93422039 proiect de lectie situatii conflictuale (1)
TRANSCRIPT
-
7/23/2019 93422039 Proiect de Lectie Situatii Conflictuale (1)
1/3
Data: 12.12.2011
Disciplina: Comunicare
An colar: 2011 - 2012
Clasa: a X-a
PROIECT DE LECIE
Titlul leciei: Situaii conflictuale metode de rezolvare
Tipul leciei: Aplicativ
Durata: 35 min
Locul desfurrii leciei: Sala de clas
Obiective operaionale:
S cunoasc exemple de situaii conflictuale S identifice ntr-o situaie tipurile de conflicte i s le clasifice corespunztor S cunoasc i s aplice masuri de rezolvare a conflictelor
La sfritul leciei, elevii vortii:
O1S poat da exemple dinsituaii conflictuale
O2S clasifice tipurile de conflicte cu ajutorul profesorului
O3S poat da exemple, din viata de zi cu zi, de conflicte din fiecare categorie in parte
Strategia didactica:Metode si procedee: prelegerea, explicatia, conversatia, observatia sistematica si independent (pentru feedback)
Mijloace si material: manualul.
Forme de organizare a activitatii: frontal, cu toata clasa, pe grupe.
-
7/23/2019 93422039 Proiect de Lectie Situatii Conflictuale (1)
2/3
Bibliografie:
Tnica Petre, Gabriela Iordache, Valentina Capot, Viorica Dorin, Gabriela Simionescu, Marius Ciurtin, Georgiana Dorin, Comer,
Clasa a X-a, Editura CD Press, Bucuresti, 2010
Desfasurarea lectiei
Eveniment
curent
Evenimente
instructionale
sau etape
Indicativul
obiectivelor
operationale
vizate
Timp alocat
(min)
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevilor
Metode,
mijloace si
procedee
didactice de
invatamant
Modalitati de
evaluare
1. Momentorganizatoric:
stabilireaprezentei la ora
3 Profesorul citeste
catalogul si face
prezenta
Elevii vor
raspunde la
prezenta
Mijloace:
Catalogul clasei
Evaluare
frontala
2. Captarea atentiei 4 Motiveaza eleviidandu-le indicii in
legatura cu tema
lectiei
Asculta ce zice
profesorul si
participa la
discutie
Conversatia Discutie cu toata
clasa
3. Anuntareasubiectului
lectiei
3 Profesorul scrie petabl titlul lectiei
Elevii noteaza Conversatia Frontala
-
7/23/2019 93422039 Proiect de Lectie Situatii Conflictuale (1)
3/3
4. Anuntarea temeide catre profesor
si discutarea ei
O1
O2
O3
20 O1: Profesorul da
exemplu de o situaie
conflictual i le da
elevilor un timp de
gandire pentru a oanaliza
O2:Profesorul discuta
cu elevii despre
conflicte pentru a
aprofunda clasificarea
lor
O3:Profesorul discut
despre conflicte i
msuri de soluionare
a lor
O1: Elevii
analizeaz
situaia data i
apoi o discut cu
profesorul irestul clasei
O2:Elevii
participa la
discutie si pe
parcursul ei
noteaza
clasificarea
O3:Elevii asculta
ce zice
profesorul si
apoi dau si ei
exemple de
conflicte i
metode de
soluionare
O1:Prelegerea,
explicatia,
conversatia
O2:Conversatia,
explicaia
O3:
Conversatia
O1: Frontala,
individuala
O2:Frontala
O3:Frontala,
individuala
5. Feedback-ul sistabilireasarcinilor
individuale
5 Profesorul
formuleaza sarcinaindividuala: sa
raspunda in scris la
intrebarile de la
sfarsitul lectiei din
manual
Elevii noteaza in
caiet sarcinileindividuale
Expunerea Frontala