Download - 100 Proiect de Lectie
PROIECT DE LECŢIE
Clasa : a VI a Data : 27 . 03 . 2012Disciplina : BiologieUnitatea Scolara : Sc. cu clasele I-VIII, Scurtesti, Vadu PasiiUnitatea de învăţare: Clasificarea animalelor vertebrateTema lectiei : Grupe de pasari Tipul lectiei : mixtaScopul lecţiei: recunoasterea caracterelor diferitelor specii de păsări pentru încadrarea lor în grupe sistematice
Competenţe specifice :1.1.Identificarea unor grupe de specii de animale1.2. Stabilirea relatiei între factorii de mediu si diversitatea animalelor 2.1.Utilizarea metodelor si a mijloacelor adecvate explorării lumii animale2.3. Transferarea rezultatelor experimentale în activităţile de creştere şi de îngrijire a animalelor4.2. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare
Competenţe derivate: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să :CD1. Sã precizeze principalele adaptãri ale pãsãrilor la mediul de viaţã.CD2 Sã indice grupele de pãsari .CD3 Sã recunoascã și sã compare grupele de pãsãri pe baza caracterelor morfologice.CD4 Să recunoască dintre păsările prezentate pe cele care sunt păsări ocrotite de lege.
ELEMENTE ALE STRATEGIEI
Resurse materiale: - fişe de lucru, imagini cu pasari , flip-chat, videoproiector , creta, tabla, manual, coli mari, markere , cartoane cu pasari
Resurse procedurale: Conversaţia euristică,observaţia,învăţarea prin descoperire,demonstrarea,comparaţia, explicatia
Forme de activitate: Frontala, pe grupe, individuală
Bibliografie :Metodica predării biologiei ( I. Iordache, Ulpia M. Leu, Iaşi, 2001);
Manual biologie clasa a VI a ( Edit. Didactică şi Pedagogică, Buc. 2004) ,
Ornitologie practică ( I. Iordache, D. Stănescu)
Păsările din România şi din Europa- determinator ilustrat, Hamlyn Guide
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Nr.crt
Momentele lecţiei
CD. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi mijloace didactice
Forme de activitate
Metode de evaluare
1. Moment organizatoric
-asigură condiţii optime necesare desfăşurării activităţii- notează absenţii
- se pregătesc pentru activitate
2. Captarea atenţiei Care este dovada ca pasarile se trag din reptile ?
3. Anunţarea titlului lecţiei şi a obiectivelor
- scrie pe tablă titlul lecţiei- prezintă obiectivele lecţiei:- adaptarile animalelor la mediul de viata , comparatie intre grupele de pasari si recunoastere a grupelor de pasari protejate
- elevii notează titlul lecţiei în caiete „ Grupe de pasari”.
Conversaţia Frontal
4. Reactualizarea noţiunilor anterior învăţate
- adresează elevilor întrebări din lecţiile anterioare :
Care sunt caracterele generale ale pasarilor ?
- elevii răspund la întrebări-forma aerodinamica -invelis extern format din puf , pene si fulgi-membre anterioare transformate in aripi -membre posterioare au piele solzoasa -respiratia e pulmonara -oasele pneumatice -temperatura corpului
ConversaţiaExplicaţia
Observarea sistematică a elevilor
orala
constanta -se inmultesc prin oua
5. Dirijarea învăţării şi transmiterea noilor conţinuturi CD1
CD2CD3
CD4
- împarte elevii în sase grupe;- distribuie elevilor fişe de lucru , coli mari de hartie , markere si poze cu animale
- elevii sunt împărţiţi în sase grupe, primesc fişe de lucru pe care le vor completa cu ajutorul informaţiilor din manual.
