6.1.proiect_lectie_primul_ajutor.doc

5
PROIECT DE LECŢIE M5- SĂNĂTATEA ŞI SECURITATEA MUNCII asist. GORDON DANIELA NICOLETA, SCOALA SANITARA POSTLICEALA „HENRI COANDA „ BISTRITA Clasa: AN I Data: 24 FEBRUARIE 2014, ora 16,30 Locul: sala de clasă Tema: MĂSURI DE PRIM AJUTOR ÎN CAZ DE ACCIDENT Durata: 50 minute Scopul lecţiei: - pregătirea pentru acordarea primului ajutor în caz de accidente de muncă Tipul lecţiei: de formare a deprinderilor practice şi principiilor de comportament în situaţii concrete. Obiective de referinţă(rezultatele învăţării): Formarea abilităţilor de acordare a primului ajutor în situaţiile de urgenţă: 1. Acordarea primului ajutor în cazul STOPULUI RESPIRATOR ŞI STOPULUI CARDIAC. 2. Acordarea primului ajutor în cazul FRACTURILOR ŞI LUXAŢIILOR. 3. Acordarea primului ajutor în caz de HEMORAGII. (arteriale, venoase; interne, externe) 4. Acordarea primului ajutor în caz de ARSURI( termice, chimice, electrice) Obiective operaţionale: 1. Cognitive: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: să înţeleagă importanţa acordării la timp a primului ajutor în situaţii excepţionale. să determine locul şi gradul de afectare al suferindului 2. Afective : să fie conştient de urgenţa acordării corecte a ajutorului pentru viaţa şi sănătatea suferindului. 3. Psihomotore să acorde fără ezitare primul ajutor în caz de necesitate oricărei persoane.

Upload: nicoleta-gordon

Post on 03-Oct-2015

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE EDUCATIV

PROIECT DE LECIE

M5- SNTATEA I SECURITATEA MUNCIIasist. GORDON DANIELA NICOLETA, SCOALA SANITARA POSTLICEALA HENRI COANDA BISTRITA

Clasa: AN I

Data: 24 FEBRUARIE 2014, ora 16,30

Locul: sala de clas

Tema: MSURI DE PRIM AJUTOR N CAZ DE ACCIDENT

Durata: 50 minute

Scopul leciei: - pregtirea pentru acordarea primului ajutor n caz de accidente de munc

Tipul leciei: de formare a deprinderilor practice i principiilor de comportament n situaii concrete.Obiective de referin(rezultatele nvrii): Formarea abilitilor de acordare a primului ajutor n situaiile de urgen:1. Acordarea primului ajutor n cazul STOPULUI RESPIRATOR I STOPULUI CARDIAC.

2. Acordarea primului ajutor n cazul FRACTURILOR I LUXAIILOR.

3. Acordarea primului ajutor n caz de HEMORAGII. (arteriale, venoase; interne, externe)

4. Acordarea primului ajutor n caz de ARSURI( termice, chimice, electrice)Obiective operaionale:1. Cognitive: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:

s neleag importana acordrii la timp a primului ajutor n situaii excepionale.

s determine locul i gradul de afectare al suferindului 2. Afective:

s fie contient de urgena acordrii corecte a ajutorului pentru viaa i sntatea suferindului. 3. Psihomotore s acorde fr ezitare primul ajutor n caz de necesitate oricrei persoane.

Strategii didacticea) Metode i procedee: lucrul n grup, simularea, studiul de caz,discuiile de grup, prezentare ppt, explicaia, metoda "TURUL GALERIEI"b) Mijloace de nvmnt: calculator, videoproiector(pentru prezentarea ppt), fie de lucru,trus medical, alt material de ocazie caracteristic pentru situaii reale posibile.c) Modaliti de evaluare: oral, fie de lucru.Desfurarea leciei:

Strategii didactice

Nr.

crt.Etapele lectiei si evenimentele instruiriiActivitatea

profesoruluiActivitatea

elevilorMetode de inva-

tamantMijloace

de inva-

tamantForme de orga-

nizare a

activitatiiTimpEvaluare

1.Moment

organizatoric-face prezena

-pregtete clasa pentru lecie

-pregtete materialul didactic-raspund solicitrilor profesorului---frontal3min-

2.Verificarea cuntinelor din lecia anterioar-mparte elevii pe grupe de cte 4 elevi(7 grupe)

- fiecare grup primete o fi cu o situaie problem(diferit pentru fiecare grup)- un accident de munc- cere elevilor rezolvarea primului punct din fi- ncadrarea accidentului de munc- cere fiecrei grupe s prezinte celorlali colegi rezolvarea -rezolv, pe grupe, cerina din fia de lucru

- fiecare grup i desemneaz un reprezentant care prezint celorlali colegi rezolvarea

- analizeaz rspunsurile fiecrei grupe

- compar rspunsurile proprii cu ale celorlali - metoda ,,turul galeriei

-caiete

-pe grupe7min-oral

3.

Transmiterea noilor cunotine-Captarea ateniei

-Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

-Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

-trezete curiozitatea si interesul pentru tema anuat

-anun titlul leciei i comunic elevilor obiectivele leciei i modul de organizare a acesteia

-cere elevilor s urmreasc ateni prezentarea ppt, s noteze pe caiete informaiile noi.-sunt ateni

-sunt ateni

-urmresc prezentarea ppt

-noteaz n caiete

-pun ntrebri-prezentare ppt

-conversaia

-explicaia

-demonsra-ia-calculator

- video-proiector

-caiete

-frontal

-frontal

-frontal

individual20min-oral

- fia de lucru

4. Asigurarea conexiunii inverse, (feed-back) -- cere elevilor rezolvarea celei de-a doua cerine din fia de lucru- etapele acordrii primului ajutor n cazul prezentat n fi.

- propune elevilor s efectueze practic operaiile de acordare a primului ajutor pentru situaia dat, s rezolve situaii concrete posibile n via-rezolv, pe grupe, cerina din fia de lucru

- fiecare grup i desemneaz un reprezentant care prezint celorlali colegi rezolvarea

- analizeaz rspunsurile fiecrei grupe

- compar rspunsurile proprii cu ale celorlali.-fiecare grup simuleaz acordarea primului ajutor n cazul prezentat n fi -discuiile de grup

-joc de rol-activitate practic

- metoda ,,turul galeriei-fia de lucru

-trusa medical-pe grupe

15min-fia de lucru

-proba practica

5. Anunare temei pentru acas-anun tema pentru acas: recapitularea noiunilor privind accidentele de munc i bolile profesionale n vederea evalurii sumative la sfritul unitii de nvare Accidente de munc i boli profesionale-noteaz tema---2min-

6. Formularea concluziilorNotarea elevilor-argumenteaz necesitatea cunoaterii modului n care se poate acorda primul ajutor pentru a salva un om- noteaz elevii lund n consideraie toat activitatea practic i cunotinele teoretice pe parcursul leciei date, leciei precedente, cu comentariul respectiv-prezint carnetele de note----3min-