cultura

6
LICEUL “ALEXANDRU MOCIONI ” Oraş CIACOVA judeţul TIMIŞ Str. TUDOR VLADIMIRESCU NR.23 TEL/FAX 0256 399316 Email : [email protected] www.liceulciacova.lx.ro PROIECT DE LECŢIE LECŢIA NR. 6 Data : 11.10.2005 Profesor : ALBESCU ROMEO Disciplina : SOCIOLOGIE Tema : Cultura şi conştiinţa colectivă . Tipul lecţiei : predare –învăţare . Obiectiv general : definirea culturii , înţelegerea tipurilor , formelor şi funcţiilor culturii Obiective operaţionale : 1. La sfârşitul activităţii , toţi elevii , să fie capabili să definească corect cultura , să identifice principalele sensuri de înţelegere a culturii ; obiectivul este atins dacă elevii au fost în măsură să definească corect aceste noţiuni şi să susţină cu argumente principalele sensuri ale culturii . 2. La sfârşitul activităţii , toţi elevii vor fi în măsură să explice funcţiile culturii ; obiectivul este atins dacă elevii şi-au însuşit corect şi disting diferenţele dintre aceste funcţii . 3. La sfârşitul activităţii , toţi elevii , vor fi în măsură să evidenţieze importanţa şi determinismul conştiinţei individuale asupra conştiinţei colective ; obiectivul va fi atins dacă elevii vor înţelege şi vor argumenta corect mecanismele care generează conştiinţa colectivă . 4. Dezvoltarea competenţelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) . 5. Utilizarea corectă a conceptelor şi a informaţiei factuale , capacitatea de a opera cu acestea . Metode utilizate : expunerea , abordarea euristică , analiza de text . Tipuri de evaluare : test de evaluare formativă ( testul nr.1 ) .

Upload: roxana-mihaela

Post on 20-Oct-2015

5 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

b

TRANSCRIPT

Page 1: Cultura

LICEUL “ALEXANDRU MOCIONI ” Oraş CIACOVA judeţul TIMIŞ

Str. TUDOR VLADIMIRESCU NR.23 TEL/FAX 0256 399316

Email : [email protected]

PROIECT DE LECŢIE LECŢIA NR. 6

Data : 11.10.2005Profesor : ALBESCU ROMEODisciplina : SOCIOLOGIETema : Cultura şi conştiinţa colectivă .Tipul lecţiei : predare –învăţare .Obiectiv general : definirea culturii , înţelegerea tipurilor , formelor şi funcţiilor culturii Obiective operaţionale :1. La sfârşitul activităţii , toţi elevii , să fie capabili să definească corect cultura , să identifice

principalele sensuri de înţelegere a culturii ; obiectivul este atins dacă elevii au fost în măsură să definească corect aceste noţiuni şi să susţină cu argumente principalele sensuri ale culturii .

2. La sfârşitul activităţii , toţi elevii vor fi în măsură să explice funcţiile culturii ; obiectivul este atins dacă elevii şi-au însuşit corect şi disting diferenţele dintre aceste funcţii .

3. La sfârşitul activităţii , toţi elevii , vor fi în măsură să evidenţieze importanţa şi determinismul conştiinţei individuale asupra conştiinţei colective ; obiectivul va fi atins dacă elevii vor înţelege şi vor argumenta corect mecanismele care generează conştiinţa colectivă .

4. Dezvoltarea competenţelor de comunicare ( dialog , dezbatere ) . 5. Utilizarea corectă a conceptelor şi a informaţiei factuale , capacitatea de a opera cu acestea . Metode utilizate : expunerea , abordarea euristică , analiza de text .Tipuri de evaluare : test de evaluare formativă ( testul nr.1 ) .

„ Fiecare om are în el conştiinţa că aparţine unui grup etnic , de care se simte legat şi ale cărui împrejurări de viaţă le trăieşte cu destulă intensitate . Aceasta este conştiinţa naţională „ .

Petre Andrei , Opere sociologice , Ed. Academiei , vol. III , p. 311.

Page 2: Cultura

Momentele lecţiei

Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea elevilor

Moment organizatoric

-2 min .

- notarea absenţelor - observaţii

- se pregătesc de lecţie

Sensibilizarea pentru

activitate-3 min.

- comunică elevilor subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale , pe care le scrie pe tablă - stârneşte curiozitatea , trezeşte interesul şi dorinţa de a aborda această problematică

- notează titlul lecţiei în caiet- notează obiectivele operaţionale

Reactualizarea unor noţiuni –

ancoră– 4 min.

- Fenomenul migraţional - Imigraţie , emigraţie - Caracteristicile vârstei - Relaţia femeie – bărbat

- solicită elevilor trecerea în revistă a temelor abordate până în acel moment pentru a ilustra diversitatea problemelor abordate în lecţia trecută .- Ce este demografia ?- Ce reprezintă fenomenul migraţional . Emigraţia şi imigraţia

- îşi reamintesc principalele teme studiate în cadrul orelor de sociologie .- dau răspunsuri la întrebări .- fac conexiuni cu conţinuturi care au fost prelucrate în capitolele precedente .

