chimia si ecologia extracurricular

5
Proiect didactic Clasa: a VIII-a Obiectul: Ora extracurriculară la chimie Subiectul lecţiei: Chimia şi Ecologia Tipul lecţiei: mixtă Durata: 45 min. Data: Profesorul: Obiectivele lecţiei: 1. Obiectivul de referinţă: Elevul va fi capabil să facă legătura dintre obiectul Chimie şi Ecologie. 2. Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil: O1. să conştientizeze rolul chimiei în viaţa de toate zilele: avantaje şi dezavantaje. O2. să determine atitudinea oamenilor faţă de fenomenul poluării solului, apei. O3. să enumere poluanţii atmosferici. O4. să identifice factorii ce cauzează distrugerea stratului de azot. O5. să propună măsuri concrete de soluţionare a problemelor ecologice din comună. Strategii didactice: 1

Upload: ali-russoi

Post on 18-Nov-2015

23 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

tvc

TRANSCRIPT

Proiect didactic Clasa: a VIII-aObiectul: Ora extracurricular la chimie Subiectul leciei: Chimia i EcologiaTipul leciei: mixtDurata: 45 min.

Data: Profesorul: Obiectivele leciei:1. Obiectivul de referin:

Elevul va fi capabil s fac legtura dintre obiectul Chimie i Ecologie.

2. Obiective operaionale:

Elevul va fi capabil:

O1.s contientizeze rolul chimiei n viaa de toate zilele: avantaje i dezavantaje.

O2.s determine atitudinea oamenilor fa de fenomenul polurii solului, apei.

O3. s enumere poluanii atmosferici. O4.s identifice factorii ce cauzeaz distrugerea stratului de azot.

O5.s propun msuri concrete de soluionare a problemelor ecologice din comun.

Strategii didactice:1. Metode i tehnici: Dialogul, problematizarea, observaia, eseul, conversaia euristic,expunerea.

2. Materiale utilizate: postere ecologice, expoziie de desene ale elevilor.

Resurse educaionale:

1. Manuale de ecologie i Chimie.

2. Internetul: www.google.com, www.Wikipedia.ro, www.natura.ro, etc.Modaliti de evaluare: Evaluare formativ

Moment organizatoric:

Salutare. Apelul. Aducerea atmosferei de lucru n clas i pregtirea elevilor de or. Anunarea temei noi i a obiectivelor.

Verificarea cunotinelor:

Profesorul:

Chimia este una dintre tiinele care are ca obiect destudiu natura. Alturi de fizic, biologie i alte tiine, ea studiaz lumea nconjurtoare.

n laboratoarele de chimie snt produse preparate, soluii necesare n agricultur. Se tie c fr ngrminte minerale, fr chimicate pentru protecia plantelor este greu de asigurat eficacitatea solului, obinnd roade bogate. ns aplicarea incorect a acestor substane duce la poluarea solului, apei, aerului, producnd pagube ireparabile.

Pentru a evita asemenea situaii, pentru a menine un mediu sntos, e necesar ca fiecare om s posede cunotine n domeniu, s triasc n armonie cu natura, protejnd-o att pentru el, ct i pentru viitoarele generaii.

Elevul:

Domeniile de aplicare a chimiei snt variate:a) n medicin: Ca- pentru gips; Ti- proteze pentru oase; I-dezinfectant, medicamente,etc.

b) n industrie: Fe- poduri, automobile, cuie; Ag- oglinzi, baterii,hrtie fotografic; Au- bijuterii, etc.c) n agricultur: ngrminte minerale.

d) n viaa de toate zilele: Na- sarea de buctrie, W- filament de bec, etc.

Dezavantaje:

Bombe nucleare, gaze toxice;

Poluarea atmosferei, apei, solului;

mbrcmintea sintetic;

Folosirea n cantiti mari a ngrmintelor minerale.

O1.Comunicarea noilor cunotine:

Profesorul:

Oamenii preocupai de ameliorarea vieii lor, n-au observat c n ruri a rmas puin pete, n pduri puine psri i animale.

n anul 1969 din sonda de lng oraul Santa Barbara a avut loc o deversare de petrol de mln de tone, din care cauz au murit o mulime de psri i animale. Alarmai de starea ecologic dezastruas a planetei, aceast zi a fost declarat Zi a Pmntului.

