agricultura caractere generale proiect de lectie cls 5

9
PROIECT DIDACTIC DE LECTIE DATA 21 mai 2010 CLASA V PROFESOR Isar Constantin OBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALA EDITURA - Teora SUBIECTUL LECTIEI – Agricultura caracteristici generale TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice. 3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru. 7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă. COMPETENTE SPECIFICE: 1.2, Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 1.4 Elaborarea unui text coerent utilizând termeni geografici 3.2 Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile 3.5 Explicarea legăturilor dintre realitatea observată şi fenomene din domeniul ştiinţelor naturi OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili : O 1 – să definească termenul de agricultura pe baza informatiilor din textul manualului. O 2 - sa precizeze care sunt ramurile agriculturii citind definitia agriculturii O 3 – sa numeasca 2-3 factorii care influenteaza agricultura pe baza textului manualului O 4 – să specifice 2-3 plante de cultura pe baza analizei imaginilor prezentate O 5 - sa indentifice şi să localizeze pe hartă 2 zone de cultura a unor plante; O 6 - să argumenteze importanta culturii plantelor si a cresterii animalelor; O 7 – sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristica METODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul. MATERIALUL DIDACTIC - harta fizică a lumii, - atlasul geogafic - videoproiectorul MATERIAL BIBLIOGRAFIC : - manualul “ Geografie generala” clsasa a V a autori D. Strat, C. Furtuna - “Didactica geografiei” – N. Ilinca - “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz - Lester R.Brown-„Probleme globale ale omenirii”, Ed. Tehnică, Bucureşti, 1988

Upload: toma-elena-madalina

Post on 20-Jan-2016

281 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Agricultura Caractere Generale Proiect de Lectie Cls 5

PROIECT DIDACTIC DE LECTIE

DATA 21 mai 2010CLASA VPROFESOR Isar ConstantinOBIECTUL - GEOGRAFIE GENERALAEDITURA - TeoraSUBIECTUL LECTIEI – Agricultura caracteristici generale TIPUL LECTIEI - de predare- invatare, insusire de cunostinte noi

COMPETENTE GENERALE: 1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru.7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENTE SPECIFICE:1.2, Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază1.4 Elaborarea unui text coerent utilizând termeni geografici3.2 Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile 3.5 Explicarea legăturilor dintre realitatea observată şi fenomene din domeniul ştiinţelor naturi

OBIECTIVE OPERATIONALE. La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili :O1 – să definească termenul de agricultura pe baza informatiilor din textul manualului.O2- sa precizeze care sunt ramurile agriculturii citind definitia agriculturiiO3 – sa numeasca 2-3 factorii care influenteaza agricultura pe baza textului manualului O4 – să specifice 2-3 plante de cultura pe baza analizei imaginilor prezentate O5 - sa indentifice şi să localizeze pe hartă 2 zone de cultura a unor plante;O6- să argumenteze importanta culturii plantelor si a cresterii animalelor;O7– sa completeze corespunzator itemii fisei de evaluare

STRATEGII DIDACTICE - dirijata, cognitiva, euristicaMETODE SI PROCEDEE - expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucru cu harta si manualul.MATERIALUL DIDACTIC

- harta fizică a lumii, - atlasul geogafic- videoproiectorul

MATERIAL BIBLIOGRAFIC : - manualul “ Geografie generala” clsasa a V a autori D. Strat, C. Furtuna - “Didactica geografiei” – N. Ilinca - “ Geografie fizica generala” – M. Ielenicz - Lester R.Brown-„Probleme globale ale omenirii”, Ed. Tehnică, Bucureşti, 1988

Page 2: Agricultura Caractere Generale Proiect de Lectie Cls 5

DESFASURAREA LECTIEI

Ob.

De

inva

tare

Doz

are

Momentele lectiei

Activ. de predare - invatare Strategii didactice

Evaluare

Actv. prof. Actv. elevilor

1’ Organiz. clasei - verif. prezentei elevilor- aranj. materialului necesar lectiei

Pregatirea caietelor si a docum. scolare

Observarea AtentionareAprecieri

10’ Verif. orala a cunostint. din lectia anter. cu titlul “ Asezarile urbane” prin intreb. scurte

Adreseaza interogatii de control privitoare la continuturile predade si invatate anterior: -Ce intelegem prin notiunea de resursa?- Care sunt resursele fiecarei

geosfere a Pamantului?- De ce Soarele este

considerat ca fiind una dintre resursele cele mai importante?