Grupa I – descrie Pasarile de curte si cele inrudite cu ele Grupa II – va descrie Pasarile inotătoare si cele inrudite cu eleGrupa III – va descrie pasarile picioroange Grupa IV – va descrie Pasarile agatatoare Grupa V- descrie Pasarile rapitoare Grupa VI –descrie Pasarile alergatoare
ConversaţiaExplicaţiaÎnvaţarea prin descoperie
Fise de lucruRealizarea posterelor
ObservareaSistematică a elevilor
Activitatea individuală
Activitatea pe grupe
6. Asigurarea conexiunii inverse
Fixarea cunoştinţelor
- cu ajutorul elevilor va fi expusă pe tablă schema lecţiei
- va completa o plansa cu caractere de recunoastere ale grupelor de pasari si reprezentanti ai acestora
- elevii îşi notează pe caiete schema realizată de profesor la tablă
- elevii vor completa câte o fişă asemămătoare celei pe care o completează profesorul
ExerciţiulConversaţia
Activitateafrontală
Activitatea individuală
7. Evaluarea - arata imagini cu diferite pasari pe care elevii trebuie sa le incadreze in categoria respectiva
- elevii , numiti de profesor vor identifica pe imagini pasarile
ExplicaţiaConvesatia
Activitate Frontala/ individuala
Orala
SCHEMA LOGICA ALECŢIEI
GRUPE DE PĂSĂRI
PASARI DE CURTE - au corp greoi si aripi scurte; picioare musculoase, degete cu gheare groase si tocite (gaina, prepelita, fazanul, cocosul)PASARI INOTATOARE → corp hidrodinamic, penaj unsuros, picioare scurte , degete unite printr-o membrana inotatoare( rata , gasca, lebada)PASARI PICIOROANGE→ au picioare înalte, subtiri şi lipsite de pene (barza, lopatarul, egreta)PASARI AGATATOARE → picioare terminate cu doua degete îndreptate înainte si doua înapoi( ciocanitoare , cuc)PASARI RAPITOARE→ ciocul este incovoiat, ascutit si puternic, picioarele au degete groase , cu gheare ascutite (vulturul plesuv, acvila, soimul, bufnita, cucuveaua)PASARI ALERGATOARE → au corpul greoi, aripi scurte, picioare inalte , puternice si musculoase (strutul)
CARACTERE DE RECUNOASTERE ALE PRINCIPALELOR GRUPE DE PASARI
1)PASARILE DE CURTE(SCURMATOARE) 4)PĂSĂRILE AGĂŢĂTOARE-au corpul greoi si aripi scurte -nu sunt bune zburatoare-au picoare musculoase -degete cu gheare groase si tocite Reprezentanti : cocosul de munte, prepelita, fazanul
-au picioare terminate cu doua gheare îndrepate înainte si doua înapoi -au gheare ascutite si încovoiateReprezentanti: ciocanitoarea , cucul
2)PĂSĂRILE INOTATOARE 5)PĂSĂRILE RĂPITOARE -forma corpului e hidrodinamică -penaj unsuros-picioare scurte , asezate înapoia corpului -degete unite prin membrana înotătoareReprezentanti:rata, gasca, lebada
- pasari de prada- ciocul este încovoiat, acuţit si puternic- bune zburatoare , picioarele au degte groase , gheare
ascutite si încovoiateReprezentanti: soimul, acvila , vulturul plesuv, bufnita, cucuveaua
3)PĂSĂRILE PICIOAROANGE 6)PĂSĂRI ALERGATOARE- picioare inalte, subtiri si lipsite de pene- degete unite numai la baza printr-o membrana
interdigitală Reprezentanti: egreta, lopatar, barza
- corp greoi- aripi scurte- picioare înalte, puternice, musculoaseReprezentant : strutul
CARACTERE DE RECUNOASTERE ALE PRINCIPALELOR GRUPE DE PASARI
1)PASARILE DE CURTE(SCURMATOARE) 4)PĂSĂRILE AGĂŢĂTOARE
Reprezentanti : cocosul de munte, prepelita, fazanul Reprezentanti: ciocanitoarea , cucul
2)PĂSĂRILE INOTATOARE 5)PĂSĂRILE RĂPITOARE
Reprezentanti:rata, gasca, lebadaReprezentanti: soimul, acvila , vulturul plesuv, bufnita, cucuveaua
3)PĂSĂRILE PICIOAROANGE 6)PĂSĂRI ALERGATOARE
Reprezentanti: egreta, lopatar, barza Reprezentant : strutul