clasa_a_viii_a (2).docx

Upload: mona-ligia-barariu

Post on 05-Feb-2018

218 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/21/2019 clasa_a_viii_a (2).docx

    1/6

    PROIECT DE LECTIE

    Profesor: Aria curriculara : Matematica si stiintele naturiiDisciplina : Biologie

    Clasa : a VIII-aData: 28.03.2014Unitatea de invatare : Relatii trofice in ecosistemeTitlul lectiei : Relatii trofice in ecosistemeTipul lectiei : Lectie de erificare! e aluare si notareScopul lectiei : " aluarea cunostintelor #ri ind categoriile trofice! lanturi si retele trofice!ni eluri si #iramide trofice in ecosisteme si circuitul materiei in ecosistem

    Competente specifice1.1 Identificarea elementelor com#onent ale unui ecosistem1.1 $tili%area de mi&loace adec ate e'#lorarii(in estigarii ecosistemelor 1.2 Inter#retarea re%ultatelor in estigatiilor si ale e'#erimentelor

    4.1 )ormarea de#rinderilor de documentare si de comunicare

    Competente evaluateC1 * sa identifice categoriile trofice dintr-un ecosistemC ! sa reali%e%e lanturi si #iramide trofice C" ! sa #re%inte im#ortanta cunoasterii lanturilor trofice in mentinerea ec+ili,ruluiunui ecosistemC# ! sa anali%e%e unele consecinte #e care le #oate a ea dis#aritia unor consumatoridintr-un ecosistem

    Strate$ie didacticaResurse procedurale : test de e aluareResurse materiale : fisa de lucru testulTipul de or$ani%are a activitatii : indi idual

    &i'lio$rafie:-/glaia Ionel! Victoria iada! Biologie-manual pentru clasa a VIII-a ! "ditura umanitas- rof. dr. Viorel La%ar! #rof. Mariana icolae! Lectia-forma de baza a organizarii

    procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina Biologie ! "ditura /RV"5-Mariana Marinescu! Didactica Biologiei-teorie si aplicatii ! "ditura /R/L"L/ 46- rograma de ,iologie #entru gimna%iu! clasa a VIII-a

  • 7/21/2019 clasa_a_viii_a (2).docx

    2/6

    Etapele lectiei:

    1. Pregatirea elevilor pentru verificare

    "le ii au fost anuntati din ora #recedenta des#re desfasurarea acestei lectii deerificare si au fost informati de#re ti#urile de itemi ce au fost inclusi in test. /u #rimittematica #entru ora de erificare si au re%ol at cu #rofesorul itemi asemanatori celor de latest de e aluare.

    2. Prezentarea competentelor urmarite de profesor re%inta com#etentele urmarite #rin desfasurarea unei lectii de erificare! e aluare si

    notare

    3. Prezentarea continuturilor itemilor de catre profesor si a descriptorilor de performanta

    rofesorul ofera ele ilor testul de e aluare #e care sunt #reci%ate ,aremul de notare!tim#ul de lucru si da e'#licatii su#limentare daca ele ii ele ii au neclaritati

    4. Obtinerea performantei prin activitatea independent "le ii o,ser a indi idual testul alorificand cunostintele o,tinute #rin #arcurgerea

    acestei unitati de in atare

    5. Asigurarea transferului 7u#a e'#irarea tim#ului de lucru ele ii #redau testele si reali%ea%a erificarea frontal

    a modului de re%ol are a acestora. rofesorul citeste itemii solicitand ele ilor sa #re%interas#unsul #e care l-au notat #e test. 5e #re%inta ras#unsul corect! argumentandu-l sioferind ele ilor #osi,ilitatea de a-si com#lete lacunele

  • 7/21/2019 clasa_a_viii_a (2).docx

    3/6

    $M" 5I R" $M" .

    TEST DE E(ALUARE

    Pentru rezolvarea corecta a tuturor cerintelor din Partea I si Partea a II-a se acorda 90de puncte. Din oficiu se acorda 10 puncte.

    impul efectiv de lucru este de !" de minute

    Partea I ) #* de puncte+

    1 p 1, 9oloana / cu#rinde categorii trofice! iar coloana B e'em#le de organisme intalnite inecosisteme din %ona tem#erata ce a#artin numai unei categorii trofice. 5crieti ! in s#atiulli,er din dre#tul fiecarei cifre din coloana /! litera cores#un%atoare din coloana B.