- Care sunt resursele atmosferei?

- Care sunt resursele hidrosferei?

- Dar ale biosferei ?

Asculta, analizeaza, gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate, fiind indrumati de prof.Resursele Pamantului”- bogatie de care omul se poate folosi in activitatile zilnice

Pentru ca el da Pamantului lumina si caldura , iar razele acetuia pot fi captate si folosite de catre oameni.

- gazele (oxigen, azot);

- vanturile (energie eoliana)

- apa potabila- energia oferita

de rauri- energia

mareelor, curentilor

- resurse minerale

- combustibilii - minereurilede fier - minereuri nefieroase, roci de constructie, sarea. flora si faunaresursele de sol.

Conversatia catehetica Exercitiu

Analiza raspunsurilor, stimularea elevilor si evaluarea rezultatelor invatarii

1 -2’ Pregatirea aperceptiva

Profesorul intreaba: Ce este atmosfera?De ce credeti ca solul este considerat ca fiind una dintre cele mai importante resurse?

Reflecteaza si raspund la sub indrumarea profesorului.Deoarece poate fi folosit in agricultaura pentru obtinerea de produse alimentare

Conversatia euristica

Observarea comportamentului elevilor, stimularea participarii elevilor la formularea raspunsului

1 Anuntarea temei

Precizează obiectivele şistrategia de rezolvare,condiţiile de lucru.

Ascultă, acceptă, se mobilizează, participă,scriu titlul lecţiei în caiet

Expunere,lucrul la

tablă

Observarea comportamentului

Page 3: Agricultura Caractere Generale Proiect de Lectie Cls 5

Scrie titlul lecţiei pe tablă - Activitatile economice -Agricultura aspecte generale

elevilor;

O1

20’ –

25‘Dirijarea predarii - invatarii

Sa definim notiunea de Agricultura analizand textul din manual

Elevii analizeaza textul lectiei si raspund sub indrumarea peofesorului Agricultura este o ramura a economuiei care se ocupa cu:

- cultura plantelor

cresterea animalelor

Descoperirea

Observarea

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze

O2

Sa indentificam in definitia agriculturii care sunt cele doua ramuri ale agriculturii

-Elevii analizeaza definitia si indentifica cele doua ramuri ale agriculturii : - cresterea animalelor si cultura plantelor.

Descoperirea

Idem

O3

Exista vreun factor care influenteaza agricultura?Profesorul le explica faptul ca: Acesti factori se impart in doua categorii:

a) naturali – clima, relief, sol

b) Tehnologici – dotarea agriculturii cu masini, ingrasaminte, irigatii.

Elevii raspund sub indrumarea profesorului Dau exemple de factori care pot influenta agricultura

Idem

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O4 Prima ramura a agriculturii este cultura plantelor.Pentru ce sunt cultivate plantele?Care sunt plantele de cultura pe care le cunoasteti?Profesorul le expune principalele plante de cultura

- Sunt atenti si raspund sub indrumarea profesorului Pentru a fi folosite in alimentatie, industrie, ca furaj .Cereale, plante leguminoase, plante pt. zahar, pt. ulei,plante tehnice, pomi fructiferi, vita de vie.Elevii sunt atanti si noteaza in caiete

Conversaţia euristică

Lucrul cu hartaÎnvăţarea prin descoperire

Prelegera

Provoaca participarea tuturor elevilor si ii determina sa dialogheze, sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsurile date de alti colegi.

O5 Sa localizam pe harta regiunile de cultura a cerealelor, vitei de vie, arborelui de cafea si a altor plante.

Elevii analizeaza harta din manual si numesc regiunile de cultura a acestor plante

Lucru cu harta si manualul

Idem

O6

- Care este a II-a ramura a agriculturii?

- Pentru ce se cresc animalele?- Ce animale se cresc la nivel

mondial?

Cresterea animalelorPentru carne, lapte, oua, piei, tractiune, etcBovine, ovine, porcine, pasariNoteaza in caiet

Conversatia euristica

Idem

3’ - 4‘ Atingerea feed- backului

De ce agricultura este considerata o ramura de baza

Analizeaza notitele si raspund

Descoperirea

Stimularea participarii

Page 4: Agricultura Caractere Generale Proiect de Lectie Cls 5

a economiei oricarui stat Fiinca reprezinta baza resurselor de hrana pentru omenire. Conversatia

elevilor, analiza raspunsurilor si evaluarea prin note.

