act.gradul 2
TRANSCRIPT
PROIECT DIDACTICInst. STAN ALINA
G.P.P.Nr.9- BUZAU
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Data : 24.02.2010Unitatea:G.P.P.Nr.9-BUZAUNivel II –(GRUPA mare ,,A,,)Institutor: Alina StanTema anuală de învăţare: ,,CUM ESTE/A FOST SI VA FI PE PAMANT?”Tema proiectului : ,,Lumea fascinanta a animalelor”Subtema: ,,Animale din padure”Tema zilei:,,Padurea cu povesti”Forma de realizare:Activitate integrata (DLC; DOS)Tipul activitatii:mixtaForma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici;Durata: o zi
ACTIVITATI DE INVATARE
ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA Întâlnirea de dimineaţă cu tema:” Curiozitati din lumea animalelor…stiati ca?” Tranziţii:”-Puii, veniti la mama!” -Elemente ludice corespunzătoare temei;Rutine: „Invatam sa protejam”.ALA : ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARESectoare : 1. ARTĂ—activitate practică “Masti pentru dramatizare”; 2. BIBLIOTECA-‘’Alegeti si grupati”(sortam jetoane);
3. CONSTRUCTII– “Adaposturi pentru animale “.ADE :ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:
1.DLC:Educarea limbajului:”Prieteni din povesti”- joc didactic ( cu caracter interdisciplinar)
2.DOS:(activitate practica)”Animalele si padurea”- decupare, lipire, asamblare.
JOC DE MISCARE:,,Iepurele si ogarul”, ,,Vulpe, dormi?”;DRAMATIZARE:,,Casuta din oala”.
ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA(ADP)
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢA:Curiozitati din lumea animalelor…stiati ca?”Obiective de referinta: Sa se implice activ în vederea stimulării comunicării,
favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării comportamentului empatic la preşcolari.
Obiective operationale: * Să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ; * Să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică, gesturi, privire, ) ; * Să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele;* Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat;* Să comunice pe baza unei idei elaborate;* Să schimbe impresii, opinii, păreri transmiţând cu sinceritate experienţele, părerile despre un anumit eveniment.Strategii didactice:Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, negocierea, jocul, problematizarea, brainstormingul. Materiale didactice: evidenţa grupei , Calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii, tablouri cu păduri.Forma de organizare: individual, frontal.
ACTIVITATI PE ARII DE STIMULARE(ALA)
Sectoare : 1. ARTĂ—activitate practică “Masti pentru dramatizare” 2. BIBLIOTECA-‘’Alegeti si grupati”(sortam jetoane cu animale,recitam poezii,rezolvam fise)
3. CONSTRUCTII– “Adaposturi pentru animale “Tipul activităţii : mixtăForma de organizare : activitate pe grupuri mici, pe centre de interes.Obiective cadru : Educarea trăsăturilor de voinţă şi caracter, formarea unei atitudini pozitivefaţă de sine şi faţă de ceilalţi;Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;Dezvoltarea simţului practic şi estetic;Stimularea capacităţii creatoare.Obiective operaţionale :
1. Artă :O1. să lipeasca fire de mohair pe mastile conturate pe carton ;O2. să utilizeze cu grija pasta de lipit ;O3. sa aprecieze obiectiv lucrarile personale cat si pe cele ale colegilor;O4. să dea utilitate produselor obţinute;2.Biblioteca:O1.sa priveasca cu atentie jetoanele;O2.sa aleaga animalele salbatice de cele domesticeO3.sa gaseasca puiul, hrana si mediul de viata specifice fiecarui animal.3.Constructii:O1. să construiasca forme plane si in relief pentru realizarea temei propuse;O2. să colaboreze cu membri grupului;
O3. sa manifeste interes pentru acest tip de activitate care stimuleaza creativitatea.Strategii didactice : `Metode si procedee: conversaţia, expunerea, explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia, repetitia,jocul;Mijloace didactice :- hârtie colorata cartonata;- aracet, pensule, fire de mohair;- perforator; jetoane cu animale salbatice, domestice, pui si hrana;- jocuri lego.Durata : 60 minute.
