adverbul_interjetia

11
Proiect didactic Profesor: Varga Carmen Scoala : Colegiul tehnic „Aurel Vlaicu”, Structura sc nr 7 , Baia Mare Clasa: a V-a Obiectul: limba română Subiectul lecţiei: adverbul şi interjecţia Tipul lecţiei: de de consolidare şi de sistematizare Durata: 50 minute Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili: a)cognitive: -să dea definiţia adverbului şi a interjecţiei; -să clasifice adverbele; -să identifice adverbele şi interjecţiile din textele date; -să cunoască funcţiile sintactice ale adverbelor; b) formative: -să cunoască ortografia diferitelor adverbe în comunicarea scrisă.

Upload: svetlana-virneanu

Post on 25-Dec-2015

215 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

util

TRANSCRIPT

Page 1: adverbul_interjetia

Proiect didactic

Profesor: Varga Carmen

Scoala : Colegiul tehnic „Aurel Vlaicu”, Structura sc nr 7 , Baia Mare

Clasa: a V-a

Obiectul: limba română

Subiectul lecţiei: adverbul şi interjecţia

Tipul lecţiei: de de consolidare şi de sistematizare

Durata: 50 minute

Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

a) cognitive:

-să dea definiţia adverbului şi a interjecţiei;

-să clasifice adverbele;

-să identifice adverbele şi interjecţiile din textele date;

-să cunoască funcţiile sintactice ale adverbelor;

b) formative:

-să cunoască ortografia diferitelor adverbe în comunicarea scrisă.

Strategia didactică

1) Resurse:

-cunoştinţele anterioare;

-capacităţile receptive ale elevilor.

2) Metode şi procedee: conversaţia, ciorchinele, explicaţia, cubul, exerciţii

creatoare.

3) Forme de organizare:

Page 2: adverbul_interjetia

-activitatea frontală şi independentă individuală;

-activitatea pe grupe.

4) Mijloace: texte lingvistice, fişe de lucru.

5) Material bibliografic:

-„Limba română”, manual pentru clasa a V-a, Alexandru Crişan, Sofia

Dobra, Florentina Samihaiana, Ed Humanitas, Bucureşti, 2003;

- Popescu Ştefania, „ Gramatica practică a limbii române”, Ed Tedit

FZH, Bucureşti, 2003;

-Avram Mioara, „Gramatica pentru toţi”, Ed Academiei, Bucureşti, 1986;

-Corniţă Georgeta: „Metodica predării şi învăţării limbii şi literaturii

române”, Ed Umbria, Baia Mare, 1993

Scenariul didactic

1. Organizarea clasei:

- se notează absenţii, se stabileşte ordinea şi se pregătesc cele necesare desfăşurării

lecţiei;

2. Actualizarea cunoştinţelor anterioare:

-se controlează tema, cu observaţii şi aprecieri după caz;

3. Captarea atenţiei:

-se aplică metoda ciorchinelui pentru actualizarea anumitor noţiuni teoretice

( Anexa 1);

4. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale:

-azi vom recapitula adverbul şi interjecţia;

-se anunţă obiectivele.

Page 3: adverbul_interjetia

5. Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare:

-aplicând metoda cubului se rezolvă exerciţiile la tablă:

Analizează adverbele din textul de mai jos, precizând şi funcţia lor sintactică :

’’Departe-aş vrea de aici să vii, În alte lumi senine.’’

(O Goga- Dorinţa)

Analizează adverbele din textul de mai jos, precizând şi funcţia lor sintactică :

’’Atunci am văzut acolo vreo douăzeci de copii care pot fi martori despre acesta’’

(N Iorga- Oameni cari au fost)

Asociază fiecare răspuns cu punctajul pe care consideri că îl merită: A B

Adverbul este partea de vorbire care 5 PUNCTEdenumeşte fiinţe, lucruri sau fenomene.

Adverbul este partea de vorbire care determină un verb, un adjective sau 0 PUNCTEun alt adverb.

Asociază fiecare răspuns cu varianta pe care o consideri corectă: A B

Adverb format cu prefix şi sufix voiniceşte

Adverb format cu sufix nefiresc

Compară cuvintele subliniate din exemplele de mai jos şi precizează-le valoarea adverbială sau adjectivală :

Page 4: adverbul_interjetia

Copilul frumos se joacă.

El scrie frumos.

Compară cuvintele subliniate din exemplele de mai jos şi precizează-le valoarea adverbială sau substantivală :

Vara este un anotimp frumos.

Elevii au vacanţă vara.

Aplică sufixul -iş şi la două cuvinte, pentru a forma adverbe.

Aplică sufixul -eşte la două cuvinte, pentru a forma adverbe.

Descrie locul în care se află locuinţa voastră. Foloseşte adverbele : aici,

acolo, în depărtare.

Descrie un lac. Foloseşte adverbele : acolo, acum, deodată.

Argumentează, alcătuind câte o propoziţie, că formele deloc / de loc sunt

corecte.

Argumentează, alcătuind câte o propoziţie, că formele într-una / întruna

sunt corecte.

6. Asigurarea retenţiei şi transferului:

-se realizează prin rezolvarea fişelor de lucru, sub forma unui concurs între 2

grupe. (ANEXA 2).

-se notează câţiva elevi.

Page 5: adverbul_interjetia

7. Temă pentru acasă

-ca temă elevii vor avea de rezolvat exerciţiile 1,2,8 de la pagina 227

Page 6: adverbul_interjetia

Anexa 1

ADVERBUL

Funcţiisintactice

Clasificare după înţeles

Clasificare după formă

Page 7: adverbul_interjetia

Fişă de lucru

1) Treceţi adverbele date , după felul în care sunt alcătuite, în tabelul de mai

jos :

bineînteles, totodată, azi, bine, niciodată, altfel, puţin, ba, uşor, întotdeauna

ADVERBE SIMPLE ADVERBE COMPUSE

2) Grupaţi adverbele după înţeles:

atunci, uşor, jos, mereu, altfel, acolo, azi, încolo, aşa.

ADVERBE DE LOC ADVERBE DE TIMP ADVERBE DE MOD

3) Indicaţi forma corectă a adverbelor :

vre o dată / vreodată iarăş / iarăşi

întradevăr / într-adevăr deasemenea / de asemenea

de câte ori / decâteori deasupra / de asupra

4) Subliniaţi interjecţiile din textul de mai jos :

’’Ei, stăpâne, iaca, chiar azi ni s-au împlinit anii de slujbă!’’

( I Creangă- Povestea lui Stan Păţitul )

Page 8: adverbul_interjetia

CONCURS

GRUPA I

Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de păsări.

CONCURS

GRUPA II

Scrieţi cât mai multe interjecţii ce redau sunete produse de mamifere.

Page 9: adverbul_interjetia

Anexa 2