O6

10’ Asigurarea si intensificarea retentiei si transferului cunostintelor

Completati fisa de lucru cu informatiile corespunzatoare.

Selecteaza informatiile pentru completarea schitei si formularea corecta a raspunsurilor.

Interogatiile de control si

dialogul.

Evaluarea finala

1’ - 2‘ Precizarea activitatilor pe care elevii le vor desfasura acasa

Comunica sugestiile si continuturile ce vor fi parcurse spre studiu.Tema pentru acasa.

Asculta si noteza. Explicarea

SCHEMA LECTIEI Schema lectiei se va intocmi la tabla

Page 5: Agricultura Caractere Generale Proiect de Lectie Cls 5

ACTIVITATILE ECONOMICE - AGRICULTURA ASPECTE GENERALE Agricultura este o activitate care a aparut inca din vechime cand omul a inlocuit culesul cu cultura plantelor, si a domesticit animelele.Agricultura este o ramura a economuiei care se ocupa cu: cultura plantelor

cresterea animalelor.Factorii care influenteaza agricultura Acesti factori se impart in doua categorii:

a) naturali – clima, relief, solb) Tehnologici – dotarea agriculturii cu masini, ingrasaminte, irigatii

Cultura plantelor Plantele se cultiva pentru a fi folosite in alimentatia oamenilor , in industrie si ca furaj Plantele de cultura sunt:

Crealele:GRAUL – cea mai importanta cereala, se cultiva in : Europa, SUA, China, India, Argentina, Australia.OREZUL – este cultivat mai ales in S si E Asiei, in zonele umede , China, India.PORUMBUL – cereala specifica zonei temperate si subtropicale (SUA, China, Brazilia).Plante leguminoase:CARTOFUL – America, Europa, Asia, TOMATELE- mai ales in Europa (30% din productia mondiala)Plantele pentru zahar:TRESTIA DE ZAHAR – specifica zonei calde, zona Antilelor, NE Braziliei.SFECLA DE ZAHAR – specifica zonei temperate (Franta, Ucraina, Germania, Rusia, SUA.)Plante pentru ulei (oleaginoase):SOIA , FLOAREA SOARELUI, MASLINUL si ARAHIDELEPlante tehnice (textile): BUMBACUL – specific zonei calde (Asia centrala, Sudul SUA).INUL- se cultiva mai ales in EuropaPomii fructiferiZ. calda – arborele de cafea (Brazilia, Columbia), arborele de cacao (Africa, Asia de SE, America de Sud), bananierul : Ecuador, Brazilia, Z. subtropicala – citrice (Grecia, Israel, Turcia, SUA, Italia, ), - maslinul.Z. temperata: - marul, parul, prunul, caisul, piersicul.Vita-de-vie – planta de origine mediteraneana care s-a adaptat si la conditiile climei temperate (Ftanta, Spania, Italia).Cresterea animalelor

Animalele se cresc pentru carne, lapte, oua, piei, tractiune, etcBOVINELE- Brazilia, China, SUA, Rusia PORCINELE – ChinaOVINELE – AustraliaPASARILE – (avicultura), Olanda, Belgia, SUA, China.SERICICULTURA – cresterea viermilor de matase – ChinaAPICULTURA – China, SUA, Australia, Canada.

FISA DE LUCRUFixarea cunostintelor se va face printr-o tema de lucru

Page 6: Agricultura Caractere Generale Proiect de Lectie Cls 5

1. Completati spatiile punctuate cu informatia corecta.Agricultura este o ramura a economiei care se ocupa cu......................................................si................................................. 10p

2. Dati exemple de 3 plante cultivate in zona climatica calda: 15p

3. Precizati 2-3 factorii care determina dezvoltarea agriculturii. 10p

4. Care sunt zonele cele mai importante de cultura a citricelor si a vitei-de-vie? 10p

5. Numiti 2 plante din care se extrage zaharul. 10p

6. Ce plante se cultiva in zona noastra (orizontul local)? 10p

7. Realizati un text coerent geografic in care sa folositi urmatorii termeni:

- cultura, - vita de vie, - mediteranean, - cereale, - legume. 25p

Timp de lucru 10 minute din oficiu 10p