ed.tehn factorii de confort in bucatarie si aranjarea mesei

6
PROIECT DIDACTIC Obiectul: Educatie tehnologica Clasa: a V-a Tema: Tehnologii de preparare a hranei Subiectul(lectia): Factorii de confort in bucatarie si aranjarea mesei Profesor: Matei Niculina Scoala cu clasele I-VIII Vâlcănești-Prahova Tipul lecției: Mixt Timp acordat: 5o minute Scopul lecției: Cunoașterea de către elevi a modului de aranjare a mesei si a factorilor de confort in bucătărie Obiective operationale La sfârșitul orei elevii trebuie: O1-sa enumere activitățile ce au loc in bucătărie O2-sa cunoască modul de dispunere a mobilierului in bucătărie O3-sa prezinte importanta factorilor de mediu in bucătărie O4-sa aranjeze masa O5-sa utilizeze corect cuțitul si furculița O6-sa indice ce elemente decorative se folosesc la masa festiva Material didactic

Upload: victor-musteata

Post on 20-Jan-2016

316 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: Ed.tehn Factorii de Confort in Bucatarie Si Aranjarea Mesei

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Educatie tehnologicaClasa: a V-aTema: Tehnologii de preparare a hraneiSubiectul(lectia): Factorii de confort in bucatarie si aranjarea meseiProfesor: Matei NiculinaScoala cu clasele I-VIII Vâlcănești-PrahovaTipul lecției: MixtTimp acordat: 5o minuteScopul lecției: Cunoașterea de către elevi a modului de aranjare a mesei si a factorilor de confort in bucătărie

Obiective operationale

La sfârșitul orei elevii trebuie:

O1-sa enumere activitățile ce au loc in bucătărieO2-sa cunoască modul de dispunere a mobilierului in bucătărieO3-sa prezinte importanta factorilor de mediu in bucătărieO4-sa aranjeze masaO5-sa utilizeze corect cuțitul si furculițaO6-sa indice ce elemente decorative se folosesc la masa festiva

Material didactic

Imagini din manual si revisteTacâmuri si farfurii de unică folosință

Metode didactice utilizate

Expunerea Conversația Observarea dirijata

Page 2: Ed.tehn Factorii de Confort in Bucatarie Si Aranjarea Mesei

Demonstrația Problematizarea

Tipuri de activitate

Frontala Independenta

Desfășurarea in timp a lecției

Momentul organizatoric---------------------------------------------------------- 2’Verificarea cunoștințelor dobândite in lecția anterioara ----------------- 18’Anunțarea temei noi si a obiectivelor operaționale ------------------------ 3’Dobândirea de noi cunoștințe(realizarea obiectivelor O1-O6)----------- 20’Consolidarea cunoștințelor dobândite ---------------------------------------- 5’Concluzii finale . Tema pentru acasă-------------------------------------------- 2’

Page 3: Ed.tehn Factorii de Confort in Bucatarie Si Aranjarea Mesei

Etapele lectiei Activitatea desfasurata Timpacordat

Metode Materiale didacticede profesor de elevi

1 2 3 4 5 6

I. Momentul organizatoric

Verifică prezența și notează absențeleVerifică dacă tabla este curată și este cretă la tablă

Pregătesc caietele, creioanele si asculta indicatiile profesorului.

2’ Conversațiaintroductivă

II. Verificarea cunostintelor dobandite in lecția anterioară

Adresează întrebări elevilor referitoare la lecția din ora trecută: Bucataria si dotarea acesteia.

Ascultă și răspund la întrebările adresate de către profesor

20’ ConversațiaExercițiulExpunereaProblematizarea

Imagini din manuale si reviste

III. Anunțarea temei noi și scrierea ei pe tablă. Anunțarea obiectivelor operaționale.

Anunță lecția nouă „Factori de confort in bucatarie si aranjarea mesei”, notează titlul lecției pe tablă. Enumeră obiectivele operaționale propuse.

Își notează în caiete titlul lecției scris pe tablă și sunt atenți la expunerea profesorului.

3’

Expunerea

IV. Dobândirea de noi cunoștințe (realizarea obiectivelor O1-O6)

Enumera activitatile ce au loc in bucatarie facand apel la cunostintele elevilor. Prezinta modul de dispunere a mobilierului in bucatarie, stabileste impreuna cu elevii importanta factorilor de mediu in bucatarie. Executa aranjarea mesei solicitand elevilor sa aranjeze si ei masa utilizand farfuriile si tacamurile de unica folosinta. Arata utilizarea corecta a cutitului si furculitei facand apel la elevi sa repete si ei exercitiul. Enumera elementele decorative

Urmăresc cu atenție expunerea profesorului, materialul prezentat de acesta si operatiile executate de el. La solicitarea profesorului executa si ei operatiile de aranjare a mesei si utilizarea corecta a cutitului si furculitei. Ascultă explicațiile profesorului și notează în caiete. Participa la dialogul condus de profesor si adreseaza unele intrebari.

20’

Expunerea

Conversația

Demonstra tia

Exercitiul

Imagini din reviste, carti.

Farfurii, tacamuri si pahare de unica folosință.

Page 4: Ed.tehn Factorii de Confort in Bucatarie Si Aranjarea Mesei

1 2 3 4 5 6folosite la masa festiva. Problematiza

rea V. Consolidarea cunoștințelor dobândite.

Solicită elevilor să enumere activitățile ce au loc in bucatarie, sa indice mobilierul din bucătărie, sa enumere factorii de mediu din bucătărie, să aranjeze masa.

Răspund la întrebări și sunt atenți la completările făcute de profesor sau colegi.

5’ Conversația

Demonstra-ția

Caiet de note

Farfurii si tacâmuri de unica folosința

VI. Concluzii finale. Tema pentru acasă

Face aprecieri privind corectitudinea răspunsurilor date de elevi, noteaza elevii. Anunta tema pentru acasă : lectia Factorii de confort în bucătărie și aranjarea mesei.

Sunt atenți la concluziile profesorului. Notează tema pentru acasă.

2’Expunerea