documents.tips cunoasterea mediului lectura dupa imagini

8
PROIECT DIDACTIC Grupa Mică Tema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?” Subtema: „Animale din curtea bunicilor” Activitate integrată: „Prietenii omului” (DȘ) Scenariu didactic Activități de dezvoltare personală (ADP) Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor: „Dimineața a sosit La grădiniță am venit. În semicerc ne adunăm Pe covor ne așezăm, Cu toții să ne salutăm: -Bună dimineața, gospodari, Mă bucur că sunteți aici. A-nceput o nouă zi, Bună dimineața, copii!” Copiii răspund salutului. Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor. 1

Upload: herman-presacanario

Post on 08-Jul-2016

9 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Documents.tips Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

PROIECT DIDACTICGrupa MicăTema: „Cum este/a fost și va fi aici pe Pământ?”Subtema: „Animale din curtea bunicilor”Activitate integrată: „Prietenii omului” (DȘ)

Scenariu didactic

Activități de dezvoltare personală (ADP)

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață prin intermediul salutului. Copiii sunt salutați de către educatoare cu ajutorul versurilor:„Dimineața a sositLa grădiniță am venit.În semicerc ne adunămPe covor ne așezăm,Cu toții să ne salutăm:-Bună dimineața, gospodari,Mă bucur că sunteți aici.A-nceput o nouă zi,Bună dimineața, copii!”

Copiii răspund salutului.Fiecare copil spune cum se numește, astfel se face prezența copiilor.Voi descoperi împreună cu copiii anotimpul, ziua și starea vremii din ziua respectivă pentru acompleta calendarul naturii cu imaginile corespunzătoare.Noutatea zilei: Sătămâna aceasta vom merge în vizită la bunici și vom învăța animalele care se află în curtea lor.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clapDin picioare trap,trap,trapNe-nvârtim, ne răsucimŞi spre centre noi pornim.

1

Page 2: Documents.tips Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

Activităti liber alese

ALA 1 : Arii de stimulare

⁂ Sectorul I: BibliotecăSubiectul activității: ‚‚În lumea animalelor’’Mijloc de realizare: citire de imaginiObiective operaționale: - să descrie corect ceea ce observă în imagini;Material didactic: imagini care ilustează animale domesticeMetode și procedee: observaţia, conversaţiaDesfășurarea activității: Copiii descriu în cuvinte proprii ceea ce observă în imaginile prezentate de educatoare.Evaluarea activității: Corectitudinea descrierii imaginilor.

⁂ Sectorul II: Nisip și apăSubiectul activității: ‚‚Lădița cu nisip pentru pisici și câini’’Mijloc de realizare: joc de construcțiiObiective operaționale: -să construiască o lădiță cu nisip pentru pisici și câiniMaterial didactic: nisip, apă, lădițăMetode și procedee: explicaţia, exercițiul, conversaţiaDesfășurarea activității: Copiii construiesc o lădiță cu nisip pentru pisici și câini.Evaluarea activității: Corectitudinea construirii lădiței cu nisip.

Tranziții: Bat din palme, clap,clap,clapDin picioare trap,trap,trapNe-nvârtim, ne răsucimSpre scăunele noi pornim.

Activități pe domenii experiențiale (ADE)

Domeniul experiențial: Știință

2

Page 3: Documents.tips Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

Categoria de activitate: Cunoașterea mediuluiSubiectul activității: „Animalele – prietenii copiilor”Mijloc de realizare: lectură după imaginiObiective de referință:

-să cunoască unele elemente ale lumii înconjurătoare precum și interdependența dintre ele;-să comunice impresii, idei pe baza observărilor efectuate;

Obiective operaționale:O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza planșei observate;O2 – să recunoască adăpostul animalelor domestice;O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor;O4 – să recunoască foloasele animalelor domestice;O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

Mijloace de învățământ: planșe cu animale domesticeMetode și procedee: observația, explicația, exercițiul, conversațiaBibliografie:& MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009

Obiectiveoperaționale

Activități de învățare Conținuturi esențiale

Strategii didacticeEvaluareMetode și

procedeeMijloace de învățământ

Introducerea în activitate se va realiza cu ajutorul unei cutii în care -observația -cutia cu

3

Page 4: Documents.tips Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza planșei observate;

O2 – să recunoască adăpostul animalelor domestice;

O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor;

-exerciții de receptare a mesajului

-exerciții de observare spontană

-exerciții de descriere a animalelor domestice

-exerciții de recunoaștere a adăposturilor animalelor domestice

-exerciții de enumerare a hranei pentru animalele domestice

se află imagini despre animale.

