5_proiect_avap

11
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT DATA: 09. 03. 2015 UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Glogoveanu- Selaru CLASA : I PROF.INV.PRIMAR: Nica (cas. Necula ) R Floriana ARIA CURRICULARA: Arte si tehnologii DISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice DISCIPLINE INTEGRATE: DP, MM, CLR, UNITATEA TEMATICA: Descopera povestea unui fulg de nea FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TEMA ZILEI :Personaje din desene animate SUBIECTUL LECTIEI: ,, Poienita fermecată” DURATA: o ora TIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi SCOP: Dezvoltarea capacităţii de a mânui corect instrumentele şi materialele adecvate, de a adopta o poziţie corectă în timpul lucrului în vederea educării interesului pentru frumos şi a gustului estetic. COMPETENTE SPECIFICE: Arte vizuale si arte plastice: 1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar;

Upload: todor-eleonora

Post on 17-Dec-2015

216 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

proiect didactic - educatie plastica

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

DATA: 09. 03. 2015

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Glogoveanu- SelaruCLASA : IPROF.INV.PRIMAR: Nica (cas. Necula ) R FlorianaARIA CURRICULARA: Arte si tehnologiiDISCIPLINA: Arte vizuale si abilitati practice

DISCIPLINE INTEGRATE: DP, MM, CLR,UNITATEA TEMATICA: Descopera povestea unui fulg de neaFORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

TEMA ZILEI :Personaje din desene animateSUBIECTUL LECTIEI: ,, Poienita fermecatDURATA: o ora

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi i deprinderi SCOP: Dezvoltarea capacitii de a mnui corect instrumentele i materialele adecvate, de a adopta o poziie corect n timpul lucrului n vederea educrii interesului pentru frumos i a gustului estetic.

COMPETENTE SPECIFICE:Arte vizuale si arte plastice:

1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictur/ modelaj/colaj/film/desen animat, care reflect un context familiar;

2.2. Manifestarea liber a ideilor i tririlor personale, apelnd la forme simple de exprimare specifice artelor;

2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor ntlnite n mediul familiar;Competente activate:Dezvoltare personala:

2.2. Identificarea regulilor de comunicare n activitatea colar;Comunicare n limba romn

1.1. Sesizarea semnificaiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar;

1.5. Manifestarea curiozitii fa de receptarea semnificaiei mesajelor orale, n contexte de comunicare cunoscute

Muzic i micare

2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text;

3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare

OBIECTIVE OPERATIONALE:

1.1.1 sa formuleze raspunsuri la intrebari despre elementele de detaliu din mesajele audiate; obiectivul este realizat daca fiecare elev formuleaza raspunsuri la intrebarile adresate in legatura cu anotimpul primavara/ desene animate;

2.2.1- sa manifeste liber exprimand trairile, apeland la forme simple de exprimare prin desen,pictura,etc.- obiectivul este realizat daca fiecare elev coloreaza/picteaza se manifesta liber in creatie;

2.1.1- sa observe caracteristicile simple ale materialelor intanlite in realizarea temei.- obiectivul este realizat daca toti elevii cunosc etapele si respecta manuirea instrumentelor si materialelor;STRATEGIA DIDACTIC:

1. METODE I PROCEDEE: conversatia, explicatia,demonstratia , exercitiul,instructajul,turul galeriei2. FORME DE ORGANIZARE: frontal ,individual,in grup;a) RESURSE MATERIALE: plan flipchart, coli de hrtie alb cu diferite imagini, coulee cu materiale (fise, lipici, foarfece),flori pentru recompense,prezentare film de desene animate.Temporale

- 35 minute activitatea propriu-zis

- 15 minute activiti recreative RESURSE UMANE: 13 elevi

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematic a elevilor, aprecieri verbale, autoevaluare, evaluarea colegilor, analiza produselor activitii.Criterii de evaluare in realizarea produsului:

Modul de executie( foloseste pasta de lipit corespunzator, taie /rupe hartia la dimensiuni potrivite, lucreaza ingrijit).

Estetica lucrarii. Incadrarea in timp.BIBLIOGRAFIE:

1. Curs formare: Abilitarea cadrelor didactice de a preda la clasa pregatitoare

2. MECTS -Programa pentru disciplinele Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea mediului, Arte vizuale i abiliti practice, aprobat prin ordinul ministrului educaiei naionale nr. 3418/19.03.2013, Bucureti, 2013;

3. Domeniul estetic si creativ ,editura Delta Cart Educational,Pitesti 2012,Mirela Tabarca, Alexandra Manea.DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE

LECIEIOB.

OP.CONINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV

STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

ACTIVITATEA NVTORULUIACTIVITATEA ELEVILORMetode i

procedeeResurse

materiale

Forme de

organizare

MOMENT

ORGANIZATORIC2

-Asigurarea condiiilor optime pentru buna desfurare a leciei i pregtirea materialelor necesare

Clasa va fi impartita in trei grupe

-Elevii se pregtesc pentru ora de arte vizuale i abiliti practice.

conversaia

Instructajul verbal

Fise , hrtie diverse culori, lipici, foarfece, copcei, fluturai, flori,etc

Frontal

evaluare oral continu

CAPTAREA ATENIEI3

CLR1.1

Amadeus este bucuros c are multi prieteni nsa are o dorina ,de a gsi o poienita unde sa se joace .El s-a rtcit si au ajuns ntr-un pustiu alb (coala alb flipchart). Ce ziceti voi l ajutm ?