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:(ADE)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: DOMENIU LIMBĂ ŞI COMUNICARETEMA ACTIVITĂŢII: „PRIETENUL MEU DIN POVESTI”MIJLOC DE REALIZARE: JOC DIDACTIC (cu character interdisciplinar)TIPUL ACTIVITĂŢII: evaluarea cunostintelor SCOPUL JOCULUI: evaluarea cunoştiţelor despre personajele din poveştile cunoscute(atitudini, conflicte, întâmplări, situaţii, trăsături fizice şi morale)OBIECTIV DE REFERINŢĂ: să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de vorbitor cât şi în calitate de auditor.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să clasifice animalele cunoscute dupa mediul in care traiesc;O2 – să precizeze hrana si adapostul animalelor facand clasificari cu ajutorul imaginilor;O3 – să identifice “personajele animale”precizand povestea din care fac parte;
O4 – să adreseze echipei adverse întrebări din povestile cunoscute;O5 – să formuleze propoziţii dezvoltate utilizând expresii din poveşti si cântece cunoscute;O6_ să numere corect elementele multimilor formate raportand numarul la cantitate si invers.O7_ să interpreteze corect si expresiv unele cântece despre animale;SARCINA DIDACTICĂ: recunoaşterea animalelor sălbatice, formarea unor propoziţii dezvoltate utilizând expresii din poveşti si cântece cunoscute, utilizarea corecta a singularului si pluralului cuvintelor, precum si formele diminutivale ale acestora, asocierea numărului cu cifra corespunzătoare, interpretarea corecta si expresiva a unor cântece despre animale.
REGULILE JOCULUI: copiii vor respecta cerinţele educatoarei, vor lua la întâmplareun medalion cu un personaj din poveste, se vor grupa şi regrupa pe tot parcursul jocului în funcţie de metoda folosită, vor formula ghicitori, vor adresa întrebări şi vor dialoga redând fragmente din poveste. Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu aplauze.ELEMENTE DE JOC: bagheta fermecată, costumul de magician, costumatie pentru craiasa povestilor, limitarea timpului, mişcarea, întrecerea, imitarea personajelor din poveşti, versuri distractive.STRATEGIA DIDACTICĂa) METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, metoda ciorchinelui, metoda ghicitorilor, turnirul întrebărilor, piramida, aprecierea verbală, conversaţia, expunerea;b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini din poveşti*, medalioane cupersonaje din poveşti*, CD player, CD-uri, calculator, piramida formată din şase căsuţe, baghetă, coroniţă pentru zână, orga;c) FORME DE REALIZARE A ÎNVĂŢĂRII: individual, frontal, pe grupuri, înechipă.
DURATA: 35-40 MINUTEBIBLIOGRAFIEAntohe, G., Barna, I.: Psihologia jocului, ediţia a II-a, Editura Fundaţiei Universitare Dunărea de Jos, 2006.Antonovici, Şt., Nicu, G.: Jocuri interdisciplinare, Editura Aramis Print, 2004Breban, S., Fulga, M., Goncea, E., Ruiu, G.: Metode interactive de grup, Editura Arves,Preda, V., Dumitrana, M.: Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura V&I Integral, 2005*Imaginile si medalioanele sunt din poveştile următoare: „Capra cu trei iezi”, „Ursul păcălit de vulpe”, „Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă, „Scufiţa Roşie”.
CATEGORIA DE ACTIVITATE : DOMENIUL OM SI SOCIETATE (DOS)TEMA ACTIVITATII: ”Animalele si padurea” TIPUL DE ACTIVITATE: Mixt (formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi)MIJLOC DE REALIZARE: Activitate practică (aplicaţie)SCOP:imbogatirea cunostintelor despre tehnicile de lucru necesare prelucrarii materialelor pentru realizarea unor produse simple;OBIECTIV DE REFERINTA: sa fie capabili sa realizeze lucrari practice inspirate din natura, valorificand deprinderile de lucru.OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să exerseze tehnici specifice activităţilor practice;O2 – Să utilizeze corect materialele de lucru;O3 – Să coopereze cu colegii de grup;O4 – Să recunoasca frumosul in natura si in creatii artistice;
O5-- Să valorifice lucrările pentru înfrumuseţarea mediului ambiant din sala de grupă.STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, explicaţia,
observaţia, demonstraţia, Turul Galeriei
MIJLOACE DIDACTICE: Medalioane cu animale, lipici, siluete cu animale, brăduţi, fulgi de zăpadă, planşe suport.