Predarea noilor cunoştinţe– 25 min .

A. Specificul şi funcţiile culturii : Termenul de cultură a fost folosit până la sec. XIX cu semnificaţia de cultivare a pământului , plantelor , agricultura . ( în perioada renaşterii a avut semnificaţia de cultivare a minţii , a spiritului ) .Cultura : reprezintă un ansamblu de valori materiale şi spirituale , un mod de viaţă relativ stabil , dobândit şi transmis de la o generaţie la alta prin schimbări continue şi fixate prin mecanisme conştiente sau inconştiente . Cultura poate fi înţeleasă ca : a). produs – adică ceea ce se obţine în urma producţiei culturale .b). proces de producere de bunuri , valori , norme , simboluri , semnificaţii .c). comportament uman – adică un” mod de a face „ prescris printr-un act cultural . Funcţiile culturii :

1. funcţia de adaptare ( care asigură supravieţuirea , ca răspuns la condiţiile de mediu ) .

2. funcţia de socializare ( presupune transformarea fiecărui individ într-un membru al comunităţii prin însuşirea normelor , codurilor şi simbolurilor specifice sistemului de valori ) .

3. funcţia de reproducere a comunităţii ( prin memorizare , stocare şi transmitere a culturii ) .

4. funcţia de comunicare ( prin care se exprimă acordul sau dezacordul în

- prezint elevilor principalele caracteristici ale culturii şi înţelesurile pe care le poate avea cultura .- argumentez modul ( sensurile ) în care poate fi înţeleasă cultura - prezint principalele funcţii ale culturii .

- caută să pună în evidenţă principalele funcţii ale culturii .- realizează un efort de reflecţie asupra specificului şi înţelesurilor pe care le poate avea cultura .

Page 3: Cultura

relaţiile interumane şi se împărtăşesc valori şi semnificaţii şi atitudini ) .B. Tipuri şi forme de cultură :

1. Funcţia de reproducere generează : a). culturi tradiţionale ( folclor , tradiţii obiceiuri , valori şi atitudini). b). culturi moderne ( specifice colectivităţilor urbane ) .

2. Funcţia de comunicare generează : a). culturi orale (al cărui suport îl reprezintă memoria colectivităţilor ). b). culturi scrise ( istorie – tradiţii scrise ) . c). culturi multimediatice ( orale , scrise , consemnate pe memorie magnetică , bibliotecă , arhive sonore ) .

3. Diferenţierea inter- şi intra grupală generează : a). cultura înaltă ( a elitei ) b). cultura de masă c). contracultura ( subcultura ) .

- clasific tipurile şi formele de cultură explicând pe fiecare în parte .

- explică principalele forme şi tipuri de cultură şi le compară între ele argumentând diferenţele dintre ele .- solicită lămuriri suplimentare

C. Conştiinţa colectivă : Conştiinţa este un produs social ce se formează în procesul interacţiunii omului cu ceilalţi prin interiorizarea relaţiilor sociale , a simbolurilor , regulilor şi principiilor care le guvernează . Conştiinţa :

este un proces de conştientizare a situaţiei obiective . factor explicativ al realităţii sociale

În acest proces se formează conştiinţa individuală prin care se afirmă identitatea personală . În conştiinţa colectivă se exprimă particularităţile vieţii sociale , care se transmit din generaţie în generaţie şi care reflectă continuitatea vieţii sociale într-un spaţiu istorico-geografic .Trecerea de la conştiinţa individuală la cea colectivă se face prin intermediul relaţiilor sociale în care cele de solidaritate , rudenie , muncă şi putere joacă un rol important.

- fac distincţie între conştiinţa individuală şi colectivă - solicit elevilor să argumenteze modul în care conştiinţa individuală determină conştiinţa colectivă . - urmăresc formarea aptitudinilor de gândire personală .

- realizează un efort de reflecţie asupra a ceea ce înţeleg aceştia prin conştiinţă individuală şi colectivă aducând argumente în acest sens .

Fixarea noilor cunoştinţe

– 4 min.

- Ce este cultura - Funcţiile culturii - Tipurile şi formele de cultură - Conştiinţa individuală şi colectivă

- solicită elevilor prezentarea succintă a funcţiilor culturii , a tipurilor şi formelor de cultură .

- realizează o restructurare a materialului predat .- operează comparaţii între funcţiile culturii , între tipurile şi formele de cultură

Evaluarea– 10 min.

- Întrebări de evaluare pentru fixarea noţiunilor ancoră .

- realizarea feedback –ului prin evaluare orală .- fac aprecieri asupra răspunsurilor realizez notarea şi explic notele acordate .

- răspund la întrebări - îşi însuşesc observaţiile făcute .- primesc lămuriri asupra notelor acordate .

Încheierea lecţiei

– 2 min .

- se va evidenţia gradul de participare a clasei la lecţie fiind remarcaţi elevii cu contribuţii deosebite .

Profesor : ROMEO ALBESCU