edmuzinspectie
Post on 16-Dec-2015
216 Views
Preview:
DESCRIPTION
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICDATA: 20 aprilie 2010
CLASA: I
UNITATEA DE NVMNT: coala cu clasele I-IV Nr. 2 Dorneti
NVTOARE: SENIUC DORINA SIMIONELAARIA CURRICULAR: ARTEDISCIPLINA: EDUCAIE MUZICAL
UNITATEA DE NVARE: INTERPRETAREA
CONINUTURI: NUANE
ELEMENT DE CONINUT: ,,Copcelul
TIPUL LECIEI: formare de priceperi i deprinderiSCOP: dezvoltarea auzului muzical, formarea deprinderii de a cnta corect
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1- s cnte individual i n grup cntece nsuite anterior;
O2- s rein linia melodic i coninutul de idei al cntecului nou; O3- s redea linia melodic i textul cntecului nou, individual i n grup;
O4-s utilizeze nuanri adecvate n cntarea colectiv sau individual, potrivit coninutului de idei i caracterului melodiei; O5- s pstreze poziia i respiraia corect n timpul cntatului;
O6- s interpreteze refrenul cntecului cu bti din palme;
O7- s dovededeasc interes i plcere de a cnta.RESURSE: umane- 13 elevi temporale- 45 minute
STRATEGII DIDACTICE:Metode i procedee: demonstraia, explicaia, exerciiul, conversaia, observaia, problematizarea, demonstraia, jocul didactic.Mijloace didactice: plan cu anotimpul primvara,coule, fie cu versurile cntecelelor.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.BIBLIOGRAFIE: Curriculum Naional. Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti 1998; Stanciu Alexandru-Chiril; Stanciu Emilia, Abecedar muzical pentru cl.I, Craiova, Ed. Gh.Cru Alexandru, 1995
Motora-Ionescu Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la cl. I-IV; Bucureti, Ed. Didactic i Pedagogic Palade Marian, Hai s ne jucm, copii!, Suceava, Editura ,,Gheorghe Tofan, 2009Momentele lecieiConinutul activitiiStrategia didacticEvaluare
Metode i procedeeForme
de organizareMijloace de nvare
123456
1. Moment organizatoricSe asigur un climat de ordine i disciplin necesar desfurrii n bune condiii a leciei.
Se pregtesc materialele necesare desfurrii activitii.
Se stabilete inuta corporal la ora de educaie muzical.
conversaiafrontal
2. Activiti muzicale Exerciii prevocale:
Propun elevilor s-i imagineze c se afl ntr-o pdure, apoi vor executa cteva exerciii de respiraie. Recit versurile:
Spatele de scaun rezemm
Pieptul nainte l ndreptm
Trandafirul rou cu drag mirosim,
i rostim:
Ce frumos miroase floarea !
- Balonul mare acum l umplem
Deci cu toii aer n el s suflm!
Urmresc realizarea unei respiraii ample, lungi i bine dozate.Exerciii de dicie:
Exerciii de dicie i de respiraie prin jocul: Repet dup mine!
Trenul pleac de la gar
i strbate-ntreaga ar.
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu,
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu.
Toba bate: bum! bum! bum!
Hai copii cu toi la drum!
ntr-un lift, pe covora,
Un pui mic de iepura
Plnge c n-are curaj
S se urce la etaj.
Exerciii de nclzire vocal:
- vocalize cu ajutorul vocalelor a, e, i, o, u;
- vocalize pe sunetele arpegiului gamei Do
- explic, demonstrez, execut concomitent cu elevii i urmresc corectitudinea exerciiilor.
exerciiul
explicaia
observaia
exerciiul
explicaia
observaia
demonstraiafrontal
frontalcapacita
tea de a rezolva sarcinile datecapacita
tea de a rezolva sarcinile date
3. Reactualizarea cunotinelor Joc: ,,Ghicete cntecul
ntr-un coule se afl bileele cu versuri din cntecele nvate . Dup citirea biletului elevii ghicesc despre ce cntec este vorba, apoi l cnt. La refren toi bat din palme.
,,Rndunica aa zboar...-,,Bate vntul frunzele ,,Floricele pe cmpii,
Hai s le-adunm copii...-,,Vine, vine primvara
,,Lele vulpe, fii cuminte...-,,Vulpea
,,Dai ntr-unul, ip doi...-,,Ceata lui Piigoi ,,Un broscoi cnt la cobz-,,Broscuele
conversaia
exerciiul
jocul didacticfrontalcoule
bileele cu versuri
4. Captarea ateniei
Observnd plana ,,Primvara , discutm despre anotimpul n care ne aflm.conversaia
observaiafrontalplan
4. Anunarea temei i a obiectivelorAnun tema leciei i obiectivele operaionale propuse, pe nelesul elevilor. Scriu titlul leciei pe tabl.
Voi anuna titlul noului cntec pe care l vom nva n ora de azi: Copcelul.
conversaiafrontal
5. Executarea unor activiti de formare de priceperi i deprinderi
Cntarea model
Recit versurile cntecului apoi cnt model.
Copcelul1.Copcelul din grdin
Primvara a-nverzit
i cu-o raz de la soare
Alb ca neaua a-nflorit
Refren:
Copcel, copcel
Te iubesc de mititel
Copcel, copcel
Te iubesc de mititel.
2. Primvara copcelul
De omizi l-am curat
i la toamna ateptat
Rod bogat am adunat.
nvarea cntecului
Se nva cntecul cu ntreaga clas. Se cnt cu elevii primele dou versuri ale primei strofe, apoi urmtoarele dou versuri. Se cnt ntreaga strof. Se va proceda la fel i cu a doua strof, apoi se cnt mpreun tot cntecul.
Cntarea cu nuana potrivit
mpreun cu elevii, voi cnta meninnd ritmul.
Cntarea cu micare corporal
Elevii cnt cu text i utilizeaz aplaud la refren.
conversaia
explicaia
problematizarea
demonstra
iafrontal
capacita
tea de a cnta dup cerine
6. Obinerea performanei Interpretarea se realizeaz:
- pe grupe alternative de fete-biei;
- pe rnduri;
- ntreg colectivul.explicaia
exerciiulfrontalpe grupe
individu
al
capacita tea de a reproduce cntecul nvat
7. Activiti de ncheiere
Se fac aprecieri generale asupra participrii elevilor la activitate. conversaiafrontal
1
top related