cap proiect educaţie psihomotrică

8
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Grădinița cu program prelungit nr. 45 Constanța Data :16.11.2012 Grupa : mijlocie(Nivel I)-Peştişorii jucăuşi Domeniul experienţial : Domeniul psihomotric Categoria de activitate: Educație psihomotrică Tema săptămânii: Toamna Tema activităţii: 1.Tipuri de mers -Joc- „La plimbare prin pădure” 2.Calitatea motrica- Îndemanare- Joc - „Floricele să culegem” Tipul de activitate :Predare Propunătoare: Călin Ruxandra Valentina Farcaş (Botnaru) Mihaela Profesor-mentor practică : Adriana Herbert Durata activităţii: 15-20 minute Scopul activităţii : Dezvoltarea fizică armonioasă prin practicarea exercitiului fizic; Formarea deprinderii de a se deplasa prin mers, ocolind obstacole; Dezvoltarea atenției voluntare.

Upload: mihaela-botnaru

Post on 19-Jan-2016

10 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Cap Proiect Educaţie Psihomotrică

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu program prelungit nr. 45 Constanţa

Data :16.11.2012

Grupa : mijlocie(Nivel I)-Peştişorii jucăuşi

Domeniul experienţial : Domeniul psihomotric

Categoria de activitate: Educaţie psihomotrică

Tema săptămânii: Toamna

Tema activităţii: 1.Tipuri de mers -Joc- „La plimbare prin pădure”

2.Calitatea motrica- Îndemanare- Joc - „Floricele să culegem”

Tipul de activitate :Predare

Propunătoare: Călin Ruxandra Valentina

Farcaş (Botnaru) Mihaela

Profesor-mentor practică : Adriana Herbert

Durata activităţii: 15-20 minute

Scopul activităţii: Dezvoltarea fizică armonioasă prin practicarea exercitiului fizic;

Formarea deprinderii de a se deplasa prin mers, ocolind obstacole;

Dezvoltarea atenţiei voluntare.

Page 2: Cap Proiect Educaţie Psihomotrică

Obiective de referintă:

- Să fie capabil să execute miscări motrice de bază:Mers, alergare,sărituri;

- Să fie apt să utilizeze deprinderile motrice însuşite în diferite contexte.

Obiective operaţionale:

- Să execute exerciţii vizând mişcarea diferitelor segmente ale corpului ;- Să răspunda motric la o comanda dată;- Să păstreze o poziţie corectă a corpului;- Să execute corect mersul în coloană câte unul ocolind obstacolele;- Să execute actiunile motrice învăţate, în conditii variate.

Obiectiv afectiv:

-Să se implice şi să participe la activitate.

Strategii didactice:

Metode si procedee

M 1 Explicatia

M2 Demonstraţia

M3 Exerciţiul

M4 Jocul

M5 Povestirea

Mijloace (Material didactic)

m1 Cuburi din lemn

m2 Coşuleţ

m3 Flori plastic

m4 Stimulente- Medalii.

m5 Păpuşa „ Zâna Toamna”

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

Forme de evaluare: continuă.

Loc de desfăşurare: sala de grupă.

Durata: 15-20 min.

Page 3: Cap Proiect Educaţie Psihomotrică

Bibliografie:

1. Antonovoci, Ştefania-„Educaţia fizică în gradiniţă” de Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2010

2.*** „Curriculum pentru învăţămând preşcolar”, (3-6/7 ani), M.E.C.I,Bucureşti, 2008

3. ***”Metodica activităţilor instructiv educativ în învăţământ preşcolar”, vol II, Ed. Fizică , Editura Didactica Nova , Craiova 2008

4.Ministerul Educatiei si cercetării „ Programa activitatilor instructiv-educative în grădiniţă”,Bucureşti, 2005;

Page 4: Cap Proiect Educaţie Psihomotrică

Evenimentul didactic(Etapele)

Elemente de conţinut Dozare Formaţiuni de lucru

Indicaţii metodice Strategii didacticeMetode Material

didacticI.Moment organizatoric

adunarea copiilor în sala de grupă:-alinierea;-salutul ;-verifiacrea prezenţei, a echipamentului şi stării de sănătate ;-captarea atenţiei(întoarceri spre diferite direcţii: spre uşă, spre pretele din spatele clasei,spre fereastră).-anuţarea temei;-expunerea poveştii: „Zâna Toamna vă invită la o plimbare prin pădure.”

