Download - Factor Comun
PROIECT DIDACTIC
Data: _____________Clasa: a Va A,BDisciplina: MatematicăNr.lecției: 10.10Unitatea de invăţare: Numere naturale. Recapitulare și completăriSubiectul: Factorul comun. Tehnica de calcul la înmulţireTipul lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţeDurata: 4 5 minuteIndicatorii competenţelor specifice şi subcompetenţelor selectate din curriculumSubcompetențe :1.1. Identificarea caracteristicilor numerelor naturale şi a formei de scriere a unui număr natural în contexte variate.1.2. Aplicarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale.1.5. Estimarea rezultatelor unor calcule cu numere naturale.1.6. Completarea succesiunii de numere asociate după reguli identificate prin observare şi/sau indicate.1.7. Descrierea activităţilor, precizarea metodelor şi/sau a operaţiilor utilizate în rezolvarea unei probleme.1.8. Transpunerea unei situaţii reale şi/sau modelate în limbaj matematic, rezolvarea problemei obţinute utilizînd mulţimi, operaţii cu mulţimi, ecuaţii, organizarea datelor şi interpretarea rezultatului.1.9. Comunicarea în cadrul activităţilor de învăţare în grup
Obiective operaționale:La sfarşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1) să cunoască proprietatea înmulţirii: a·(b+c)=a·b+a·c; a·b+a·c= a·(b+c);;
Strategia didactică:a) Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exercitiul;b) Forme de organizare: frontal; pe grupe.c) Resurse materiale: fişă de lucru, fişă de sistematizare.d) Metode de evaluare: analiza răspunsurilor date.Anexe:
Fişă de lucru Fişă de sistematizare
Desfăşurarea lecţiei
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Strategii didactice
1. Moment organizatoric
Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea lecţiei (curăţenie, lumină, ţinută…). Verificarea prezentei elevilor.
Conversaţie
2. Captarea atenţiei
Verificarea frontală a temei, calitativ şi cantitativ (prin sondaj).
Conversaţie
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Ne propunem să discutăm despre Factor comunFactor comun
Conversaţie
4. Reactualizarea cunoştinţelor Folosind proprietăţile înmulţirii calculaţi cât mai simplu:
a) 25· 897·4;b) 8·9037·125;c) 23·81+77·81;d) 672·47+672·53;e) 829·153 – 829 ·53;f) 93·67+93·89 – 93·56;g) 1998+1998·1999 – 2000·1997;h) 37·41+41·13 – 41·50.
Conversaţie
5. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
3·750+3·215=28953·750+3·215=2895 Observam că factorul 3 apare în fiecare produs al Observam că factorul 3 apare în fiecare produs al sumei. Spunem că el este sumei. Spunem că el este factor comunfactor comun al produselor al produselor 3·750 şi 3·215. Putem scrie: 3·750 şi 3·215. Putem scrie:
3·750+3·215=3· (750 + 215),3·750+3·215=3· (750 + 215),egalitate permisă de distributivitatea înmulţirii faţă deegalitate permisă de distributivitatea înmulţirii faţă de adunare.adunare. În general: În general: a·b+a·c= a·(b+c), unde a, b, c sunt numere naturale şi spunem că am scos factorul comun a în produs cu suma celorlalţi factori ai produselor a·b şi a·c.
ConversaţieExplicaţie
6. Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului
Exerciţii:Exerciţii:1.1. Se ştie că x+y=23 si z=15. Calculaţi xz+yz.Se ştie că x+y=23 si z=15. Calculaţi xz+yz.2.2. Se ştie că x – y =12 si z=10. Calculaţi xz – yz. Se ştie că x – y =12 si z=10. Calculaţi xz – yz. 3.3. Dacă x+y=8 si y+2z=35, să se calculeze:Dacă x+y=8 si y+2z=35, să se calculeze:
a)a) 5x+13y+16z;5x+13y+16z;b)b) 3x+8y+10z;3x+8y+10z;c)c) 7x+10y+6z;7x+10y+6z;d)d) 4(2z+y)+3x+3y.4(2z+y)+3x+3y.
ConversaţieExplicaţie
7. Asigurarea feed – back-ului
Calculaţi, scoţînd factorul comun:a) 7·5 – 7·3;b) 2·3+3·8 – 3;c) 15+15·7;d) 7·9 – 7;e) 143 ·81+143·11+143·7 +143.
Munca independenta
8. Evaluare Profesorul rezolvă la tablă exerciţiile dificile.Aprecierea elevilor care s-au remarcat la lecţie ( +, – ; eventual finalizare cu notă în catalog).
ConversaţieExplicaţie
9. Tema pentru acasă
Manual exerciţiile 1, 2 pagina 33
Conversaţie