- Prezint copiilor o ghicitoare:

a) Zapada s-a topit,

Ghiocelul a rsrit,

Pomul a nmugurit

Ce anotimp a sosit?

( Primvara )Elevii ascult impresionai mesajul, exprimndu-i suprarea, dar si dorina de a ajuta pe calutul Amadeus

Conversaiaexercitiul

Plansa

ghicitoare

Frontal

observarea sistematic

REACTUALIZAREA CUNOTINELOR

5

MM2.1

CLR

1.5

- Vom audia si canta cntecelul ,,Vine, vine primvara.- Conduc un dialog despre primvar:

- n ce anotimp ne aflm?

- Care sunt lunile de primvar?

- Ce schimbri observm n natur?

- Ce se ntmpl primvara?

- Ce mari srbtori cunostem de primvar?

- Ce flori de primvar cunoatem?

- Cine sunt vestitorii primverii?Prezint imagini cu flori de PRIMAVARA

Sunt ateni si dau rspunsul corecte

- Rspund ntrebrilor propuse

conversaia

explicaia

conversaia

Leptop video-proiector

Prezentare PP

Frontal

individual

Frontal

observarea sistematic

ANUNAREA

TEMEI I A OBIECTIVELOR2

-Copii, pentru ca a venit Primvara ,Amadeus si cu prietenii lui vrea sa iasa intr-o poienita sa se joace. Astfel, la activitatea de astzi vom tia dup contur, vom lipi i vom confeciona un frumos peisaj de primvar si ii vom aduce si pe prietenii lui Amadeus in

,,Poienita fermecata- Ascul cu atenie explicaiile

explicaia

conversaia

Frontal

observarea sistematic

DIRIJAREA NVRII 15a) prezentarea si analiza modelului

b) recunoaterea materialelor

c) demonstrarea tehnicii de lucru

d) executarea lucrrii de ctre elevi

2.2.11.1.12.2.1

DP

2.2.Intuirea materialului

Se va intui materialul de pe msue: acuarele ,pensule ,fise cu randunici, fluturi si flori, personaje din desene animate pentru fiecare grup, foarfece, lipici.

Explicarea i demonstrarea modului de lucru

Explic si demonstrez etapele de lucru.

Verbalizarea etapelor de lucru

Se vor repeta etapele de lucru, apoi se vor face exerciii de nclzire a muchilor minii.

Realizarea lucrrii

Elevii vor parcurge etapele necesare realizrii florilor ,fluturilor, etc:

I 1 .O grupa va realiza decorul ,plansa cu copaci cer si poienita. Picteaza

2. A doua grupa va colora si decupa fluturii , randunica florile.Coloreaza/ decupeaza3. A treia grupa va colora si decupa personaje ,,prietenii lui Amadeus.II. Lipirea elementelor

III.Compozitia final si analiza modului de realizare a sarcinii Supraveghez i ajut elevii, dnd indicaiile corespunztoare acolo unde este cazul-elevii recunosc materialele- Observ materialele de lucru.

- Urmresc operaiile procesului tehnologic.

Elevii ncep lucrul.

Cer ajutorul cand este nevoie, de la invatatoare sau de la colegi. Metoda semaforulConversatia demonstra

ia

observarea dirijat

exerciiul

munca pe echipe

Diverse peisaje materiale necesare

Frontal

Indivi-dual

observarea sistematic observarea sistematic

OBTINEREA PERFORMANTEI

5

1.1.1Dup finalizarea lucrrilor copiii vor lipi n ordinea aleas de ei ,florile , fluturii, psrile, personajele.Elevii vor trece i vor analiza modul de lucru al colegilor, observnd dac s-au respectat etapele de lucru, dac s-a lucrat ngrijit, s-a lipit corect i estetic.- Elevii vor evalua propriile lucrri i pe cele ale colegilor

conversaia

observaia

expunerea

Turul galerieiPoienita fermecata finalizarefrontal

indivi-dualEvaluare reciproc

Aprecieri verbale;

autoevaluare

ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI

3CLR1.1

1.5Elevii sunt invitai s priveasc poienita si s poarte o discuie despre cum cred ei c se simte acum Amadeus.

Elevii vor fi solicitati s arte cum se simt ei la finalul orei, desennd o fa vesela/trist n mijlocul florii primite drept recompens.. Se va aprecia modul n care au lucrat elevii si cum au participat la activitate.

- Ascult cu atenie.conversaiaflorifrontal

indivi-dualGrila de obsevare

Activitate recreativa

15DP2.2Elevii vor viziona desene animate,,Bibi si TinaElevii vizioneaza filmul de desene animate