******

Alinierea!Bună ziua!„Zâna Toamna a venit din nou la voi, copii, şi vă invită la o plimbare prin pădure”

m6

II. Pregătirea organismului pentru efort

Variante de mers şi alergare : -Mers normal; -Mers pe vârfuri; -Mers ghemuit ;

-Alergare normală. „Ne încolonăm frumos unul după altul fără să ne înghesuim”. Am ajuns în pădure. În pădure sunt copaci uriasi. Suntem si noi uriaşi ca ei(Mers pe vârfuri). Ne întâlnim cu doi pitici şi ne facem şi noi mici. (Mersul piticului). Ne ridicam. Acum alergăm pentru a ajunge mai repede în poieniţă. (Alergare uşoară). Am ajuns, ce aer curat! Hai să respirăm şi noi !(Exercitii de respiraţie).

În şir câte unul pe marginea sălii.„Câte unul pe cărare mergem în pădurea mare” . Spatele drept, privirea înainte, braţele se mişcă liber pe lângă corp. „Păstraţi-vă locul să nu vă rătăciţi” (Alergare uşoară).

III. Influenţarea selectivă a aparatului locomotor

„Ce culori frumoase au frunzele copacilor toamna” Hai să le privim şi noi! Ex1 „Privim păsările călătoare”P.i –stând depărtatT1-aplecarea capului în faţăT2-revenireT3-aplecarea capului în spate

3x4

„Capul spre cocori!”(stânga)„Capul spre rândunele!” (Dreapta)

Page 5: Cap Proiect Educaţie Psihomotrică

T4-revenire „Ce păsărele multe zboară printre copaci. Să zburăm şi noi ca ele!”Ex2”Zburăm ca păsărelele”P.i-Stând depărtat cu braţele pe lângă corp.T1T3-Braţele lateralT2T4-Braţele jos.Norii s-au strâns, cerul e gri, vine ploaia , dragi copii!Norii toţi s-au risipit, iată soarele a ieşit!Ex3”Ploaia şi soarele”P.i-Stând.Mâinile pe lângă corp.T1T3-Ghemuit, degetle lovesc podeaua;T2T4-Ridicarea braţelor cu coatele întinse.Dintre tufe, copilaşi, Apare un iepuraş.Iepuraşul e vioi,Ţopăim ca el şi noi!Ex4 „Sărituri ca iepuraşul”P.i-Stând cu mâinile pe şolduri.T1T8-Sărituri uşoare pe vârfuri.„Frunzele uscate sunt zburate de vânt”Exerciţiu de respiraţie „ Suflăm frunzele”

4x4

3x4

2x8

„Braţele întinse, privirea înainte!”

„Ghemuit, degetele lovesc podeaua, braţele întinse!”

Săritura de pe loc cu ambele picioare.

Inspiraţie pe nas cu ridicarea braţelor sus şi expiraţie pe gură.

IV. Realizarea temelor

Mers cu ocolire de obstacole„Ploaia a lăsat multe băltoace cu noroi . Mergem unul dupa altul ocolind bălţile ,ca să nu ne murdarim ghetuţele.” În pădure sunt şi mulţi copaci. Trebuie să-i ocolim si pe aceştia. Ca sa nu ne pierdem prin pădure ne vom ţine de mână formând un lanţ. Pentru ca am obosit , haideti să mergem numai câte unul,iar ceilalţi să ne odihnim şi să ne aşteptăm rândul cuminţi.” Mers cu ocolire de obstacole câte unul. Ţinuta copiilor

* * * *

Spatele drept,capul sus, braţele se mişcă liber pe lângă corp.

Se a urmări păstrarea distanţei corespunzătoare dintre copii.

Page 6: Cap Proiect Educaţie Psihomotrică

va fi corectă,spatele drept capul sus. Se va evita târâtul picioarelor. Vom conduce şirul copiilor. Mers în coloană câte unul,urmărindu-se păstrarea distanţei dintre copii.

V. Dezvoltarea calităţii motrice de îndemânare

Joc: „Să culegem floricele” Copiii sunt împăţiţi în două echipe .La o anumită distanţă în faţa lor pe jos se află floricele pe care copii le vor culege . La comanda „Culegeţi!”Primii iepuraşi din fiecare echipă se deplasează la locul respectiv , culeg cu ambele mâini floricele pe care le pun în „coşul toamnei”Trecând apoi în spatele şirului.

Două coloane

Aşteaptă la linie!

VI. Revenirea organismului după efort

Mers de voie cu expiraţii pentru educarea actului respirator. Joc: „Suflăm frunzele uscate”

VII.Încheierea activităţii

„Plimbarea noastră s-a sfârşit, ne aşezăm să ne odihnim.” Se face fixarea temei şi aprecieri cu ajutorul „Zânei Toamna”.Impărţim stimulente-medalii.

.