5 fiul risipitor

8
Şcoala cu clasele I-VIII Nr.1,Oneşti Disciplina: Religie Ortodoxă Profesor: Paula Cautiş PROIECT DE LECŢIE Clasa: a V-a Unitatea de învăţare: Noţiuni de Catehism Subiectul lecţiei: Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertare Tipul lecţiei: verificarea cunoştinţelor dobândite anterior/însuşire de noi cunoştinţe Scopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre învăţăturile Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în vederea formării unui comportament moral-religios Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O1- să rezume conţinutul pildei ; O2- să formuleze ideile principale din pildă; O3- să identifice însuşirile celor trei personaje amintite în pildă; O4- să conştientizeze importanţa pocăinţei şi a ascultării în viaţa noastră; Strategia didactică: 1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea,problematizarea, observarea dirijată, lectura biblică, meditaţia religioasă 2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală. 3. Mijloace de învăţământ: manualul, Biblia, planşe intuitive pe tema acestei pilde Resurse: 1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a; *Planificarea calendaristică orientativă; 2.Bibliografice:*Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1982;

Upload: ana-maria-zepis

Post on 16-Apr-2015

102 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: 5 Fiul Risipitor

Şcoala cu clasele I-VIII Nr.1,OneştiDisciplina: Religie OrtodoxăProfesor: Paula Cautiş PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-aUnitatea de învăţare: Noţiuni de CatehismSubiectul lecţiei: Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertareTipul lecţiei: verificarea cunoştinţelor dobândite anterior/însuşire de noi cunoştinţeScopul lecţiei: însuşirea unor cunoştinţe despre învăţăturile Mântuitorului nostru Iisus Hristos, în vederea formării unui comportament moral-religios

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili: O1- să rezume conţinutul pildei ;

O2- să formuleze ideile principale din pildă; O3- să identifice însuşirile celor trei personaje amintite în pildă; O4- să conştientizeze importanţa pocăinţei şi a ascultării în viaţa noastră;

Strategia didactică:1. Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, expunerea,problematizarea,

observarea dirijată, lectura biblică, meditaţia religioasă2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

3. Mijloace de învăţământ: manualul, Biblia, planşe intuitive pe tema acestei pildeResurse:

1.Oficiale: *Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a; *Planificarea calendaristică orientativă;

2.Bibliografice:*Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1982; *Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”,Iaşi,1999. *Cucoş, Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998.

* Mocanu, Elena, Muha, Camelia, Ene, Ionela, Popescu, Daniela, Panoschi, Mihaela, Ghid de proiectare didactică disciplina Religie creştin-ortodoxă, clasele V-VIII, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2004. *Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, Caiet pentru cadre didactice şi părinţi, clasa a V-a, Editura „Sf.Mina”, Iaşi, 2001. *Rugăciuni şi poezii pentru copii, „Editura „Lumină din Lumină”, Bucureşti, 2006. *Şebu, Pr.Prof.Univ.Dr.Sebastian, Metodica predării Religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba-Iulia, 2001.

Page 2: 5 Fiul Risipitor

SCENARIUL DIDACTICNr.Crt.

Etapele lecţiei

ObOp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

1.Momentul organizatoric

* Salutul;* Rugăciunea;* Notarea absenţelor;* Pregătirea pentru începerea orei

* Salutul;* Rugăciunea;* Anunţarea absenţelor;* Pregătirea pentru începerea orei

conversaţiaActivitate frontală

2.

Verificarea cunoştinţelor dobândite anterior

*Se face prin întrebări:- Ce sunt atributele lui Dumnezeu?- Cum ne dăm seama de aceste atribute?

- Este important să-L cunoaştem pe Dumnezeu?- În ce situaţii Îl putem cunoaşte pe El?- Care sunt atributele lui Dumnezeu?

- Cum sunt însuşirile lui Dumnezeu faţă de cele ale oamenilor?

* Elevii răspund:- Ele sunt însuşirile lui Dumnezeu.- Cunoscându-L şi apropiindu-ne de El.- Da, altfel nu ne putem apropia de El.- În necazuri dar şi în bucurii.- Bunătatea, spiritualitatea, mila, dreptatea, unicitatea, atotputernicia...- În Dumnezeu aceste însuşiri sunt perfecte faţă de oameni care le au doar parţial.