DURATA: 35-40 min.BIBLIOGRAFIE:
- ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT, 2008;- Grama F, Pletea M, Culea L, Sesovici A, Ciobotaru A, Spânu C,
Dincă G, Pletea G, Călin E, (2009) – “Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – ghid pentru cadrele didactice – Vol I, Vol II”, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti
- Toma G, Petre D, Ristoiu M, Anghel M, (2008) – “Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar- nivel 3-5ani”, Editura Delta, Piteşti
ESFASURAREA ACTIVITATII (DLC)
Evenimente
didactice
Ob.
Op.
Conţinutulstiintific
Strategii didacticeEvaluare
formativă,continuă
Metode şi procedee
Mijloacede
învăţământ
Moduri de
organizare
Moment organizatoric Captarea atentiei
Anuntarea temei si a obiectivelor
Se creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii.Se vor descoperi in sala de grupa cateva surprize trimise de magicianul care a prezentat un spectacol in camin cu cateva saptamani in urma: un costum de magician,o bagheta fermecata, o casuta si multe alte surprize.Magicianul ne roaga sa descoperim surprizele din jobenul pe care ni l-a trimis.Se anunta titlul jocului :”Prietenul meu din povesti”si obiectivele operationale la nivelul de intelegere al copiilor.Jocul va avea caracter interdisciplinar.
problemati-zarea,
Surpriza
Conversatiaexplicatia
Costumatie (frac si joben)baghetaecusoanemasti
Frontal
Frontal
capacitatea de concentrare a atenţiei
capacitatea de reactualizare a cunoştinţelor despre animalele domestice şi sălbatice
Prezentarea regulilor jocului
Se vor prezenta sarcina didactică şi regulile de joc.Pe parcursul jocului copiii vor rezolva mai multe sarcini propuse de magician :vor recunoaste si clasifica animalele in functie de mediul de viata si hrana,vor recunoaste
Explicaţiaconversaţia expunerea
frontal
DESFASURAREA ACTIVITATII(DOS)
Evenim
ente
didactic
e
Ob
.
Op
.
Continitul stiintific
Strategii didactice
EvaluareMetod
eMijloace
Forme
de
organiz
are
Moment
organiza
toric
Se creeaza conditiile psiho-
pedagogice necesare
desfasurarii activitatii in bune
conditii.
Captarea
atenţiei
Captarea atenţiei va fi realizată
prin vizionarea unui CD.Se va
purta o scurtă discuţie reliefând
frumuseţea naturii si mediul de
viata al animalelor salbatice.
Convers
aţia
CD Frontală Observarea
comportam
entului
copiilor
Anunţare
a temei
şi a
obiective
lor
Se anunţă tema activităţii -
”Animalele si padurea” şi se
prezintă succint obiectivele pe
înţelesul copiilor.
Explicaţ
ia
Frontală
Evenim
ente
didactic
e
Ob
.
Op
.
Continitul stiintific
Strategii didactice
EvaluareMetod
eMijloace
Forme
de
organiz
are
Dirijarea
învăţării
O1
O2
O3
Se intuiesc materialele puse la
dispoziţie. Se realizeaze
gruparea copiilor la mesele de
lucru după simbolul de pe
medalioane (Echipa Veveriţelor,
Echipa Ursuleţilor, Echipa
Iepuraşilor şi Echipa Vulpiţelor).
Se explică tehnica de lucru şi se
trece la realizarea lucrărilor de
către copii.
Se oferă sprijin în timpul lucrului,
urmărind respectarea tehnicilor
de lucru.
Explicaţ
ia
Exerciţi
ul
Convers
aţia
Medalioa
ne cu
animale,
pasta de
lipit,
siluete
cu
animale,
brăduţi,
fulgi
de
zăpadă,
planşe
suport.
Pe
grupuri
Observarea
comportam
entului
copiilor
Obţinere O3 Fiecare echipă va prezenta Turul Lucrările Pe Observarea
Evenim
ente
didactic
e
Ob
.
Op
.
Continitul stiintific
Strategii didactice
EvaluareMetod
eMijloace
Forme
de
organiz
are
a
performa
nţei
lucrarea realizată, argumentând
modul de aşezare a elementelor,
respectarea tehnicii de lucru.
