proprietatea înmulţirii: a·(b+c)=a·b+a·c; a·b+a·c= a·(b+c);;

Strategia didactică:a) Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exercitiul;b) Forme de organizare: frontal; pe grupe.c) Resurse materiale: fişă de lucru, fişă de sistematizare.d) Metode de evaluare: analiza răspunsurilor date.Anexe:

Fişă de lucru Fişă de sistematizare

Desfăşurarea lecţiei

Page 2: Factor Comun

Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didactice

1. Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei (curăţenie, lumină, ţinută…). Verificarea prezentei elevilor.

Conversaţie

2. Captarea atenţiei

Verificarea frontală a temei, calitativ şi cantitativ (prin sondaj).

Conversaţie

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Ne propunem să discutăm despre Factor comunFactor comun

Conversaţie

4. Reactualizarea cunoştinţelor Folosind proprietăţile înmulţirii calculaţi cât mai simplu:

a) 25· 897·4;b) 8·9037·125;c) 23·81+77·81;d) 672·47+672·53;e) 829·153 – 829 ·53;f) 93·67+93·89 – 93·56;g) 1998+1998·1999 – 2000·1997;h) 37·41+41·13 – 41·50.

Conversaţie

5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării

3·750+3·215=28953·750+3·215=2895 Observam că factorul 3 apare în fiecare produs al Observam că factorul 3 apare în fiecare produs al sumei. Spunem că el este sumei. Spunem că el este factor comunfactor comun al produselor al produselor 3·750 şi 3·215. Putem scrie: 3·750 şi 3·215. Putem scrie:

3·750+3·215=3· (750 + 215),3·750+3·215=3· (750 + 215),egalitate permisă de distributivitatea înmulţirii faţă deegalitate permisă de distributivitatea înmulţirii faţă de adunare.adunare. În general: În general: a·b+a·c= a·(b+c), unde a, b, c sunt numere naturale şi spunem că am scos factorul comun a în produs cu suma celorlalţi factori ai produselor a·b şi a·c.

ConversaţieExplicaţie

6. Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului

Exerciţii:Exerciţii:1.1. Se ştie că x+y=23 si z=15. Calculaţi xz+yz.Se ştie că x+y=23 si z=15. Calculaţi xz+yz.2.2. Se ştie că x – y =12 si z=10. Calculaţi xz – yz. Se ştie că x – y =12 si z=10. Calculaţi xz – yz. 3.3. Dacă x+y=8 si y+2z=35, să se calculeze:Dacă x+y=8 si y+2z=35, să se calculeze:

a)a) 5x+13y+16z;5x+13y+16z;b)b) 3x+8y+10z;3x+8y+10z;c)c) 7x+10y+6z;7x+10y+6z;d)d) 4(2z+y)+3x+3y.4(2z+y)+3x+3y.

ConversaţieExplicaţie

7. Asigurarea feed – back-ului

Calculaţi, scoţînd factorul comun:a) 7·5 – 7·3;b) 2·3+3·8 – 3;c) 15+15·7;d) 7·9 – 7;e) 143 ·81+143·11+143·7 +143.

Munca independenta

Page 3: Factor Comun

8. Evaluare Profesorul rezolvă la tablă exerciţiile dificile.Aprecierea elevilor care s-au remarcat la lecţie ( +, – ; eventual finalizare cu notă în catalog).

ConversaţieExplicaţie

9. Tema pentru acasă

Manual exerciţiile 1, 2 pagina 33

Conversaţie