Conversaţia euristică

Activitate frontală

Activitate individuală

Aprecieri verbale individua-le

3.Momentul aperceptiv

* Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:-Ce este o pildă?- Cu ce scop a rostit Hristos pildele?* Profesorul, ajutat de elevi face o scurtă incursiune prin pildele rostite de Mântuitorul Hristos. Mai precizează că în vremea în care a trăit Hristos oamenii se judecau foarte uşor unii pe alţii şi de aceea El vrea să-i înveţe că orice om se poate ierta şi mîntui atâta timp cât acel om se căieşte pentru greşelile făcute şi se străduieşte să nu le mai săvârşească. Despre pocăinţă şi iertare va fi lecţia predată.

*Elevii răspund:- Pilda este o istorioară cu un conţinut moral.- Pentru a învăţa lumea.*Elevii răspund solicitărilor profesorului;

*Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile profesorului;

ExplicaţiaConversaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

4.

Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei

* Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei: Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertare * Se precizează obiectivele lecţiei;

* Elevii notează în caiete data şi titlul lecţiei şi ascultă cu atenţie explicaţiile profesorului;

ExplicaţiaActivitate frontală

Page 3: 5 Fiul Risipitor

Nr.Crt.

Etapele lecţiei

ObOp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

5.

Comunicarea/ însuşirea noilor cunoştinţe

O1

O2

* Se citeşte elevilor pilda din Sfânta Scriptură de la Luca 15, 11-32;*Se cere elevilor să citească lecţia din manual pe fragmente.* Profesorul prezintă elevilor planşele cu imagini din pildă: cererea fiului mai mic de a i se da partea din avere, petrecerea fiului mic în desfătări şi cheltuirea averii, munca grea pe care o face fiul cel mic- paşterea turmei de porci, şi întoarcerea fiului acasă.* Se discută pe baza fiecărei planşe analizându-se ideile principale ale pildei. Se notează pe tablă ideile principale.

* Elevii ascultă cu atenţie;

*Elevii răspund solicitărilor profesorului .

*Elevii notează în caiete.

Lectura biblică

Observaţia dirijatăDezbaterea

Conversaţia euristică

Explicaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale frontale şi individua-le

6.

Fixarea şi sistemati-zarea cunoştinţelor

O3

O4

O1

*Profesorul cere elevilor să identifice aspecte pozitive/negative din viaţa personajelor din pildă. Se împart elevii pe trei grupe: tatăl, fiul cel mic, fiul cel mare. Se împart elevilor nişte foi pe care elevii vor scrie aceste aspecte. Rezultatele se centralizează pe tablă de către profesor. * Se adresează următoarele întrebări:- Cum credeţi că s-a simţit tatăl când fiul cel mic a plecat de acasă?- Ce credeţi că a simţit fiul cel mic când şi-a dat seama de ceea ce făcuse?- Cum s-a simţit tatăl când şi-a văzut fiul venind acasă?* Se cere elevilor, dacă timpul permite să prezinte pilda cu propriile cuvinte.

* Elevii răspund întrebărilor:

* Elevii meditează şi răspund:-..................

-....................

-........................

Conversaţia euristică

Problemati-zarea

meditaţia religioasă

Activitate frontală

Aprecieri verbale

7. Asocierea, generalizarea şi aplicarea O4

* Se explică elevilor simbolurile din pildă şi se notează pe tablă;* Se cere elevilor să formuleze

* Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile profesorului şi notează .* Elevii răspund solicitărilor

Explicaţia

Meditaţia

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Page 4: 5 Fiul Risipitor

Nr.Crt.

Etapele lecţiei

ObOp

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Forme de organizare

Evaluare

O4

învăţăturile morale desprinse din pildă* Se prezntă elevilor cea de-a cincea planşă care ne arată cum trebuie să fie copiii faţă de părinţii lor: respectuoşi şi ascultători

profesorului;

-

religioasă

Argumenta-rea

8.Aprecierea activităţii elevilor

* Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe.* Se notează elevii care au participat la lecţie.

* Elevii ascultă aprecierile profesorului

Activitate frontală

Aprecieri verbale

Notarea elevilor

9.Încheierea activităţii

* Rugăciunea;* Salutul

* Rugăciunea * Salutul

OGLINDA TABLEI / CAIETULUI Data………..

Pilda fiului risipitor – pocăinţă şi iertare1.Simbolurile din pildă

tatăl- Dumnezeufiul mic – oamenii păcătoşi care risipesc darurile de la Dumnezeufiul mare – oamenii credincioşi, care-L ascultă pe Dumnezeuaverea – darurile de la Dumnezeuţara îndepărtată – păcatulslugile – îngerii

2. Învăţături morale* Să fiu ascultător faţă de Dumnezeu şi faţă de părinţi!* Să cer iertare celor pe care i-am supărat!* Să-mi mărturisesc păcatele!* Să nu fiu invidios!