daca, antidaca

5
PROIECT DIDACTIC LICEUL COBADIN CLASA a IX a D/ Anul şcolar 2013-2014 DISCIPLINA: Consiliere şi orientare UNITATEA DE INVATARE:5. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate. TEMA: “Puterea anturajului” DURATA: 50 minute TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi PROPUNĂTOR: prof. Nicoleta Melinte COMPETENŢE SPECIFICE: 5.1 Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora. 5.2 Analizarea relaţiei dintre stilul de viaţǎ şi alegerea carierei. STRATEGIA DIDACTICĂ ● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ● RESURSE MATERIALE

Upload: nicoleta-melinte

Post on 24-Oct-2015

26 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

o tema de dezbatere pentru dirigintie

TRANSCRIPT

Page 1: Daca, Antidaca

PROIECT DIDACTIC

LICEUL COBADIN

CLASA a IX a D/ Anul şcolar 2013-2014

DISCIPLINA: Consiliere şi orientare

UNITATEA DE INVATARE:5. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate.

TEMA: “Puterea anturajului”

DURATA: 50 minute

TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi

PROPUNĂTOR: prof. Nicoleta Melinte

COMPETENŢE SPECIFICE: 5.1 Identificarea caracteristicilor relaţiilor sociale, din perspectiva calităţii acestora.

5.2 Analizarea relaţiei dintre stilul de viaţǎ şi alegerea carierei.

STRATEGIA DIDACTICĂ

● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul, argumentul, contraargumentul, jocul de rol

forme de organizare: frontal, individual, pe grupe ● RESURSE MATERIALE

BIBLIOGRAFIE:

”Manualul de educatie pentru viata de fa milie”-Fundatia Tineri pentru Tineri”,2001"Educatia in familie - Repere si practici actuale", Institutul de Stiinte ale Educatiei si coordonat de Mihaela Ionescu si Elisabeta Negreanu“Grupurile de adolescenti”, Adrian Neculau, Editura Didactica si Pedagogica“Aspiratii si atitudini in adolescenta”, Ion Dumitrescu, Nicolae Andrei, Editura Albatros

Page 2: Daca, Antidaca

NR.CRT

ETAPELE LECŢIEI

COMP.

CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ

DOZARE ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE ŞI PROCEDEE

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE MATERIALE

1. Moment organizatoric

(2 min)Exerciţiu de

spargera ghetii(5 min)

- Se consemnează absenţele.-Verifică existenţa resurselor materiale.-Elevii isi scriu numele pe post it si o calitate importanta a personalitatii lor

- Răspund la întrebări. conversaţia frontal

individual şi cu un coleg

2. Motivarea elevilor:

- sensibiliza-rea elevilor

- captarea atenţiei(3 minute)

“Cine umbla cu inteleptii se face intelept, dar cui ii place sa se insoteasca cu nebunii o duce rau”“Anturajul te face hot, anturajul te face cinstit”“Tovarasiile rele strica obiceiurile bune”“Spune-mi cu cine te imprietenesti,ca sa-ti spun cine esti”

-Elevii citesc cu atenţie textul şi încearcă o posibilă caracterizare a noţiunii de anturaj

conversaţia frontal plansa

3. Comunicarea obiectivelor

lecţiei(2 minute)

5.1 ∙ Identificarea rolului pe care il are presiunea anturajului in decizia de a adopta comportamente de risc

∙ Elevii ascultă cu atenţie şi notează tema în caiete sau desenează, ilustrând ideile şi astfel

individual şi cu un coleg

4. Desfăşurarea dezbaterii

(20 minute)

5.1 - Se imparte clasa in doua echipeSe alege un elev care va juca rolul unui tanar care se afla in situatia de a decide daca accepta sa fumeze sau nu.-Dupa ce elevul iese din clasa se prezinta si celorlalti situatia si se cere unui grup sa-si desemneze 3 reprezentanti care vor trebui sa-si foloseasca puterea de convingere pentru a-l determina pe prietenul lor sa fumeze.-Celalalt grup va desemna 3 reprezentanti nefumatori care isi vor folosi forta de convingere pentru a-l determina sa nu fumeze.-Se imparte tabla in doua coloane .-Care lista este mai cuprinzatoare si mai convingatoare?

-Elevii se impart in doua grupe-Jocul de rol

-Trec in cele doua coloane

frontal

pe grupe

Page 3: Daca, Antidaca

5.1

-Cum credeti ca s-a simtit colegul vostru pus in situatia de a face fata situatiei grupului?-Se identifica impreuna cu elevii rolul anturajului in luarea deciziilor-Se dau exemple de mai multe posibilitati de a face fata presiunii grupului

-Li se cere elevilor un exemplu recent din viata lor cand au fost supusi presiunii anturajului.

-Care sunt factorii care te determina sa spui “NU”, si cand cedezi presiunii grupului?

-Li se cere elevilor sa completeze niste fise cu raspunsuri la argumente pentru a ceda presiunii anturajului

argumentele pro si contra

- Exemplifică şi motivează-Sunt stimulaţi să se exprime pâna unde ar trebui sa mearga presiunea anturajului

- Comentează pe baza unui exemplu concret din viata de elev.-Motivează de ce/ de ce nu au fost influentati de anturaj

-Noteaza pe doua coloane acesti factori

-Completeaza fisele

conversaţia

conversaţia

conversaţia

exemplul

aprobareadezaprobarea

conversaţia

frontal

frontal

frontal

individual

frontal

individual

plansa

fise

5. Obţinerea performanţei(10 minute)

-Se pune in evidenta cat este de important sa spui NU

-Comentează rolul anturajului in viata lor-Dau exemple de influente pozitive ale anturajului

conversaţia

exemplul

frontal

individual

7. Concluzii(5 minute)

Fixarea noţiunilor

5.2 -Credeti ca atunci cand veti mai fi pusi in fata unei astfel de situatii veti sti sa spuneti NU?

-Comentează pe aceasta tema conversaţia frontal

8. Evaluare(3 minute)

5.2 -Analizează dacă acum, în urma acestei activităţi, elevii au invatat sa-si aleaga anturajul-Scrieti un adjectiv care sa descrie ora de dirigentie de azi(post it)

-Completeaza o fisa de evaluare-Citesc doua strofe din “Daca” si “Antidaca”

individual fise

PROF. NICOLETA MELINTE