clasa a via. schita. dl goe 1

7
PROIECT DE LECȚIE Unitatea de învățământ: Școala gimnazială Ceru – Băcăinți Profesor: Adina Iacob Aria curriculară: Limbă și comunicare Disciplina: Limba și literatura română Clasa a VI –a Data: 09.10.2012 Unitatea de învățare: Literatura cultă. Opera epică. Schița Tema lecției: Schița D-l Goe de I. L. Caragiale. Lectura textului suport Tipul lecției: dobândire de noi cunoștiințe OBIECTIVE DE REFERINȚĂ: 1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare 2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în diferite situații de comunicare 3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare 4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise cu scopuri diverse COMPETENȚE SPECIFICE: 1.2. sesizarea sensului unităților lexicale noi în funcție de context; 2.1. înlănțuirea clară și coerentă a ideilor într-un monolog; 2.2. utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral; 3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit; 4.1. redactarea textelor cu destinații diverse.

Upload: petry

Post on 27-Nov-2015

182 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Clasa a via. Schita. Dl Goe 1

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială Ceru – Băcăinți

Profesor: Adina Iacob

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Clasa a VI –a

Data: 09.10.2012

Unitatea de învățare: Literatura cultă. Opera epică. Schița

Tema lecției: Schița D-l Goe de I. L. Caragiale. Lectura textului suport

Tipul lecției: dobândire de noi cunoștiințe

OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:

1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare

2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în diferite situații de comunicare

3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare

4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise cu scopuri diverse

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. sesizarea sensului unităților lexicale noi în funcție de context;

2.1. înlănțuirea clară și coerentă a ideilor într-un monolog;

2.2. utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral;

3.1. diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;

4.1. redactarea textelor cu destinații diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: să lectureze textul expresiv pe roluri;

O2: să identifice reperele spațio-temporale din text;

O3: să enumere personajele care participă la acțiune;

O4: să utilizeze cuvintele noi în alte contexte.

Page 2: Clasa a via. Schita. Dl Goe 1

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode și procedee: conversația euristică, învățarea prin descoperire, explicația, lucrul cu dicționarul, jocul de rol, exercițiul.

Mijloace și materiale: manualul, cartea Momente și schițe de I. L. Caragiale, caiete, tablă, Dex-ul.

Forme de organizare: colectivă, individuală, perechi.

Durata: 50 minute

Evaluare: observarea și aprecierea verbală, chestionare orală.

BIBLIOGRAFIE:

1. Anca Șerban, Sergiu Șerban, Limba română. Manual pentru clasa a VI – a, Ed. All Educational, București, 2000;

2. Carmen Iordăchescu, Să dezlegăm tainele textelor literare. Manual îndrumător pentru toate manualele alternative, Ed. Carminis, Pitești, 2001;

3. Mina – Maria Rusu, Exerciții practice de limba română. Clasa a VI – a, Ed. Paralela 45, Pitești, 2011;

4. Marilena Pavelescu, Metodica predării limbii și literaturii române. Ghid pentru susținerea examenelor de definitivare și de acordare a gradelor didactice, Ed. Corint, 2010.

Page 3: Clasa a via. Schita. Dl Goe 1

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE

MOMENT ORGANIZATORIC (2 minute)Profesorul salută elevii, apoi notează absenții în catalog.

CAPTAREA ATENȚIEI (6 minute)Profesorul le adresează elevilor întrebări cu privire la scriitorul I. L. Caragiale și cu privire la opera acestuia:- Cine a fost I.L.Caragiale?- Știți în ce ani a trăit I. L. Caragiale?- Ați citit vreuna din operele lui?- Ce anume ați citit?- Despre ce era vorba în operă?

Elevii vor viziona un material Power Point cuprinzând date esenţiale despre viaţa şi opera scriitorului I. L. Caragiale.

ENUNȚAREA TITLULUI ȘI A OBIECTIVELOR (2 minute)Profesorul va anunța titlul noului capitol: Structura operei literare și titlul noii lecții D-l Goe de I. L. Caragiale, pe care le va nota pe tablă. Apoi va enunța obiectivele lecției.

DESFĂȘURAREA PROCESULUI DE PREDARE – ÎNVĂȚARE (36 minute) Pentru a realiza lectura textului, profesorul va solicita elevilor citirea textului

pe roluri. (15 minute) Profesorul va verifica apoi nivelul de comprehensiune al cuvintelor din text.

Elevilor li se va solicita să noteze cuvintele necunoscute pe caiete, apoi un elev va citi explicația din subsolul paginii manualului pentru fiecare din cuvintele necunoscute. Dacă vor exista alte cuvinte necunoscute care nu sunt explicate în subsolul paginii, profesorul va solicita unui elev consultarea Dex-ului pus la dispoziție de biblioteca școlii. Elevii vor primi un exercițiu care le va solicita construirea unor enunțuri în care să utilizeze cuvintele noi. (12 minute)

Pentru următorul exercițiu elevii vor lucra pe perechi; aceștia vor trebui să identifice reperele spațio-temporale ale schiței D-l Goe. Profesorul le va explica în prealabil conceptul de reper spațio-temporal, apoi îi va ajuta să le înțeleagă și să le descopere, folosind întrebări:

- Unde are loc acțiunea? - Care este cuvântul care îmi arată locul acțiunii? - Când se petrece acțiunea? După identificarea acestor repere, elevii vor fi solicitați să le introducă într-un tabel. (7 minute)

Page 4: Clasa a via. Schita. Dl Goe 1

Profesorul le va solicita apoi identificarea personajelor care iau parte la acțiune, urmând ca șui aceaste să fie introduse în tabelul început anterior. (2 minute)

OBȚINEREA PERFORMANȚEI ȘI ASIGURAREA FEEDBACK –ULUI (3 minute)Asigurarea feedback-ului se va realiza prin întrebări:- Despre cine e vorba în text?- Care sunt personajele care iau parte la acțiune?- Care sunt reperele spațio-temporale ale schiței?

TEMA (1 minut)Anexa 1

Page 5: Clasa a via. Schita. Dl Goe 1

Anexa 1

1. BINGO. Completează fiecare căsuţă, răspunzând la întrebări:

Autorul schiței D-l Goe Numele satului în care s-a născut I.L.Caragiale

Titlul unei alte schițe

Ce gen literar a mai abordat Caragiale?

Titlul unei piese de teatru Sensul cuvântului urbe

2. Transformă din vorbirea directă în vorbire indirectă:

„Dar mamiţa adaogă:

-Da pe mamiţa n-o pupi?

- Pe tine nu vreau! zice Goe cu homor.

- Aşa? Zice mamiţa. Lasă... şi-şi acoperă ochii cu mâinile şi se face că plânge.

- Las că ştiu eu că te prefaci! zice Goe.

- Ţi-ai găsit pe cine să-nşeli! zice mam-mare.”

Page 6: Clasa a via. Schita. Dl Goe 1