    / B 1. roducatori a soarecele de cam# 2. 9onsumatori #rimari , ciu#erci si ,acterii 3. 9onsumatori secundari c ul#ea 4. 7escom#unatori d leul

    e fito#lancton

    1-p 9ititi cu atentie afirmatiile urmatoare! numerotate cu cifre de la 2 la 6. 7aca a#reciatica afirmatia este ade arata! scrieti! in s#atiul din dre#tul cifrei cores#un%atoare afirmatiei! litera/. 7aca a#reciati ca afirmatia este falsa! scrieti! in s#atiul din dre#tul cifrei cores#un%atoareafirmatiei! litera ) si modificati #artial afirmatia #entru ca aceasta sa de ina ade arata.

    . . Bacteriile care traiesc in sim,io%a cu #lantele leguminoase #ermit circuitul a%otului inatmosfera.

    . " . La ,a%a #iramidei trofice se afla animalele carni ore. . # . Lanturile trofice sunt alcatuite din organisme cu acelasi ti# de +ranire.

    . *, In natura flu'ul de energie se face in am,ele sensuri! de la #roducatori la consumatori siin ers.

    1*p entru itemii ;!

  • 7/21/2019 clasa_a_viii_a (2).docx

    4/6

    c consumator secundar si #roducatord descom#unator

    , 5#eciile care re#re%inta noduri trofice intr-o retea caracteristica #adurii:a au regim de +rana s#eciali%at

    , scad sta,ilitatea ecosistemuluic sunt s#ecii de #lanted sunt erigi comune mai multor lanturi trofice

    12, roductia secundara ,ruta re#re%inta:a cantitatea de su,stante organice sinteti%ate de #lantele er%i

    , +rana dis#oni,ila #entru consumatorii #rimaric ite%a cu care circula +rana #rin intermediul lanturilor troficed cantitatea de su,stante organice #ro#rii sinteti%ata de consumatori

    Partea a II3a )#* de puncte+

    "2p 1, In ecosistemul unei #a&isti #ot fi intalnite urmatoarele organisme: lacuste! graminee!soarecele de cam#! arici! trifoi! lucerna! uliu! #re#elita.

    a /lcatuiti un lant trofic care are ca erigi organismele de mai sus. , re%entati im#ortanta cunosterii lanturilor trofice in mentinerea ec+ili,rului unui

    ecosistemc /lcatuiti #iramida trofica a acestui ecosistemd " aluati consecintele #e care le are asu#ra unui ecosistem dis#aritia soarecilor de

    cam# ca urmare a acti itatii omului de #rote&are a culturilor agricole1*p . 9antitatea de su,stanta #rodusa de #lante re#re%inta #roductia #rimara.

    a umiti #rocesul #rin care se reali%ea%a #roductia #rimara ,ruta! e'#licati crestereaacesteia in lunile de ara

    , "'#licati diferenta dintre #roductia #rimara neta si cantitatea de su,stanta organicadis#oni,ila ca +rana #entru consumatorii secundari

  • 7/21/2019 clasa_a_viii_a (2).docx

    5/6

    &arem de corectare si notare

    Pentru rezolvarea corecta a tuturor cerintelor din Partea I si Partea a II-a se acorda 90

    de puncte. Din oficiu se acorda 10 puncte.impul efectiv de lucru este de !" de minute

    Partea I )#* de puncte+

    1. 5e acorda cate 3 #uncte #entru fiecare asociere corecta:1e 2a 3c 4,.#4"p51 puncte

    entru itemii 2-6 se acorda cate 3# #untru fiecare ras#uns corect:2/ 3) 4/ 6). #4"p51 puncte

    5e acorda cate 3# #entru modificarea corecta a afirmatiilor false 4"p5/puncte

    entru itemii ;-10 se acorda cate 3 #uncte #entru fiecare ras#uns corect: ;-c

  • 7/21/2019 clasa_a_viii_a (2).docx

    6/6

    6atricea de specificatiea continuturilor si nivelurilor ta7onomicenecesare pentru formarea competentelor

    Continuturi Ac8i%itiainformatiei

    Intele$ere Aplicare Anali%a Sinte%a Evaluare

    Relatii trofice inecosisteme1,Retele troficeCate$orii trofice

    I.1I.;

    I.6I.;

    Lanturi si retele trofice I.= I.4I.