document2

8
PROIECT DIDACTIC Data: 22.10.2013 Unitatea şcolară:Scoala cu clasele I-VIII Gottlob Profesor: Bledea Adelina Rebeca Clasa: a VII -a Aria curriculară: Om şi Societate Disciplina: Cultură Civică Tema lecției: Omul – fiinţă socială: Grupurile sociale, caracteristici, tipuri Tipul lecției: Dobândire de cunoştințe Competențe specifice: 1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conținut civic în diferite contexte 2.1. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al comunității 2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum şi a relațiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul grupurilor 3.1. Manifestarea interesului față de problemele grupurilor de apartenență şi față de problemele comunității Obiective operationale: Q1: Să definească grupul social Q2: Să definească din perspectivă proprie conceptul de “normă” Q3:Să prezinte tipurile de norme ale grupului. Q4: Se solicita organizarea unui brainstorming cu tema „influenta multimii asupra individului”. Strategia didactică: Metode didactice: - conversația, explicația, expunerea, brainstorming Mijloace: Catalogul, fişe de lucru, manualul, tabla. Modul de organizare: Frontal şi individual. Tipul de sarcină: Intelgibil, operațional, operatoric. Strategia de evaluare: Apreciere verbală, evaluare orală. 1

Upload: alexandra-bledea

Post on 19-Dec-2015

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

e

TRANSCRIPT

Page 1: Document2

PROIECT DIDACTIC

Data: 22.10.2013Unitatea şcolară:Scoala cu clasele I-VIII GottlobProfesor: Bledea Adelina Rebeca Clasa: a VII -aAria curriculară: Om şi SocietateDisciplina: Cultură CivicăTema lecției: Omul – fiinţă socială: Grupurile sociale, caracteristici, tipuriTipul lecţiei: Dobândire de cunoștințe

Competențe specifice:

1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte2.1. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al comunităţii2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum şi a relaţiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul grupurilor 3.1. Manifestarea interesului faţă de problemele grupurilor de apartenenţă şi faţă de problemele comunităţii

Obiective operationale:

Q1: Să definească grupul social

Q2: Să definească din perspectivă proprie conceptul de “normă”

Q3:Să prezinte tipurile de norme ale grupului.

Q4: Se solicita organizarea unui brainstorming cu tema „influenta multimii asupra individului”.

Strategia didactică:

Metode didactice: - conversaţia, explicaţia, expunerea, brainstormingMijloace: Catalogul, fișe de lucru, manualul, tabla.

Modul de organizare: Frontal și individual. Tipul de sarcină: Intelgibil, operațional, operatoric. Strategia de evaluare: Apreciere verbală, evaluare orală.

1

Page 2: Document2

Secventele lecţiei Timp Ob.operationale

Conținutul învățarii Strategii didactice Mod de org. al clasei

Timpul de

sarcina

Strategia de evaluareMetode didactice

Mijloace didactice

1.Moment organizatoric/

2 min Se asigur climatul necesar desfăşurării orei, notează absenţii

-conversatia -catalogul -frontal

2.Reactualizarea cunoştiinţelor

8 min Sunt reactualizate noțiuni precum: evoluția culturii civive, scopul culturii civice, nevoie de cultură civică, unicitatea persoanei, persoana, personalitatea, demnitate.

-conversatia-explicatia

- caietul -frontalindividual

-inteligibil -aprecierea verbală

3. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

2 min Se anunta titlul lectiei: „Grupurile sociale” - expunere -tabla

-manualul-frontal -evaluare orală

4. Dirijarea invatarii

5

O1

1.Se solicită elevilor să enunțe primele cuvinte cu care asociaza notiunea de grupuri sociale2.Elevii ofera mai apoi definiția acestuia

- brainstorming - conversația

-tabla-manualul

-frontalIndividual

-operatorie -evaluare scrisă

5.prezentarea noului continut

30 min

Grupul social este un ansamblu de persoane caracterizat printr-o anumită structură și o cultură proprie. Nu orice adunare de persoane formeasă un grup social. Grupurile sociale pot fi împărțite in:-grupuri sociale mici (care numără între 2 și 40 persoane) și-grupuri sociale mari (care numără mai mult de 40 de membrii) .Rolul social constă în atribuțiile pe care o persoană le are în funcție de locul pe care îl ocupă în cadrul unui grup. El este un ansamblu de comportamente pe care ceilalți îl așteaptă de la o persoană.

-expunerea- explicația

-tabla-caietul-manualul

-frontal -inteligibilă -aprecierea verbală

2

Page 3: Document2

Prin intereacțiunile care au loc în cadrul grupului, oamenii își schimbă în mod pozitiv sau negativ imaginea de sine, atitudinile, sentimentele și uneori chiar randamentul intelectual și profesional.

Normele pot fi:-formale (menționate în documente, regulamente de funcționare, coduri de conduită)-informale (nescrise, păstrate prin tradiție)

Deseori comportamentul individului într-o colectivitate diferă foarte mult de purtarea sa obișnuită. Sub influența mulțimii oamenii pot intra într-un fel de automatism și pot avea comportamente devastatoare (ex: mișcările de stradă din perioada imediat următoare anului 1989).

3

Page 4: Document2

6. Asigurarea transferului si a retentiei

7. Conexiunea inversă

O2

O3

2 min O4

Se solicită elevilor să enunțe prin cuvintele lor termenul de „norma”

Se solicită elevului să dea câteva exemple de norme pe baza informațiilor primite din partea profesorlui.

Se solicită organizarea unui brainstorming cu tema “influenta multimii asupra indivizilor”.

-exerciţiul-explicația-conversația

-brainstorming

-tabla

-caietul-tabla

-frontalIndividual

-frontalIndividual

-operatorie

-operatorie

-apreciere verbală

-apreciere verbală

4

Page 5: Document2

8.Încheierea activității

2 min Se explică tema pentru acasă și se sugerează modalități de continuare a învățării acasă.

-explicația -tabla -manualul

-frontal

5

Page 6: Document2

6

Page 7: Document2

7