Galeriei
Convers
aţia
realizate grupuri lucrărilor
realizate şi
a modului
de
prezentare
Evaluare
a
cunoştinţ
elor
O4 Se vor face aprecieri asupra
modului de lucru şi se va realiza
o expoziţie cu lucrările copiilor la
coltul tematic.
Convers
aţia
Frontală Aprecierea
modului de
realizare a
lucrărilor
Încheiere
a
activităţii
Se vor face fotografii pentru
albumul grupei.
Frontală
PADUREA DE BRAZI SI STEJARI
TREC PRIN CODRU CAPRIOAREPE ZAPADA LUCITOARE.VIN LA IESLELE CU FAN
DINTRE BRAZII CEI BATRANI.IES IN DRUM,STEJARII SUNA:“CAPRIOARE, POFTA BUNA!”
Materiale necesare: Carton albastru pentru fundal; 4 triunghiuri, putin rotunjite la baza, de marimi diferite din care
vom obtine brazii; Foarfeca,lipici,betisoare ; Hartie glace de culoare verde si maron,floricele de porumb,vata. Acuarele sau pasta de dinti.
Fiecare triunghi va fi “franjurat” pentru ca la lipire sa dea impresia ca este in relief. Dupa ce fiecare triunghi a fost franjurat, se lipesc pe rand incepand in ordine descrescatoare. Pentru a fi mai de efect, in final, prin dactilopictura se aplica fulgii de zapada. Rezultatul cred ca vorbeste de la sine.
TREC PRIN CODRU CAPRIOAREPE ZAPADA LUCITOARE.VIN LA IESLELE CU FAN
DINTRE BRAZII CEI BATRANI.IES IN DRUM, STEJARII SUNA:“CAPRIOARE, POFTA BUNA!”
ACTIVITATI RECREATIVE
JOC DE ATENTIE SI DE MISCARE
TEMA: “Vulpe,dormi?”-joc de miscare “Casuta din oala”-dramatizareFORMA DE REALIZARE: Jocuri şi activităţi complementare (etapa a -III-a)SCOPUL ACTIVITATII:
Satisfacerea nevoii de mişcare, destinderea şi recreerea copiilor; dezvoltarea atenţiei, rapidităţii în reacţii, a îndemânării; dezvoltarea fizică generală a copiilor;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitiv- informaţionale: - să-şi însuşească corect regulile de joc;
- să respecte regulile de joc ; - să-şi exerseze deprinderile şi calităţile motrice învăţate; Psiho-motorii:- să execute corect mişcările jocului;- să-şi coreleze mişcările în funcţie de sarcinile jocului;- să răspundă prompt la semnalul educatoarei;
Afectiv-volitive:- să coopereze în timpul jocului, acceptând unele
responsabilităţi;- să-şi dezvolte dorinţa de a se juca în colectiv,
respectându-se reciproc;- să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă;
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicatia; demonstratia; exercitiul;MATERIAL DIDACTIC: masti,ecusoane,casuta,costumatii adecvate.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: “Programa activităţilor instructive-educative în grădiniţa de copii”, Bucureşti, Ed. V.&I.Integral, 2005.DURATA: 25 – 35’DESCRIERE:Intr-o parte a clasei este casuta iepurasilor,iar in cealalta parte este casa vulpii. Un copil va fi vulpea , care sta in culcusul ei, restul vor fi iepurasii. Se delimiteaza casutele prin doua linii. La semnalul de incepere ,iepurasii ies din casuta imitand saritura iepurasilor si se duc la casuta vulpii unde se opresc si striga :
“Vulpea somnoroasa S-a inchis in casa .”
Vulpea se trezeste, alearga dupa iepurasi care se intorc cat de repede pot la casutele lor. Iepurasul prins este dus in casuta vulpii si va fi eliberat cand va prinde alt copil. In timpul jocului mai multi copii vor fi in rolul de vulpe.
CĂSUŢA DIN OALĂ- dramatizare –
Povestitorul:A fost odată un bătrânelCe făcea oale fel de felDar, într-o zi ca orişicare,El a făcut o oală mare.Când a văzut-o aşa frumoasăŞi tocmai bună, spaţioasă,El s-a gândit să meargă-n târgŞi să o vândă pe bani greiSă aibă pentru lemne, bieţii bătrânei!