Anunțarea temei și a obiectivelor„Astăzi vom face o vizită bunicilor de la țară și vom învăța animalele din curtea lor.”

Intuirea materialului„Ce am primit în cutie?” („...imagini despre animale domestice.”)

Desfășurarea activității:IMAGINEA 1: Să descoperim împreună animalele domestice„Ce observați în imagine?”„Ce animale recunoașteți în această imagine?” („...câine, pisică, vacă, porc, oi, capre, cai)

IMAGINEA 2: Adăpostul animalelor„Unde locuiesc animalele din imagine?” („...adăposturi sau țarcuri”)

Sinteza parțială„Deci, din imaginile prezentate am reținut că vacile și caii dorm în grajd, porcii în coteț, oile și caprele în țarc iar câinii în cușcă,.”

IMAGINEA 3: Ce mănâncă animalele?„Ce mănâncă animalele?” („porumb, fân, iarbă, oase”)

-conversația

-observația

-conversația-observația

-conversația-observația

-conversația-observația

surprize

-imagini despre animale domestice

-imagini cu animale

-imagini cu adăpostul animamlelor domestice

-imagini cu hrana animalelor

-descrierea corectă a animalelor domestice

-recunoașterea adăposturilor pentru animalele domestice

-enumerarea hranei animalelor domestice

4

Page 5: Documents.tips Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

O4 – să recunoască foloasele animalelor domestice;

O5 – să răspundă corect, în propoziţii simple la întrebările puse;

-exerciții de recunoaștere a foloaselor animalelor domestice

-exerciții de dialog provocat

IMAGINEA 4: La ce ne ajută animalele?„La ce ne ajută câinii?” („la pază”)„Ce facem cu pisicile?” („ne jucăm cu ele și ne scapă de șoareci”)„Ce consumăm de la vaci, capre, oi, porci?” („brânză, lapte, carne, lână, piele”)„La ce ne ajută caii?” („la cărat și la muncile agricole”)

Sinteză finalăInvit un copil să enumere toate animalele despre care am învățat noi astăzi.

În încheierea activității fac ultimele aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata activității.

-conversația-observația

-exercițiul

-imagini cu foloasele animalelor

-recunoașterea foloaselor animalelor domestice

-corectitudinea răspunsurilor copiilor

Tranziții:Bat din palme, clap,clap,clapDin picioare trap,trap,trapNe-nvârtim, ne răsucimDe joc noi ne pregătim.

ALA 2: Joc de atenție

Subiectul activității: „În curtea bunicilor”Mijloc de realizare: joc de atenție

5

Page 6: Documents.tips Cunoasterea Mediului Lectura Dupa Imagini

Metode și procedee: explicația, exercițiulObiective operaționale: -să participe cu interes la acivitate respectând regulile jocului.Desfășurarea activității: Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele. Înainte de a începe jocul, educatoarea îi previne pe copii că va rosti numele unor animale, însă de se va întâmpla să „greșească”, să rostească și alte cuvinte străine, copiii să-i dea de știre la momentul cuvenit, bătând din picioare.Educatoarea: „Hai, copii,veniți cu mine!

În curte tare-i bine. Animalele ne-așteaptă toate

Sa le privim pe săturate: Porci, vaci, pisici, câini,

Bluze.”Copiii bat din palme.Educatoarea: „Ce-i copii? Ce-ați auzit?

De ce bateți? Am greșit!?”Copiii: „Da! Bluzele nu sunt animale!”Educatoarea: „Dar ce sunt bluzele?”Copiii: „Obiecte de îmbrăcăminte.”Alte cuvinte străine: castraveți, creioane, frunze, etc.Jocul continuă atâta timp cât copiii vor dori să se joace.Bibliografie: Dumitru A., Dumitru V., „Activități transdisciplinare pentru grădiniță și ciclul primar-jocuri didactice”, Editura Paralela 45, Pitești, 2009

6