La 22 aprilie 1970, peste 20 milioane de oameni au marcat Ziua Pmntului. Ei cereau s fie adoptate legi care ar proteja pmntul, apa, plantele, animalele. Iniiatorul acestui eveniment a fost Harola Nelson. n ultimii 20 ani devenind un eveniment marcat la scar mondial.

Ce impact exercit agricultura asupra mediului ambiant?

Elevul:

Pn n 1990, pesticidele au fos utilizate nechibzuit, promovnd dou mari probleme: 1. utilizarea antitiinific a pesticidelor;

2. decalajul dintre cantitatea de pesticide produse i cele utilizate a contribuit la acumularea unor cantiti mari cu termenul de utilizare expirat.

O3.

Profesorul:

Moldova face parte din rile cu cele mai puine resurse de ap i cu cea mai joas calitate a ei.

Fiecare om cunoate c pentru necesitile sale vitale poate folosi doar apa pur. Dar n fntnile i izvoarele de la sate e greu s gseti ap de o asemenea calitate. Care e motivul polurii ei?

Elevul:

O problem stringent pentru apele noastre rmne poluarea cu deeuri toxice. i de fiecare dat st la baz contiina omului, deoarece pe malurile rurilor vezi numai murdrie i dezordine.

Fixarea noilor cunotine. Formarea priceperilor i deprinderilor:

Profesorul:

Ce factori influieneaz starea aerului atmosferic?

Elevul:

Pdurea a constituit dintotdeauna baza existenei, asigurndu-i omului cldur i alimente, pe lng faptul c este i o rezervaie natural. Ea este izvorul principal de oxigen n natur. Dac am urmri acest proces din punct de vedere chimico-biologic, am contientiza importana acestor plmni ai naturii.

Profesorul:

Ce pericol planeaz asupra pdurilor noastre?

Elevul:

Majoritatea pdurilor snt defriate, avnd ca urmare reducerea considerabil a biodiversitii, eroziunea natural a solului, acumularea deeurilor. Defrind pdurile, oamenii nu numai c-i distrug fabrica de oxigen, dar i alung i pmntul de sub picioare.

Eroziunea solului poate fi oprit prin plantarea puieilor, viitoare filtre naturale cu ajutorul crora snt reinute praful, gazele de eapament, etc.

Exemplu: Speciile de conifere pot reduce concentraia polenului elaborat de anumite plante alergene n cantiti de peste 80%. Cele mai filtrate specii snt: liliacul, ararul, teiul, plopul.

Elevul:

O4.

Mai cunoatem c prin activitatea sa, omul poate distruge involuntar, stratul de ozon. n rezultat, n atmosfer se formeaz guri ozonice. Prin ele, razele solare ultraviolete trec direct, distrugnd legtura chimic dintre atomii ce formeaz pielea omului. n consecin pot aprea arsuri, afeciuni cancerogene!

Concluzii. Realizarea feed backului:

Profesorul:

Distrugerea ozonului stratosferic i schimbarea climei snt consecinele activitii antropice n atmosfera global. Ele snt probleme ecologice distincte. n rezultat crete temperatura global. Chimicalele care distrug ozonul pot influiena echilibrul termic al Pmntuuli la fel ca i stratul de ozon, deoarece dintre ele snt gaze cu efect de ser.

Exemplu: 11 i 12 snt gaze cu efect de ser, respectiv de 4000 i 8500 de ori mai puternice dect bioxidul de carbon (n perioada de 100 ani).

Ce putem ntreprinde pentru a ameliora situaia ecologic din ar?

Ce ar trebui s ntreprind Administraia Public Local?

Elevii particip la discuie i rspund la ntrebrile propuse de profesor ntr-un eseu.

Profesorul efectueaz consolidarea materialului cercetat la or. Fiecare elev vine cu propuneri noi de soluionare a aceste probleme.

O5.

Profesorul:

Natura este viaa mea, a ta, a lui i a multor altor generaii ce vor porni la drum. A iubi natura, a o ocroti este o necesitate...

Cu eforturi comune s o protejm i nicidecum s nu o polum!

Gndete-te, copile, planeta e splendid! Fii prietenul ei grijuliu!

Tema pentru acas: S fac un tabel cu avantajele i dezavantajele chimiei n domeniile ecologice.PAGE 1