de ce invat

6
Prof. PROIECT DIDACTIC Tema: Managemenetul informaţiilor şi învăţării Subiectul: De ce învăţ? Clasa: a XI-a Durata: 50 min Competenţe specifice: - să identifice motivele care îi determină să înveţe; - să înţeleagă că motivaţia pentru învăţare este determinată de mai mulţi factori. Obiective operaţionale: O 1 conştientizarea factorilor care motivează studiul. Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, problematizarea, exemplul; - forme de organizare: frontal, individual. ● Resurse materiale: fişă de lucru, cărţi, reviste. Bibliografie: Andrei Cosmovici, Luminţa Iacob – Psihologie şcolară, ed. Polirom, Iaşi, 2005. Scenariu didactic: Etapele lecţiei Ob . op . Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Metode şi procedee Forme de organizar e Resurse materiale Dozare Moment organizato ric (2 min) -Consemnează absenţele. -Verifică existenţa resurselor materiale Răspund la întrebări. conversaţi a frontal Motivarea elevilor: - sensibiliz „Ai carte – ai parte.” „Cunoaşterea înseamnă înţelepciune.” frontal

Upload: ciribasa-gabriel

Post on 28-Dec-2015

3 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan

TRANSCRIPT

Page 1: de ce invat

Prof. PROIECT DIDACTIC

Tema: Managemenetul informaţiilor şi învăţăriiSubiectul: De ce învăţ?Clasa: a XI-aDurata: 50 minCompetenţe specifice: - să identifice motivele care îi determină să înveţe;

- să înţeleagă că motivaţia pentru învăţare este determinată de mai mulţi factori.Obiective operaţionale: O1 – conştientizarea factorilor care motivează studiul.Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, problematizarea, exemplul;

- forme de organizare: frontal, individual.● Resurse materiale: fişă de lucru, cărţi, reviste.

Bibliografie: Andrei Cosmovici, Luminţa Iacob – Psihologie şcolară, ed. Polirom, Iaşi, 2005.Scenariu didactic:

Etapele lecţiei Ob.

op.

Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică

Activitatea dirigintelui Activitatea elevilorMetode şi procedee

Forme de organizare

Resurse materialeDozare

Moment organizatoric(2 min)

-Consemnează absenţele.-Verifică existenţa resurselor materiale

Răspund la întrebări. conversaţia frontal

Motivarea elevilor:-sensibilizarea-captarea atenţiei(1 min)

„Ai carte – ai parte.”„Cunoaşterea înseamnă înţelepciune.”

frontal

Comunicarea obiectivelor lecţiei(3 min)

Propune să se răspundă la următoarele întrebări:-Care sunt cele mai importante motive pentru care învaţă elevii?-De ce este importantă identificarea motivelor care determină elevii să înveţe?-De ce diferă motivele de la un elev la altul?

Notează subiectul propus şi punctele care trebuie atinse în dezbatere.

frontal

Page 2: de ce invat

Desfăşurarea dezbaterii(30 min)

O1 1.Identifică, împreună cu elevii, motivele care îi determină să înveţe şi le notează pe tablă.Exemple: dorinţa de cunoaşte cât mai multe lucruri, de a fi cel mai bun din clasă, de a obţine note mari, de a-i face fericiţi pe părinţi, de a primi recompense, de a-i face pe plac profesorului, etc.2.Explică faptul că motivaţia pentru învăţare este determinată de mai mulţi factori, nu doar de unul singur, iar acţiunea lor este conjugată. Dă exemple de factori: sociali, contextuali şi personali care determină motivaţia şi roagă elevii să se gândească şi ei la astfel de grupe. Grupează motivele listate pe tablă în funcţie de categoriile: social, contextual, personal.3.Cere elevilor să evalueze importanţa pentru ei a motivelor notate pe tablă. Sugerează elevilor să realizeze o ierarhie a motivelor şi să discute această ierarhie cu colegul de bancă.4.Analizează împreună cu elevii ierarhiile de motive. Îi încurajează să împărtăşească cu colegii ideile discutate în perechi.

Spun ce motive îi determină să înveţe şi notează în caiete.

Ascultă explicaţia.

Notează motivele grupate în funcţie de categorii.Ierarhizează motivele începând cu cel mai puternic. Discută cu colegul de bancă.Participă la discuţia în grup

expunereaproblematizareadezbatereaconversaţia

Individual

pe grupe de câte doi

Realizarea feed-back-ului(10 min)

Pune elevilor următoarele întrebări:-Care sunt cele mai importante motive pentru ei învaţă?-De ce este importantă identificarea motivelor care îi determină să înveţe?-De ce diferă motivele de la un elev la altul?

Răspund la întrebări conversaţia frontalindividual

Concluzii(3 min)

Motivele care îl fac pe elev să înveţe pot fi grupate în două mari categorii:●motive extrinseci:-pentru a face plăcere familiei, care uneori îl recompensează sau pentru a corespunde aşteptărilor profesorului, precum şi preocuparea de a face ce fac alţi copii de

Ascultă concluziile formulate de diriginteNotează clasificarea motivelor.

prelegerea

Page 3: de ce invat

aceeaşi vârstă;-obişnuinţa de a se supune la norme, la obligaţii;-teama de a nu fi pedepsit în caz că nu învaţă;-ambiţia de a fi printre primii.●motive intrinseci:-curiozitatea;-convingeri referitoare la valoarea culturii;-aspiraţia spre competenţă, dorinţa de a deveni un bun specialist.Profesorul utilizează toate aceste motive ce apar cu pondere variabilă, dar trebuie să cultive prin toate mijloacele motivaţiile intrinseci

Anunţarea temei pentru acasă(1 min)

Să relateze în scris cum îşi pregătesc lecţiile, tema pentru ora următoare fiind: „Inteligenţe multiple”

Notează tema

Page 4: de ce invat