Moşul:Babă, ajută-mă măcarSă sui oala asta-n carEu pe ea bani mulţi oi luaŞi lemne oi cumpăra.Chiar acum la târg pornesc Nu vreau să mai zăbovesc!
Baba:Azi la drum cu oale mergi,Fii atent pe unde treci!Că de se vor sparge, zău,Va fi vai de capul tău!Nu vom mai avea nimicŞi vom sta la iarnă-n frig.
Povestitorul:Moşul spre târg a pornitŞi nici măcar n-a simţitCând pe-o groapă a trecutCă o oală i-a căzut.Dar ce oală credeţi oare?Tocmai oala cea mai mareMoşul nici n-avea habarCă ea căzuse din car.Şi-a plecat pe drumul luiPeste văi, hai-hui, hai-hui.Oala a căzut pe fân,
Credeţi-mă ce vă spun!Şi cum stătea răsturnatăPărea o casă minunată.
Şoricelul:Iat-o casă minunatăFără uşă, descuiată.Aş putea să stau în eaPână iarna o pleca.Mi-aduc lemne, fac mâncare,Pân` ce trece frigul mare.
Broscuţa:Toată ziua am umblatPeste văi în lung şi-n latCa să-mi caut o căsuţăFrumuşică şi călduţă.Dar ce văd în depărtare?Parcă este-o oală mare.„Oală, cine stă în tine?Nu mă primeşti şi pe mine?”
Şoricelul:Sunt micuţul şoricelCare roade multicel.Te primesc chiar bucuros,Timpu-mi trece mai frumos.
Iepuraşul:Toamna este pe sfârşiteŞi-a nins pe nepregătite,Iară eu, bietul de mine,N-am casă cum se cuvine.Uite! O oală e în drum.Fug spre ea, zău, chiar acum.Poate-oi încăpea în eaPân` ce-o trece iarna grea.
Broscuţa:De-om fi trei, ne-o fi mai bineCă iarna prea iute vine;Şi cum seara-ncet se lasăHaide, intră iute-n casă.
Vulpiţa:Sunt vulpiţa cea roşcatăŞi-am umblat prin lumea toatăO căsuţă să găsesc...Dar în cale ce zăresc?O oală mare, spaţioasă,Tocmai bună pentru casă.Hei, micuţii mei amici,Mă primiţi cu voi aici?Pân` ce-o trece iarna grea?Că de nu, oi digera.
Iepuraşul:Loc mai este în căsuţă –Hai şi stai cu noi, drăguţă!Că, dacă mai mulţi om fi,Mai bine ne-om încălzi.
Lupul:Lupu-Lupone mă numescŞi o oală acum zărescCe-ar fi tocmai potrivităŞi-ar fi tocmai nimerităCa să stau şi eu în eaPână iarna o pleca.Hei, vulpiţă cumetriţă,Pot să stau cu voi, drăguţă?
Vulpea:Doar atât avem: un loc;Chiar că ai avut noroc.Vom fi mai înghesuiţi,Însă vom fi fericiţi.Şi chiar de-o fi iarna greaNoi de frig n-om tremura.
Povestitorul:Timp o fi trecut mult, puţin,Nu ştiu ce să vă mai spun,Doar că toţi aceşti amiciO duceau bine aici.Le-a fost cald şi le-a fost binePână într-una din zileCând Ursache, bată-l vina,
Sosi-n locul cu pricina,Şi văzând oala frumoasă,Îşi dori şi el o casă.
Ursul:Tare-aş vrea să stau aiciCu voi, dragii mei amici!Sunt cam gras, dar n-am ce face.Strâmtoraţi-vă şi pace!Eu de-aicea n-oi plecaPân` ce-n oală n-oi intra.
Lupul:Tu eşti gras, zău, nu vezi bine?!n-avem ce face cu tine.
Ursul:Dacă zici că nu încapO să vă vin eu de hac.Atâta pe oală oi staPână toată o crăpa..
Povestitorul:Când ursul s-a aşezatOala repede s-a spatŞi bietele animaleFugeau de-a dura la valeSă-şi caute altă căsuţăMititică şi drăguţă.Iară ursul, dragii mei,Stătea şi râdea de eiŞi-apoi alene-a plecatSpre bârlogu-i vechi şi spart.