digestie cl 10 cgrad

9
Proiect didactic Aria curriculară:Matematica si stiintele naturii Disciplina:Biologie Clasa:a X-a Unitatea de învăţare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie Subiectul lecţiei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere. Resurse de timp :50 minute Tipul lecţiei:lectie mixta Scopul lecţiei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere. Competenţe specifice: 1.2 ;3.1 ;5.2 ;5.1 Competente derivate/Obiective operationale: La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili : CD 1- să identifice componentele tubului digestiv; CD 2 - să identifice care formaţiuni sunt implicate în digestia bucala ; CD 3- să indice cum se realizează digestia gastrica; rolul enzimelor în digestia gastrica; CD 4- să precizeze aspecte legate de digestia intestinală; CD 5- să identifice particularităţi legate de fiziologia intestinului gros; Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura. Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82. Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe. Anticiparea dificultăţilor:- intrerperea curentului→utilizarea planselor; -intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare; Bibliografie -Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005 -Ciurchea Maria,Ciolac –Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC 1

Upload: ionela-constandache

Post on 07-Nov-2015

233 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

plan de lectie digestie

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Proiect didactic

Aria curricular:Matematica si stiintele naturiiDisciplina:BiologieClasa:a X-a Unitatea de nvare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie Subiectul leciei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere.Resurse de timp :50 minuteTipul leciei:lectie mixtaScopul leciei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere. Competene specifice: 1.2;3.1;5.2;5.1Competente derivate/Obiective operationale: La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili :CD1- s identifice componentele tubului digestiv;CD2 - s identifice care formaiuni sunt implicate n digestia bucala ;

CD3-s indice cum se realizeaz digestia gastrica; rolul enzimelor n digestia gastrica;CD4- s precizeze aspecte legate de digestia intestinal;

CD5- s identifice particulariti legate de fiziologia intestinului gros;Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82.Tipul de organizare a activitii:frontal,individual,pe grupe.Anticiparea dificultilor:- intrerperea curentuluiutilizarea planselor;

-intrebari ale elevilor ce depasesc programaasigurarea unui fond de documentare;

Bibliografie-Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005-Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC-Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.-Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008

- Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predrii biologiei, editura Universitii Al. I. Cuza Iai, 2001 - Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobat cu ordinul MedCTDESFURAREA LECIEINr. crtEtapele leciei

Competene derivate

ACTIVITATE DESFURATResurse proceduraleResurse materialeResurse

temporaleMetode de evaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

1.Organizarea clasei

-pregateste materialul didactic; -noteaza in catalog elevii absenti si verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;-isi pregatesc cartile si caietele;5

2.Reactualizarecunotine anterioare- adreseza ntrebri, urmreste elaborarea rspunsurilor din care verifica notiunile predate- raspund la ntrebri;Conversatia

Euristica

10oral

3.Captarea atentiei- solicita elevilor Observarea pe baza imaginilor n Power Point a componentelor sistemului.

- se gandesc la solicitarea profesorului Conversatia

euristicaCD,calculator,videoproiec-

tor3

4.Anuntarea temei si obiectivelor-Anuna titlul leciei si il scrie pe tabla Sistemul digestiv si digestia la mamifere.-comunica clar competentele derivate ale leciei,care exprima ceea ce elevii treuie sa cunoasca la finalul lectiei.

-ascult ,noteaza titlul lectiei.Conversatia

euristica2

5.Dirijarea invatariiCD1

CD2CD3

CD4

CD5

Utilizeaza mulajul cu torsul uman.Enumera componentele sistemului digestiv la mamifer.

Descrie pe baza fragmentelor de lectie Ael caracteristicile cavitatii bucale si ale digestiei bucale,evidentiind transformarile fizice, chimice si biologice ce determina formarea proceselor de masticatie si deglutitie.Caracterizeaza transformarile care au loc in timpul digestiei gastrice si a rolului enzimelor n digestia gastrica.Solicita elevilor sa compare alcatuirea camerelor stomacului la diferite mamifere.Prezinta particularitatile digestiei intestinale,a transformarilor ce au loc aici,stabilind produsii finali ai digestiei .Prezinta elevilor procesele care au loc la nivelul intestinului gros si alcatuirea acestuia. Realizeaza schema tablei(Anexa 1)-ascult, observ, scriu, -urmaresc imaginile

-ascult, observ, scriu,-ascult,scriu,observaObservatiaExplicatiaConversatia

ObservatiaExplicatiaConversatiaMulajCD lectie Ael-Calculator

-video-

proiector

CD,

-Calculator

-video-

proiector

20OralOral

6.Obinerea performan-eiInventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a verifica masura in care au fost atinse obiectivele, pe baza unui fragment de text pe care il lectureaza .Citesc fragmentul de text, dau raspunsuri la intrebari.Lectura

Fragment text

Manual pg. 32.

5

7.Asigurarea feed back-ului Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si pe baza fisei de evaluare

(Anexa2)Completeaza fisa de evaluareFisa de

evaluare.5scris

Anexa 1

SCHEMA LECIEISistemul digestiv si digestia la mamifere.n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv(cavitate bucala, faringe, esofag, stomac,intestin subtire ,intestin gros, anus) i glandele anexe (salivare, ficatul si pancreasul) .Cavitatea bucal si digestia bucala-au loctransformari fizice, mecanice si chimice(ptialina transforma amidonul preparat in dextrine si maltoza) In urma masticatiei rezulta bolul alimentar ,care prin deglutitie ajunge in stomac.

Stomacul si digestia gastrica Stomacul este situat sub diafragma,la majoritatea mamiferelor este unicameral,la erbivorele rumegatoare este tetracameral. In prezenta sucului gastric bolurile sufera transformari mecanice, fizice si chimice. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime.

Enzime proteolitice:Pepsina ,labfermentul si gelatinaza.Enzime lipolitice:Lipaza gastric In urma digestiei gastrice se formeaza chimul gastric. Absorbia intestinal are loc la nivelul intestinului subire;

se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale;

absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi;

absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide; -absorbtia lipidelor se face sub forma de acizi grasi si glicerol. la finalul absorbiei intestinale rezult chilul intestinal;

Fiziologia intestinului gros

- chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz vitamina K.

Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.Anexa 2.FI DE EVALUARENume i prenume elev:.....................................Clasa:.......................................1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:a.Sistemul digestiv este alcatuit din:.............................................................. si......................................................................

b.In urma procesului de digestie glucidele sunt transformate in......................................................,lipidele in.......................................................iarproteinele in................................................................ .2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane: A. Absorbia intestinal a. reabsorbia apei b. viloziti intestinale c. formarea chilului intestinal d. procese de fermentaie i putrefacie B. Fiziologia intestinului gros e. absorbia proteinelor sub form de aminoacizi f. procesul de defecaie Timp de lucru:56