Download - Document2
PROIECT DIDACTIC
Data: 22.10.2013Unitatea şcolară:Scoala cu clasele I-VIII GottlobProfesor: Bledea Adelina Rebeca Clasa: a VII -aAria curriculară: Om şi SocietateDisciplina: Cultură CivicăTema lecției: Omul – fiinţă socială: Grupurile sociale, caracteristici, tipuriTipul lecţiei: Dobândire de cunoștințe
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte2.1. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al comunităţii2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum şi a relaţiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul grupurilor 3.1. Manifestarea interesului faţă de problemele grupurilor de apartenenţă şi faţă de problemele comunităţii
Obiective operationale:
Q1: Să definească grupul social
Q2: Să definească din perspectivă proprie conceptul de “normă”
Q3:Să prezinte tipurile de norme ale grupului.
Q4: Se solicita organizarea unui brainstorming cu tema „influenta multimii asupra individului”.
Strategia didactică:
Metode didactice: - conversaţia, explicaţia, expunerea, brainstormingMijloace: Catalogul, fișe de lucru, manualul, tabla.
Modul de organizare: Frontal și individual. Tipul de sarcină: Intelgibil, operațional, operatoric. Strategia de evaluare: Apreciere verbală, evaluare orală.
1
Secventele lecţiei Timp Ob.operationale
Conținutul învățarii Strategii didactice Mod de org. al clasei
Timpul de
sarcina
Strategia de evaluareMetode didactice
Mijloace didactice
1.Moment organizatoric/
2 min Se asigur climatul necesar desfăşurării orei, notează absenţii
-conversatia -catalogul -frontal
2.Reactualizarea cunoştiinţelor
8 min Sunt reactualizate noțiuni precum: evoluția culturii civive, scopul culturii civice, nevoie de cultură civică, unicitatea persoanei, persoana, personalitatea, demnitate.
-conversatia-explicatia
- caietul -frontalindividual
-inteligibil -aprecierea verbală
3. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale
2 min Se anunta titlul lectiei: „Grupurile sociale” - expunere -tabla
-manualul-frontal -evaluare orală
4. Dirijarea invatarii
5
O1
1.Se solicită elevilor să enunțe primele cuvinte cu care asociaza notiunea de grupuri sociale2.Elevii ofera mai apoi definiția acestuia
- brainstorming - conversația
-tabla-manualul
-frontalIndividual
-operatorie -evaluare scrisă
5.prezentarea noului continut
30 min
Grupul social este un ansamblu de persoane caracterizat printr-o anumită structură și o cultură proprie. Nu orice adunare de persoane formeasă un grup social. Grupurile sociale pot fi împărțite in:-grupuri sociale mici (care numără între 2 și 40 persoane) și-grupuri sociale mari (care numără mai mult de 40 de membrii) .Rolul social constă în atribuțiile pe care o persoană le are în funcție de locul pe care îl ocupă în cadrul unui grup. El este un ansamblu de comportamente pe care ceilalți îl așteaptă de la o persoană.
-expunerea- explicația
-tabla-caietul-manualul
-frontal -inteligibilă -aprecierea verbală
2
Prin intereacțiunile care au loc în cadrul grupului, oamenii își schimbă în mod pozitiv sau negativ imaginea de sine, atitudinile, sentimentele și uneori chiar randamentul intelectual și profesional.
Normele pot fi:-formale (menționate în documente, regulamente de funcționare, coduri de conduită)-informale (nescrise, păstrate prin tradiție)
Deseori comportamentul individului într-o colectivitate diferă foarte mult de purtarea sa obișnuită. Sub influența mulțimii oamenii pot intra într-un fel de automatism și pot avea comportamente devastatoare (ex: mișcările de stradă din perioada imediat următoare anului 1989).
3
6. Asigurarea transferului si a retentiei
7. Conexiunea inversă
O2
O3
2 min O4
Se solicită elevilor să enunțe prin cuvintele lor termenul de „norma”
Se solicită elevului să dea câteva exemple de norme pe baza informațiilor primite din partea profesorlui.
Se solicită organizarea unui brainstorming cu tema “influenta multimii asupra indivizilor”.
-exerciţiul-explicația-conversația
-brainstorming
-tabla
-caietul-tabla
-frontalIndividual
-frontalIndividual
-operatorie
-operatorie
-apreciere verbală
-apreciere verbală
4
8.Încheierea activității
2 min Se explică tema pentru acasă și se sugerează modalități de continuare a învățării acasă.
-explicația -tabla -manualul
-frontal
5
6
7